Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Wiadomości NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2024-03-04 18:58:51
    To poważna, wielonarządowa, przewlekła choroba. Uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce otyłość stanowi problem wagi ciężkiej. Szacuje się, że już ponad 20 proc. Polaków jest otyłych. Ten problem na co dzień dostrzegają specjaliści medycyny rodzinnej - nie bagatelizują tej poważnej choroby, gdyż może mieć związek z innymi schorzeniami. 4 marca obchodzimy Światowy Dzień Otyłości. Temat tegorocznej kampanii brzmi ?Porozmawiajmy o otyłości i??
    2024-02-22 22:58:37
    NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? CZEGO NIE PRZEOCZYĆ?

    Depresja to poważna, przewlekła i nawracająca choroba, która zagraża życiu. Dotyka wszystkich, bez względu na wiek, płeć, status społeczny i zawodowy. Objawy depresji są różne, czasem niespecyficzne. Leczenie tej choroby trwa długo, a psychoterapia jest wspierana farmakoterapią.

    Od czasów pandemii w Polsce dwa razy więcej pacjentów zgłasza się do specjalistów po pomoc. Często są to osoby w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. W Polsce na tę chorobę cierpi ponad 4 mln pacjentów. 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.
    2023-11-14 11:05:38
    Cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Na całym świecie jest ogromnym problem zarówno zdrowotnym, jak i ekonomicznym. Przez specjalistów nazywana pierwszą niezakaźną epidemią. To choroba niebezpieczna, czasem bagatelizowana. Konsekwencje zdrowotne źle lub zbyt późno leczonej cukrzycy są dramatyczne.
    2023-10-24 10:34:21
    Nadwaga jest w Polsce problemem wagi ciężkiej. Szacuje się, że zmaga się z nią 44 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet. Ludzi otyłych wciąż przybywa. Co piąty Polak ma nawet kilkanaście kilogramów za dużo. Najgorsze jednak jest to, że coraz więcej jest dzieci, które cierpią z powodu otyłości. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że otyłość to wielonarządowa, poważna choroba, która powoduje spustoszenie w organizmie.
    2023-09-13 11:00:23
    Czas biegnie szybko. Ledwo skończył się jeden sezon grypowy, a już za chwilę zacznie kolejny. Najczęściej trwa on od października do kwietnia. Zeszły rok był dramatyczny. Od września 2022 roku do kwietnia 2023 na grypę zachorowało prawie 6 mln. osób, zmarło 121. Jaki będzie ten sezon, w dużej mierze zależy od nas. Specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają, by już teraz pomyśleć o profilaktyce ? czyli szczepieniach przeciw grypie, które w Polsce są dostępne dla każdego od 6-tego miesiąca życia.
    2023-07-19 10:43:12
    Dziś wszyscy nazywają to cudem medycyny, niesamowitym momentem, punktem zwrotnym, ale trzeba pamiętać, że to nie był cud.
    2023-05-26 10:40:17
    Kocha bezgranicznie i bezwarunkowo ? jak nikt inny. Wspiera bez względu na wszystko, pomaga, uczy, tłumaczy, dba o wszystkich, często zapominając o sobie. Matka, mama, mamusia. Chcielibyśmy, by tak było zawsze, ale życie jest nieubłagane, zbyt krótkie. Dlatego trzeba o tę najbliższą sercu osobę dbać i troszczyć się szczególnie. Badania profilaktyczne, aktywność fizyczna na co dzień porady u lekarzy POZ ? to najlepszy prezent na Dzień Matki ? 26 maja.
    2023-04-27 10:51:03
    A może jeszcze poważniejsze dolegliwości? Skonsultuj to z lekarzem rodzinnym

    Przed nami długi majowy weekend. Wiele osób zaplanowało ten czas już dawno. Kilkudniowy wyjazd za granicę lub za miasto albo intensywne wycieczki z przyjaciółmi. Słowem ? aktywność ponad wszystko ? rower, wspinaczka, bieganie, żaglówki, pływanie w ciepłym morzu. Po zimie trzeba nadrobić czas i skorzystać z wolnego. Planów mnóstwo ? tylko ? No właśnie ? kondycja po zimie kiepska. Wiele osób odczuwa osłabienie, brak apetytu, senność lub bezsenność, kłopoty z koncentracją. I to od dawna. To może być przesilenie wiosenne, ale też zespół przewlekłego zmęczenia lub początek innych, poważnych chorób. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem POZ. To on przeprowadzi wywiad, zbada i zdecyduje jakie badania wykonać i na co zwrócić uwagę. Może od lat odkładana wizyta u ginekologa lub urologa powinna zostać już zaplanowana?
    2023-04-05 10:15:23
    Tradycja ponad wszystko, na Wielkanocnym stole także. A to dla wielu z nas może oznaczać niestrawność, zgagę, problemy z żołądkiem. Jemy za dużo i za tłusto. Nie odchodzimy od stołu przez dwa dni. A wystarczyłoby choć trochę odchudzić nasze tradycyjne przepisy, zachować umiar i ruszyć się na rodzinny spacer.
    2023-02-01 16:37:16
    Dla lekarzy POZ to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane, a dla pacjentów - oszczędność, bo od 9 stycznia 2023 r. NFZ pokrywa koszty testów combo i ich wykonywania.
    2023-01-04 10:29:38
    Nie mamy szans pracować zgodnie z grafikami, mamy nadkomplet pacjentów dzień w dzień, już co najmniej od początku grudnia. Dominuje grypa. Nasz personel też choruje. W przychodniach i poradniach sytuacja jest bardzo trudna ? tak opisuje sytuację infekcyjną na Dolnym Śląsku dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.
    2022-10-07 10:09:41
    Sezon infekcji jesiennych już się zaczął. To już widać we wszystkich poradniach POZ w Polsce. Mimo, że mamy dopiero początek jesieni to od kilku dni trudno z dnia na dzień umówić się do specjalisty medycyny rodzinnej. Katar, kaszel, ból głowy, gardła, stan podgorączkowy, ogólne złe samopoczucie ? najczęściej z takimi właśnie objawami trafiają do poradni pacjenci. I to zarówno dorośli, jak i dzieci. Co zrobić, gdy zaczyna się infekcja?
    2022-09-28 09:57:07
    Atakuje podstępnie. I mimo, że pojawiają się niepokojące objawy choroby często pacjenci nie zwracają na nie uwagi. Tymczasem lekarze ostrzegają - cukrzyca to prawdziwa epidemia XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce choruje na cukrzycę ponad 3 mln osób. Ogromna większość, bo ponad 90 proc. - ma cukrzycę typu 2. Połowa z nich nie jest w ogóle zdiagnozowana, a więc nie leczy się. Specjaliści medycyny rodzinnej od lat szkolą się, podnoszą swoje kwalifikacje i potrafią leczyć tę przewlekłą, nieuleczalną chorobę nowocześnie, zgodnie ze standardami europejskimi. Warunek jest tylko jeden - pacjent musi przyjść do lekarza.
    2022-07-28 10:34:08
    Nie zapominajcie o Covidzie! On nie zniknął, przysłoniła go tylko wojna w Ukrainie.

    Pandemia nadal trwa, codziennie umierają ludzie. Codziennie nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest w Polsce od 12 do 15 tysięcy. Codziennie z powodu COVID-19 umiera od 100 do prawie 300 osób.
    2022-07-27 15:17:24
    Od lasów wolą pola, łąki i niskie krzaki. Nie rzucają się na swoje ofiary z drzew, ale wdrapują się ze ściółki nawet w miejskim parku po butach i nogach. Mogą dotrzeć nawet do głowy, jeśli po drodze nie znajdą miejsca, by ukąsić swoją ofiarę. Mogą nam je przynieść do domu psy lub koty. Kleszcze są wszędzie i dlatego trzeba wiedzieć co zrobić, aby możliwie szybko zareagować i tym samym móc uniknąć przykrych i długotrwałych konsekwencji.
    2022-07-13 15:43:42
    Ostrożnie z klimatyzacją. Nieumiejętnie stosowana sprzyja infekcjom

    Pogoda w Polsce nas nie rozpieszcza. Fale upałów, gdzie temperatury przekraczają 35-37 st., przeplatają się z dniami po 20-23 stopnie. I takie zmiany zdarzają się często z godziny na godzinę. Huśtawka pogodowa osłabia odporność organizmu. Jeśli do tego jeszcze dodamy nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji podczas upałów ? o infekcje nietrudno, zwłaszcza u dzieci.
    2022-06-08 10:57:26
    20 maja 2022 roku w Koszalinie wicewojewoda Mateusz Wagemann odznaczył Brązowym Krzyżem Zasługi na rzecz społeczności Lucynę Gasztold, Jerzego Krawczyka i Bogdana Wachowiaka. Wnioskodawcą było Stowarzyszenie Diabetyków Powiatu Świdwińskiego "Nasze Zdrowie". Odznaczeni swoim zaangażowaniem przyczynili się w 2015 r do powstania pierwszej w byłym województwie koszalińskim Szkoły Cukrzycy przy współpracy z Porozumieniem Zielonogórskim.
    2022-04-21 11:09:29
    Diabetycy z Tarnogrodu wznowili spotkania.
    Dnia 07 kwietnia 2022r w Tarnogrodzie diabetycy zorganizowali spotkanie na temat odżywiania i diety dla chorych na cukrzycę. Spotkanie odbyło się w Tarnogrodzkim Ośrodku Kultury. W spotkaniu uczestniczyli chorzy na cukrzycę, osoby zainteresowane oraz osoby z Klubu Seniora w Tarnogrodzie. Spotkanie prowadził dr Roman Cichocki Kierownik Niepublicznego zakładu Opieki Zdrowotnej w Tarnogrodzie, pełniący obowiązki prezesa Koła diabetyków w Tarnogrodzie. W spotkaniu uczestniczyła lek med Ewa Lukaszczyk, Małgorzata Chmielecka pielęgniarka opiekująca się kołem w Tarnogrodzie pod względem medycznym i informacyjnym. Wykład w temacie diety i właściwego odżywiana prowadziła Pani Agnieszka Betlej z firmy ASCENSIA Diabetes Care. Pani Agnieszka mówiła o - „Dieta i cele leczenia diabetologicznego w cukrzycy". „Zalecenia dietetyczne dla osób z cukrzycą typ2”. Od poniedziałku do piątku dieta 1600, 1800 kcal do 2000kcal. „Diety na insulinoterapii", nie stój w miejscu ćwicz, jedz zdrowo, mówiła Pani Agnieszka.
    2021-12-22 09:58:10
    U wielu osób stwierdzono nieprawidłowe wyniki.
    Prawie 500 posłów i posłanek, senatorów i senatorek oraz pracowników kancelarii Sejmu i Senatu wzięło udział w dwudniowej akcji pomiaru poziomu glukozy. Badania zorganizowano z okazji Światowego Dnia Cukrzycy.
    2021-12-14 10:53:19
    Testy antygenowe można kupić nie tylko w aptece, ale też w supermarketach. Hurtowo kupują je pracodawcy, wymagając od swoich pracowników by co kilka dni się testowali. Ale też wiele jest osób, które, gdy tylko źle się czują lub podejrzewają, że mogły mieć kontakt z kimś chorym na Covid-19 – chętnie taki test wykonują.
    2021-08-26 18:49:52
    Zmieniły się zasady dystrybucji szczepionek przeciw grypie. Szczepionki na początku września trafią do aptek. Do POZ mają być dostarczone dopiero w październiku i w znacznie mniejszych ilościach.
    2021-06-22 09:32:39
    Weekendowe akcje szczepień, organizowane np. na stadionach większych miast, budzą wątpliwości wielu pacjentów.
    2021-06-04 13:19:06
    Wśród osób starszych minęła już fala entuzjazmu do szczepień przeciwko COVID-19, obecnie w tej grupie pacjentów chętnych jest jak na lekarstwo – do takiego wniosku skłaniają się lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego w całej Polsce.
    2021-05-28 08:34:05
    Z jednej strony rząd zachęca do szczepień przeciwko COVID-19 na wszelkie możliwe sposoby, a z drugiej – nie potrafi opanować braków planowanych dostaw i związanego z tą sytuacją chaosu informacyjnego. Konieczność nieustannych zmian z w terminarzach, tłumaczenia zdenerwowanym pacjentom, dlaczego nie zostaną zaszczepieni w umówionym terminie, brak rzeczowej i konkretnej informacji ze strony Rządowej Agenci Rezerw Strategicznych – to powody, które skłaniają szefów przychodni do wycofywania się z programu szczepień.
    2021-04-30 09:58:10
    Trwa rekrutacja do szkół o profilu artystycznym, w związku z czym kandydaci zgłaszają się do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej po zaświadczenia o braku przeciwskazań. Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego z całej Polski obserwują wcześniej nienotowaną skalę takich wizyt ze strony kandydatów do szkół muzycznych II stopnia, przy czym dotyczy to szkół publicznych.
    2021-04-19 08:27:49
    Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, osoby chore na cukrzycę nie zostały włączone do priorytetowej grupy szczepień przeciwko COVID-19. Mogą one z nich jednak skorzystać tak jak każdy, według kryteriów wiekowych. Zdaniem ekspertów, powinny to bezwzględnie zrobić. Apelują o to m.in. lekarze, zajmujący się szczepieniami.
    2021-03-16 10:26:41
    Pandemia koronawirusa niestety nie ustępuje, a ostatnio przybiera na sile, o czym dobitnie świadczy liczba wzrastających z dnia na dzień przypadków zachorowań. Dlatego jako pomysłodawcy i organizatorzy „Szkoły Cukrzycy” zmuszeni jesteśmy dla wspólnego bezpieczeństwa nadal odwoływać wszystkie grupowe spotkania edukacyjne.
    2021-02-26 11:45:33
    „Przekroczyliśmy właśnie liczbę miliona osób zaszczepionych przeciw COVID-19 obiema dawkami. Działamy zgodnie z harmonogramem opartym na deklarowanych przez producentów dostawach” - napisał w środę na Twitterze szef kancelarii premiera, pełnomocnik ds. programu szczepień Michał Dworczyk. Mniej optymistycznie wygląda to z punktu widzenia lekarzy POZ, którzy z dużym trudem pracują na te wyniki, walcząc przede wszystkim z nieterminowymi dostawami.
    2021-02-05 10:23:01
    Lekarze Porozumienia Zielonogórskiego apelują do hurtowni, dostarczających szczepionki przeciwko COVID-19 do przychodni POZ, o przestrzeganie terminów dostaw, a także o wcześniejszą informację, jeśli nie mogą ich dotrzymać. W mijającym tygodniu takie problemy pojawiły się w różnych regionach kraju, nie tylko dezorganizując pracę przychodni, ale także powodując stres pacjentów zapisanych na szczepienie. Tym większy, że jest to akurat grupa osób najstarszych, zasługujących na szczególne traktowanie.
    2021-01-29 13:53:02
    Trwające od poniedziałku szczepienia najstarszych pacjentów przeciwko COVID-19 przebiegają różnie. Problemy z rejestracją, wyznaczaniem terminów, kolejki przed przychodniami - to wszystko się zdarzało, ale nie wszędzie. Jaka jest sytuacja w Białymstoku? Zapytaliśmy o to lekarkę rodzinną z tego miasta, kierownika jednej z przychodni POZ, eksperta Porozumienia Zielonogórskiego, Joannę Zabielską-Cieciuch.
    2021-01-22 09:51:38
    W piątek 22 stycznia ruszają zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 osób powyżej 70 r. ż. Wszystko wskazuje na to, że druga po 80-latkach grupa seniorów w wielu przychodniach POZ będzie musiała poczekać nie tylko na szczepienie, ale też na wyznaczenie terminu. Grafiki są bowiem napięte, a najbliższe terminy zarezerwowane dla najstarszych pacjentów.
    2020-12-31 09:17:00
    Informacje o szczepieniu i szczepionkach przeciwko COVID-19 zdominowały media, w tym najpotężniejsze - internet.
    2020-12-17 20:52:57
    Według ogłoszonej przez rząd Narodowej Strategii Szczepień osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia będą mogły się szczepić w II etapie. Dotyczy to m.in. chorych na cukrzycę.
    2020-10-19 12:32:06
    Klinika Diabetologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i funkcjonujący na jej bazie oddział diabetologii dziecięcej i pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach rekrutują pacjentów do międzynarodowego projektu badawczego.
    2020-09-08 13:59:58
    Zaświadczenie lekarskie o tym, że dziecko ma alergię - to pomysł niektórych dyrektorów szkół na walkę z koronawirusem. Po rozpoczęciu roku szkolnego do lekarzy rodzinnych trafia wiele takich próśb od rodziców, którzy tłumaczą, że żąda się od nich tego w szkołach. Chodzi o to, by lekarz potwierdził swoim podpisem alergiczny, a nie infekcyjny charakter kataru.
    2020-08-07 20:26:12
    - Trudno byłoby znaleźć jakąś ogólnointernistyczną dolegliwość, która uniemożliwiałaby zakrywanie nosa i ust – uważa ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Szeląg, komentując wprowadzenie obowiązkowych zaświadczeń lekarskich o przeciwwskazaniach do noszenia maseczek.
    2020-07-29 13:27:25
    „Lekarze rodzinni, choć na co dzień angażują się w walkę z otyłością swoich pacjentów, nie są w stanie w krótkim czasie wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych. Potrzebne jest wsparcie państwa. Projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów jest jednym z kroków, które mogą pomóc w działaniach hamujących plagę otyłości i jej następstw” - uważa dr Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.
    2020-06-29 13:34:56
    Borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu - to najczęstsze choroby wywoływane przez kleszcze. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków kontakt z kleszczem nie kończy się zachorowaniem. Nie ma także potrzeby korzystać z pomocy lekarza przy usuwaniu wkłutego w ciało pajęczaka. Zwłaszcza teraz, gdy ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne wizyty w przychodniach są ograniczane do niezbędnego minimum, warto się tego nauczyć samemu.
    2020-06-28 22:57:54
    Wprawdzie telemedycyna nie jest idealnym rozwiązaniem, ale w czasie pandemii bardzo dobrze sprawdziła się w leczeniu osób chorych na cukrzycę. Jednak wciąż powinny one pamiętać o zachowaniu szczególnych środków ostrożności, bo należą do grupy najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID-19 i większą śmiertelność – przypomina w związku z przypadającym 27 czerwca Światowym Dniu Walki z Cukrzycą dr Andrzej Paciorkowski twórca i koordynator „Szkoły Cukrzycy”, projektu realizowanego od dziesięciu lat przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego.
    2020-03-25 13:39:55
    Zalecenia opracowane przez prof. dr. hab. med. Krzysztofa Strojka, konsultanta krajowego ds. diabetologii oraz prof. dr hab. med. Dorotę Zozulińską-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego w oparciu o zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia.
    2020-02-19 11:50:03
    „Lekarze rodzinni, choć na co dzień angażują się w walkę z otyłością swoich pacjentów, nie są w stanie w krótkim czasie wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych. Potrzebne jest wsparcie państwa. Projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów jest jednym z kroków, które mogą pomóc w działaniach hamujących plagę otyłości i jej następstw” - uważa dr Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.
    2020-01-31 13:35:03
    W pierwszej połowie 2018 r. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli, z której wynikało, że polski system ochrony zdrowia nie zapewnia skutecznego zapobiegania, rozpoznawania oraz leczenia cukrzycy typu 2. NIK skierowała wniosek do ministra zdrowia m.in. o stworzenie ogólnopolskiego, kompleksowego programu działań naprawczych. Jednym z nich miało być zwiększenie dostępności nowoczesnych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. Teraz NIK poinformowała, że m.in. dzięki tej kontroli diabetycy mają dostęp do innowacyjnego leczenia: dwa rodzaje leków na cukrzycę zostały objęte refundacją.
    2020-01-24 11:25:01
    Projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe opłaty m.in. od napojów słodzonych budzi kontrowersje. Producenci alarmują, że nowy podatek uderzy w polską gospodarkę. Obaw tych nie podzielają lekarze, którzy od wielu lat obserwują lawinowo rosnącą grupę otyłych pacjentów, zwłaszcza dzieci.
    2019-12-20 12:40:13
    Świąteczne spotkania z rodziną bądź przyjaciółmi bez alkoholu są oczywiście możliwe, a nawet wskazane. Tradycja jest jednak tradycją i na większości polskich stołów podczas uroczystej biesiady zapewne nie zabraknie przysłowiowej lampki wina czy kieliszka wódki. Ważne jest nie tylko to, by nie przesadzać z ilością, ale by wybrać odpowiedni trunek. Choć nie ma absolutnie bezpiecznej dawki alkoholu, uważa się za dopuszczalne spożycie ok. 30 g czystego alkoholu dziennie. Okazuje się, że nie warto stosować prostych przeliczników.
    2019-12-13 11:51:41
    Po informacjach Europejskiej Agencji Leków o zanieczyszczeniu niektórych leków zawierających metforminę silnie trującym związkiem nitrozoaminy (NDMA),
    minister zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny i krajowy konsultant ds diabetologii uspokajają pacjentów, zalecając nieprzerywanie leczenia. Także według Europejskiej Agencji Leków, poziom wykrytego zanieczyszczenia jest na tyle jest niski, że pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie leków. Ryzyko ich odstawienia znacznie przewyższa wszelkie ewentualne skutki, związane z zawartością szkodliwego związku. W Polsce metforminą leczonych jest 2,3 mln pacjentów.
    2019-11-16 12:56:14
    Dr Andrzej Paciorkowski, koordynator „Szkoły Cukrzycy”, projektu realizowanego przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego oraz Cezary Marczek, dyrektor biura Porozumienia Zielonogorskiego reprezentowali Federację podczas ogólnopolskich obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które odbyły się 15 listopada br. w Warszawie.
    2019-11-14 11:38:50
    14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia. Już po raz drugi hasło przewodnie święta dotyczy rodziny. W tym roku brzmi ono: „Cukrzyca - chroń swoją rodzinę” i doskonale wpisuje się w działania lekarzy rodzinnych Porozumienia Zielonogórskiego, od wielu lat prowadzących „Szkołę cukrzycy”. W zajęciach, organizowanych przez lekarzy w całej Polsce, uczestniczą nie tylko pacjenci dotknięci tą chorobą lub znajdujący się w grupie ryzyka, ale także ich rodziny. Bez wsparcia najbliższych oraz ich czynnego udziału nie da się bowiem skutecznie wprowadzać zasad prawidłowego żywienia, stylu życia i wszelkich innych działań profilaktycznych.
    2019-11-07 13:43:16
    15 października obchodzimy Światowy Dzień Mycia Rąk, święto ustanowione przez ONZ w 2008 roku, którego celem jest edukacja na temat najprostszych zasad higieny. Mają one zasadnicze znaczenie w zapobieganiu chorób, do których dochodzi przez przenoszenie drobnoustrojów czy jaj pasożytów drogą pokarmową.
    2019-10-25 18:25:00
    Zarząd Województwa Mazowieckiego poinformował o wynikach konkursu na działania związane z wczesnym wykrywaniem i profilaktyką cukrzycy u osób powyżej 60. roku życia. Zdecydowano o przyznaniu na realizację 17 projektów łącznie prawie 10 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zostaną one zainwestowane w badania przesiewowe i działania edukacyjno-informacyjne oraz szkolenia lekarzy i pielęgniarek.
    2019-09-26 14:00:37
    Na polskim rynku jest już dostępna pierwsza partia szczepionek przeciwko grypie. Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego jak co roku zachęcają do skorzystania z tej najbardziej skutecznej formy zabezpieczenia przed zachorowaniem, szczególnie zaś osoby chorujące na cukrzycę.
    2019-08-09 13:42:54
    W Polsce, głównie z powodu ciepłych zim, rośnie populacja jedynego jadowitego gatunku gada – żmii zygzakowatej. A skoro jest ich więcej, szukają wciąż nowych terenów do życia. Można je zatem spotkać nawet w miejscach, gdzie byśmy się tego nie spodziewali, nawet w miastach: w parkach, na terenach działkowych, ale także w pobliżu domów.
    2019-07-26 13:05:39
    Samo zdrowie, bo z natury i bez chemii, no a jeśli nawet nie pomoże, to i nie zaszkodzi. Ilu z nas tak właśnie myśli o ziołach, tych naturalnych lekach, stosowanych przez nasze babcie i prababcie? Owszem, czasem herbatka z lipy lepiej się sprawdzi niż antybiotyk, ale z ziołami - tak jak ze wszystkim - nie należy przesadzać. Zwłaszcza dotyczy to kobiet w ciąży, które powinny je stosować wyjątkowo ostrożnie, albo najlepiej wcale.
    2019-07-26 12:58:24
    Poparzenia skóry, udar cieplny to najczęstsze przykre konsekwencje, jakie mogą nas spotkać podczas nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak czasami nie trzeba zbyt dużo słońca, by doszło do problemów. Jednym z nich jest reakcja fototoksyczna, wywołana zwykle połączeniem promieni UV z lekami, ziołami lub nawet kosmetykami.
    2019-07-17 12:01:28
    Samorząd Gdańska i województwa pomorskiego zawarły umowę na dofinansowanie.
    2019-04-11 17:16:43
    Zarówno sam przebieg grypy, jak i jej powikłania są w przypadku osób chorych na cukrzycę szczególnie niebezpieczne, dlatego ta grupa chorych powinna być poddawana corocznym szczepieniom - to główny wniosek z wykładu dr Andrzeja Paciorkowskiego, wygłoszonego podczas Dorocznej Debaty Ekspertów Flu Meeting 2019, która odbyła się 10 kwietnia w Warszawie.
    2019-03-27 12:03:16
    Autorskie szkolenia e-learning z możliwością weryfikacji stopnia przyswojenia wiedzy z tematyki legislacji i procesu stanowienia prawa - to kolejne narzędzie dostępne już na portalu ABC STANOWIENIA PRAWA (https://www.monitorowanieprawa.pl/).
    2019-03-15 20:51:26
    Dziecięcy Szpital Kliniczny w Warszawie jako jedyny ośrodek w kraju włączył się w badania kliniczne szczepionki przeciwko cukrzycy.
    2019-03-09 15:48:50
    „Programy polityki zdrowotnej w cukrzycy” - to tytuł projektu, który ma pomóc samorządom w tworzeniu lepszych programów profilaktyki zdrowotnej dla chorych na cukrzycę. Powstał on z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz Fundacji Eksperci dla Zdrowia. Jego podstawowym celem jest zmniejszenie przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań, zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu.
    2019-02-18 11:26:34
    W Poznaniu trwa innowacyjny projekt wykorzystania sztucznej inteligencji do wykrywania zmian w siatkówce oka u osób chorych na cukrzycę. To pierwszy taki program w kraju.
    2019-01-14 11:18:36
    Coraz więcej kobiet w ciąży ma cukrzycę, która może doprowadzić do groźnych dla płodu powikłań – wynika z danych przedstawionych dziennikarzom przez dr hab. Katarzynę Cyganek z Krakowa z Katedry i Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
    2018-12-22 17:43:23
    Wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki:
    2018-12-22 16:30:54
    - Nie zmienimy kulinarnej świątecznej tradycji, ale w prosty sposób możemy zmienić nawyki. Okres Bożego Narodzenia może być mniej obciążający dla naszego układu pokarmowego, jeśli będziemy go spędzać aktywnie - przestrzega lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch.
    2018-11-29 12:49:03
    Według analizy dostępnych badań, kobiety z cukrzycą są średnio o 27 proc. bardziej narażone na rozwój raka, a mężczyźni – o 19 proc.
    2018-11-14 18:05:01
    14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, od 1991 r. obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy, ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną oraz Światową Organizacją Zdrowia. Tego dnia organizowane są liczne kampanie edukacyjne i akcje profilaktyczne, których celem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat choroby, nazywanej epidemią XXI wieku, choć nie jest chorobą zakaźną.
    2018-11-08 10:42:42
    Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, od 1 stycznia do 31 października br. w Polsce zanotowano 144 przypadki odry, czyli dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Informacje o kolejnych pojawiających się w naszym kraju ogniskach tej choroby budzą strach, ale często też pytania o skuteczność szczepień ochronnych.
    2018-10-17 11:10:26
    Według danych PZH w sezonie 2017/2018 przeciw grypie zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. Polaków. Podobnie było w poprzednich latach, co stawia nas na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Czy jest szansa., że to się zmieni?
    2018-09-20 22:00:06
    W Zagłębiu Miedziowym rusza projekt społeczno-edukacyjny „Słodka Julka” dotyczy problemu zachorowalności na cukrzycę wśród dzieci, który będzie realizowany w kilkunastu szkołach regionu. jego organizatorami są KGHM Polska Miedź, Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Legnicy oraz spółki z Grupy Kapitałowej KGHM.
    2018-09-13 15:50:46
    Zdaniem ekspertów, dzieci do 6. roku życia w ogóle nie powinny korzystać z z wszechobecnych urządzeń elektronicznych, a nawet dorośli nie mogą tego robić non stop bez negatywnych skutków dla zdrowia. Ekrany smartfonów, tabletów, komputerów i wszelkich tego typu urządzeń emitują niebieskie światło, które jest szkodliwe nie tylko dla wzroku.
    2018-08-31 12:28:26
    - Sami rodzice mają ogromny wpływ na to, jakie ciężary noszą na plecach ich dzieci; w trosce o ich zdrowie warto zajrzeć do tornistrów naszych pociech – przekonują lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego.
    2018-07-04 08:58:29
    Nie tylko niezdrowa dieta, siedzący tryb życia i otyłość, ale także zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na ryzyko zachorowania na cukrzycę. Wykazały to badania naukowców Washington University w St. Louis, opublikowane na łamach magazynu "The Lancet Planetary Health".
    2018-06-28 08:42:55
    We Wrocławiu zakończono badania przesiewowe Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!, prowadzone przez trzy lata przez Fundację Medicover.
    2018-06-08 09:55:51
    W 2035 r. Polska znajdzie się na pierwszym miejscu w świecie pod względem częstotliwości występowania stanu przedcukrzycowego - informuje dziennik „Rzeczpospolita” , powołując się na dane Światowej Federacji Diabetologicznej.
    2018-05-10 08:49:30
    Konferencją we Wrocławiu 9 maja br. zakończył się cykl 12 spotkań, organizowanych od marca przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, podczas których w największych miastach Polski przedstawiano najnowsze zalecenia kliniczne PTD. PTD co roku je aktualizuje.
    2018-04-26 10:57:44
    Pod takim hasłem ruszyła kampania internetowa i telewizyjna „Niebezpieczny związek” Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Główne role w tym trwającym blisko 2 minuty spocie
    grają znakomici aktorzy – Agata Buzek i Jacek Braciak.
    2018-04-12 09:59:53
    Do 31 sierpnia br. ma zostać opracowany standard organizacyjny opieki zdrowotnej w zakresie diabetologii - taki termin został określony w zarządzeniu ministra zdrowia, powołującym w tym celu specjalny zespół.
    2018-04-12 09:37:01
    Zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, minister zdrowia powinien przygotować ogólnopolski kompleksowy program działań, mających na celu zapobieganie, wczesną diagnozę i leczenie cukrzycy.
    2018-03-28 18:57:28
    W Polsce brakuje specjalistów diabetologów, a ponadto dostęp do nich jest nierównomierny w różnych regionach - wynika z kontroli NIK, dotyczącej profilaktyki i leczenia cukrzycy typu 2.
    2018-03-27 19:22:19
    Nie udało się ograniczyć dynamiki wzrostu liczby nowych przypadków zachorowań cukrzycy typu 2; brakuje lekarzy diabetologów, a przede wszystkim - ogólnopolskiej strategii przeciwdziałania i leczenia tej choroby. To najważniejsze wnioski z raportu NIK, opublikowanego 27 marca.
    2018-03-09 10:13:20
    W Jarosławiu zainaugurowano kolejną edycję programu edukacyjnego Szkoła Cukrzycy, którego organizatorem jest Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”. W tym mieście w akcję włączyły się koło terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Stowarzyszenie Diabetycy Powiatu Jarosławskiego. Tym razem wykłady adresowane są przede wszystkim do młodzieży, osób chorych na cukrzycę, ale też wszystkich, którzy chcą poznać przyczyny i skutki tej choroby.
    2018-02-21 19:04:41
    Liczba miejscowości, w których realizowana jest „Szkoła cukrzycy”, stale rośnie. W całym kraju jest ich już ponad setka, a w lutym br. dołączył do nich Wałcz.
    2018-02-13 10:01:29
    14 lutego br. rusza kolejna edycja „Szkoły cukrzycy” w powiecie jarosławskim, której organizatorem jest Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie" przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków Koło Terenowe w Jarosławiu oraz Stowarzyszeniem Diabetycy Powiatu Jarosławskiego. Wydarzenie honorowym patronatem objął burmistrz Jarosławia.
    2018-01-23 14:30:31
    W całej Polsce ( z wyjątkiem województwa wielkopolskiego i łódzkiego) w ostatnich tygodniach wzrosła liczba chorych na grypę. Według danych PZH, w okresie od 8 do 15 stycznia br. zarejestrowano blisko 156 tys. zachorowań i podejrzenia zachorowań na grypę. Ci, którzy się nie zaszczepili i wbrew zaleceniom lekarzy nie zamierzają tego zrobić, powinni uważać szczególnie – najnowsze badania wykazały, że wirus roznoszony jest poprzez sam oddech, a nie – jak sądzono – przez kichanie i kaszel.
    2018-01-15 10:14:52
    TRAFFIC (Thread-Reinforced Alginate Fiber For Islets enCapsulation) – to nowe rozwiązanie, opracowane przez naukowców z Cornell University do zastosowania w implantach dla diabetyków. Swój wynalazek opisali na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
    2017-12-21 10:58:34
    U osób prześladowanych w pracy częściej rozwija się cukrzyca typu 2 - to wniosek z badania, przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze, razem z badaczami ze Szwecji, Finlandii, Wielkiej Brytanii i Chin, a obejmującego blisko 46 tys. osób w wieku 40-65 lat.
    2017-11-14 20:35:19
    Poziom wiedzy Polaków na temat cukrzycy, choć nieznacznie, ale wzrasta - wynika z nowego raportu „Społeczny obraz cukrzycy”, opublikowanego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w związku ze Światowym Dniem Cukrzycy, przypadającym 14 listopada.
    2017-11-14 14:23:09
    Dr Roman Cichocki z Tarnogrodu otrzymał w tym roku prestiżowe odznaczenie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków - Kryształowego Kolibra dla Lekarza Roku. Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 4 listopada br., podczas Krajowych Obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.
    2017-11-02 17:25:08
    Zarząd województwa śląskiego poinformował o przyjęciu Regionalnego Programu Przeciwdziałania Nadwadze, Otyłości i Cukrzycy w województwie na lata 2017-2020.
    2017-10-20 11:37:08
    Specjaliści kilku dziedzin medycyny wzięli udział w sesji poświęconej cukrzycy podczas VI Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, we Wrocławiu. W wyniku jej powikłań dochodzi do zaburzenia pracy wielu narządów. Są to m.in. choroby układu krążenia, niewydolność nerek czy retinopatia cukrzycowa.
    2017-10-11 17:42:51
    Zespół chorwackich naukowców we współpracy z międzynarodowymi partnerami odkrył biomarkery służące do wczesnego diagnozowania, rozwoju i prewencji cukrzycy - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.
    2017-10-03 08:40:36
    „Diagnoza obecnej sytuacji i kierunki zmian: Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Cukrzyca 2017” - to tytuł konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH.
    2017-09-20 09:17:21
    W województwie małopolskim ruszyła kampania, której celem jest profilaktyka, edukacja i skuteczne leczenie cukrzycy.
    2017-09-14 11:48:33
    Fundacja Badań i Rozwoju Nauki rozpoczyna cykl bezpłatnych interaktywnych wykładów online, podczas których w przystępny i ciekawy sposób zostaną poruszone tematy istotne dla osób chorujących na cukrzycę. Organizatorzy podkreślają, że codzienne życie z tą chorobą nie musi być katastrofą. Start kampanii 14 września.
    2017-09-05 09:41:09
    Aplikacja mobilna dla chorych na cukrzycę Suguard gdańskiej firmy DiabetesLab Poland zdobyła trzy prestiżowe certyfikaty "Seal of Excellence" w konkursie Horyzont 2020 - Instrument dla MŚP - informuje portal trojmiasto.pl.
    2017-08-15 13:27:02
    „Społeczny Obraz Cukrzycy” - to tytuł raportu, wydawanego przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą. Jego reedycja, zawierająca analizę wyników „Wielkiego Testu Wiedzy o Cukrzycy”, w którym wzięli udział pracownicy administracji publicznej, ukaże się pod koniec tego roku.
    2017-07-26 12:22:36
    Czy aktywność fizyczna może szkodzić? Lekarze rodzinni z Porozumienia Zielonogórskiego podkreślają, że trzeba mierzyć siły na zamiary, bo kondycji nie da się zbudować z dnia na dzień, a forsując nieprzygotowany organizm można nabawić się niebezpiecznych urazów np. uszkodzenia torebki stawowej, skręcenia stawu skokowego czy naderwania więzadeł.
    2017-07-24 23:25:07
    Od choroby nie ma wakacji, ale z cukrzycą można spędzić je równie miło i aktywnie. Pomoże w tym rozsądek i kilka krótkich zasad, które warto zapamiętać przed wyjazdem na wymarzony urlop.
    2017-06-14 10:23:56
    20 czerwca w holu głównym Sejmu zostanie otwarta wystawa "Rzucamy wyzwanie cukrzycy. Walczymy o dłuższe życie z cukrzycą". Zapowiadana jest też debata dotycząca tej choroby i przeciwdziałania jej konsekwencjom.
    2017-05-31 16:02:20
    Uwolnić Dolny Śląsk od chorób spowodowanych paleniem tytoniu do 2030 roku – to główny cel inicjatywy środowisk medycznych, które chcą połączyć swe siły w walce z zabójczym nałogiem i stworzyć specjalny program, mający temu służyć.
    2017-03-23 21:27:50
    Naukowcy z Centrum Badań Klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku we współpracy z Kliniką Endokrynologii, Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku prowadzą badania nad wpływem wysiłku fizycznego na przeciwdziałanie cukrzycy typu II.
    2017-03-15 19:17:52
    Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie.
    2017-01-13 17:14:21
    Jednym z tematów najbliższego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy będzie edukacja osób z cukrzycą. Andrzej Paciorkowski, koordynator programu edukacyjnego „Szkoła Cukrzycy” przedstawi posłom jego założenia i ideę. Program jest realizowany od kilku lat przez lekarzy Federacji „Porozumienie Zielonogórskie”.
    2016-12-09 18:47:43
    Ministerstwo Zdrowia rozważa refundację długo działającego analogu insuliny o korzystniejszym profilu działania od dotychczas stosowanych. Analog pozwala lepiej niż dotąd ograniczyć u chorych na cukrzycę występowanie powracających hipoglikemii.
    2016-11-15 21:07:52
    Obchodzony jest co roku 14 listopada w zasadzie jest to dzień urodzin Fredericka Bantinga
    urodził się 14 listopada 1891 roku, w wiejskim domu niedaleko Alliston, Ontario. Był najmłodszym z pięciorga dzieci William Thompson Banting i Margaret Grant.
    2016-11-15 16:47:13
    W leczeniu cukrzycy wciąż nie w pełni wykorzystujemy w naszym kraju ogromny postęp terapeutyczny, jaki dokonał się w ostatnich latach - ocenili w poniedziałek (14 listopada) eksperci podczas konferencji prasowej "Diabetologia 2016" w Warszawie.
    2016-11-11 19:04:14
    Eksperci są zgodni, że większość chorych na cukrzycę może być z powodzeniem prowadzona przez lekarza POZ, który ma też do spełnienia ogromną rolę w profilaktyce tej choroby.
    2016-11-04 10:38:34
    Ruszyła kampania edukacyjna „Niebieski Pasek Stan przedcukrzycowy – stan alarmowy!” Jej organizatorzy zwracają uwagę, że stan przedcukrzycowy jest jednym z najmniej znanych schorzeń wśród chorób cywilizacyjnych. Tymczasem dotyczy blisko 2,2 mln Polaków i może prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia.
    2016-10-12 17:02:48
    Ponad 30 proc. chorych na cukrzycę cierpi jednocześnie z powodu depresji, co często wiąże się z opornością na leczenie i powikłaniami.
    2016-10-07 15:38:00
    Powołanie Parlamentarnego Zespołu ds. Diabetyków zapowiedział w Sejmie poseł PiS, Arkadiusz Mularczyk.
    2016-10-06 10:30:26
    Jeszcze kilkanaście lat temu cukrzyca typu 2 dotyczyła przede wszystkim osób dorosłych, ale dziś coraz częściej dotyka także dzieci. Eksperci alarmują o zatrważających statystykach, ale też podkreślają, że na rozwój choroby ogromny wpływ mogą mieć rodzice.
    Cukrzyca typu 2 pojawia się przede wszystkim u dzieci otyłych, a ich liczba w Polsce rośnie.
    2016-09-12 11:37:12
    Wysiłek fizyczny opiera się na pracy mięśni, które spalają glukozę, aby uzyskać energię. Taki wysiłek u osoby z cukrzycą w pewnych okolicznościach może powodować nadmierne zmniejszenie stężenia cukru we krwi – niedocukrzenie. Można się jednak przed tym zabezpieczyć stosując kilka prostych zasad:
    2016-08-23 12:22:01
    Obrzęk, zaczerwienie, ból, swędzenie – to tylko niektóre z objawów, jakie towarzyszą pogryzieniu przez meszki. Na ich aktywność wpływają m.in. duża wilgotność powietrza i wysokie temperatury. Dlatego podczas wakacyjnego urlopu lepiej zabezpieczyć się w odpowiednie środki przeciw owadom – podkreśla lekarz rodzinny Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.
    2016-08-04 16:03:57
    Podsumowanie dwunastego sezonu Nekielskiej Akademii Zdrowia. Gdzie tematem przewodnim była cukrzyca.

    Więcej na Wiadomości Wrzesińskie
    2016-07-12 10:52:01
    Sezon na jagody w pełni, w wielu regionach Polski zaczynają się już grzyby. Amatorów runa leśnego nie brakuje, choć też wciąż aktualne są ostrzeżenia, związane z ich spożywaniem.
    2016-07-02 16:48:24
    Przegrzanie, odwodnienie, a nawet udar cieplny – to wszystko może nam grozić podczas upałów, jeśli nie będziemy stosować środków ostrożności. Lekarze odradzają długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze, co szczególnie dotyczy dzieci i osób starszych. Jednak uważać powinni wszyscy, nawet jeśli uważają się za wytrzymałych i bardzo stęsknili się za letnim słońcem.
    2016-06-16 12:45:44
    Zakończyła się kolejna edycja „Szkoła Cukrzycy” - unikalnego cyklu edukacyjnego, realizowanego przez lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego od 2010 roku dla osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.
    2016-04-20 11:47:33
    W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych na cukrzycę wzrosła na świecie czterokrotnie. W Polsce odsetek chorych w dorosłej populacji wynosi 8 proc. i jest wyższy niż europejska średnia (7,3 proc.) – mówili eksperci w środę podczas konferencji w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie.
    2016-04-12 11:59:50
    Cukrzyca jest w tej chwili jednym z największych problemów współczesnej medycyny i wyzwaniem dla służby zdrowia - podkreśliła w poniedziałek w Poznaniu diabetolog, prof. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz. Obecnie na cukrzycę choruje na świecie ponad 300 mln. osób.
    2016-04-11 13:35:39
    W ciągu 35 lat liczba chorych na cukrzycę dorosłych osób wzrosła niemal czterokrotnie - poinformowała w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W 2014 roku na tę przewlekłą chorobę cierpiało na świecie ok. 422 mln dorosłych, a w roku 1980 - 108 mln.
    2016-04-07 13:58:24
    Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia (7 kwietnia) poświęcony jest problemowi cukrzycy. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie około 350 milionów ludzi choruje na cukrzycę, a w ciągu najbliższych 20 lat liczba ta może się podwoić. Dlatego tak ważna jest profilaktyka – jedno z najważniejszych zadań lekarzy rodzinnych. Porozumienie Zielonogórskie organizuje dla swoich pacjentów unikalny cykl edukacyjny pod nazwą „Szkoła Cukrzycy” od 2010 roku. Dotychczas wzięło w nim udział blisko 8 tysięcy słuchaczy – osób chorych na cukrzycę i ich rodzin.
    2016-04-06 10:21:40
    Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) ostrzegają, że liczba chorych na cukrzycę w Polsce będzie szybko rosnąć, jeśli nie uda się powstrzymać rozwoju epidemii otyłości. Niestety, świadomość faktu, że nadmierna masa ciała jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę jest w polskim społeczeństwie wciąż bardzo niska.
    2016-03-31 12:02:05
    Naukowcy opracowali elastyczny czujnik w postaci płaskiego paska. Urządzenie zostało wykonane na bazie złota i grafenu. Ma ono na celu wykrywać podwyższony poziom glukozy w pocie pacjenta. W razie potrzeby osobie z cukrzycą dostarcza się odpowiednią dawkę leku. Prototyp przebadano na myszach.
    Wszystko to jest dziełem naukowców z USA i Korei, którzy piszą o tym w czasopiśmie Nature Nanotechnology.
    2016-03-29 13:11:54
    Europosłowie chcą doprowadzić do ograniczenia zawartości cukru w jedzeniu dla niemowląt, aby skuteczniej walczyć z otyłością wśród dzieci. Domagają się zmiany przepisów, które dopuszczały trzy razy większą zawartość cukru w tych produktach, niż zaleca WHO.
    2016-03-22 11:35:18
    Ponad 60 proc. mężczyzn i blisko połowa kobiet w Polsce ma nadwagę lub otyłość. Ten sam problem dotyka co trzeciego chłopca w wieku szkolnym i co piątą dziewczynkę - wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia.
    2016-03-17 10:04:03
    Mamy wreszcie pierwsze wiarygodne dane o zachorowalności na cukrzycę, wynika z nich, że cierpi na tę chorobę 2,73 mln Polaków, z tego 26 proc. nie jest tego świadoma – powiedzieli w środę eksperci na śniadaniu prasowym w Warszawie.
    2016-03-07 12:41:53
    Pochodzące z tytoniowego dymu substancje osadzone na przedmiotach codziennego użytku mogą być szkodliwe dla zdrowia – na przykład wywołać cukrzycę typu 2 – informuje pismo „PLOS ONE”.
    2016-02-22 12:02:44
    W Polsce 2,17 mln pacjentów korzysta z porad i/lub leków cukrzycowych; wraz z niezdającymi sobie sprawy z choroby może ona dotykać ok. 2,7 mln osób – wynika z niepublikowanej dotąd analizy zespołu epidemiologii i kosztów cukrzycy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN.
    2016-02-09 11:47:50
    Każda dodatkowa godzina spędzona w ciągu dnia na siedzeniu, np. przed komputerem czy telewizorem, zwiększa znacznie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania, które publikuje pismo "Diabetologia".
    2016-02-02 13:51:22
    Komórki trzustki, sterujące poziomem glukozy we krwi, wymieniają się informacjami za pomocą kannabinoidów - substancji obecnych m.in. w marihuanie - odkryli naukowcy z Instytutu Nenckiego. Znaleziony przez nich szlak sygnałów chemicznych może pomóc w skuteczniejszej walce z cukrzycą typu 2.
    2016-01-25 09:03:58
    „Szkoła Cukrzycy” - skuteczna profilaktyka, której nie ma w statystykach NFZ
    WHO ogłosiła, że tegoroczny Światowy dzień Zdrowia (7 kwietnia 2016 r.) poświęcony będzie cukrzycy, która według prognoz do 2030 r. stanie się 7. najczęściej występującą przyczyną zgonów. WHO chce zwrócić uwagę na problem, podejmując m.in. kampanię informacyjną.
    2016-01-13 10:04:09
    Czyżby zbliżał się czas słodyczy bez wyrzutów sumienia? Naukowcy z University of Montreal Hospital Research Centre (CRCHUM) dają pewną nadzieję w tej sprawie. Na łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" ogłosili właśnie odkrycie zupełnie nowego enzymu, który odpowiada za ograniczenie toksycznych efektów działania nadmiaru cukru na tkanki naszego organizmu.
    2016-01-12 10:15:08
    Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest zrzucenie zbędnych kilogramów. O tym, że warto w nim wytrwać, by uniknąć w przyszłości zachorowania na cukrzycę typu 2, mogą nas przekonać wyniki badania, które publikuje pismo „BMJ Open”.
    2016-01-05 13:31:50
    Nowa aplikacja pozwala Brytyjczykom badać zawartość cukru w jedzeniu i napojach. Stworzony przez rządowych ekspertów program ma służyć przede wszystkim dzieciom.
    2015-12-21 13:13:28
    Ciężarne, które spodziewają się syna mają zwiększone ryzyko cukrzycy ciążowej w porównaniu z kobietami spodziewającymi się córki – informuje pismo „Diabetology”.
    2015-12-14 12:43:48
    W Stanach Zjednoczonych spadło tempo wzrostu zachorowań na cukrzycę typu 2, nie ma jednak jeszcze pewności czy to trwała tendencja - informuje „New Scientist”.
    2015-12-08 10:44:00
    Bezsenna noc drastycznie obniża wrażliwość na insulinę – poinformowali naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.
    2015-11-26 11:14:40
    Kobiety, które karmiły piersią mają mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, według nowych badań.
    Badanie, przeprowadzone przez naukowców z Kaiser Permanente Northern California, dowodzi, że kobiety, które miały cukrzycę ciążową i karmiły piersią przez ponad dwa miesiące miały zmniejszone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 o 50%. Kobiety im dłużej karmiły piersią, tym bardziej obniżało się ryzyko cukrzycy typu 2.
    2015-11-23 10:56:10
    Eksperci: nie ma nowoczesnego leczenia cukrzycy bez edukacji chorych
    Edukacja pacjentów z cukrzycą jest warunkiem prawidłowej kontroli choroby. Jednak w Polsce dostęp do edukacji diabetologicznej jest wciąż utrudniony - oceniają eksperci w najnowszym raporcie pt. "Edukacja w cukrzycy. Brakujące ogniwo do osiągnięcia sukcesu".
    2015-11-20 08:59:37
    Opracowanie metody doustnego podawania insuliny i ograniczenie potrzeby wykonywania przez osoby cierpiące na cukrzycę uciążliwych zastrzyków to jedno z marzeń medycyny. Najnowsze prace naukowców z University of California w Santa Barbara sprawiają, że marzenie to staje się bliższe realizacji. Nową, obiecującą metodę opisano podczas zjazdu American Association of Pharmaceutical Scientists w Orlando.
    2015-11-12 10:42:58
    Niepokojąco spadają wydatki na leczenie cukrzycy w naszym kraju - powiedział w środę na konferencji w Warszawie prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Maciej Małecki.
    2015-10-29 08:24:01
    Wypowiedź: dr Andrzej Paciorkowski, Specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, Koordynator ogólnopolskiego programu Szkoła Cukrzycy.
    2015-10-16 11:38:16
    Obchodzony 14 listopada Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (World Diabetes Day – Światowy Dzień Cukrzycy) został ustanowiony w 1991 r. przez IDF i WHO. W tym roku związana z jego obchodami kampania będzie skupiona na zdrowym odżywianiu jako podstawowym czynniku walki z cukrzycą. Żywienie i sposób odżywiania ma wpływ na zdrowie ludzi na całym świecie i przyczynia się do równoważonego globalnego rozwoju. Zgodnie z intencją IDF Światowy Dzień Cukrzycy 2015 to trwająca przez cały rok kampania, która ma ukazać prawdę o życiu z cukrzycą.
    2015-10-15 13:41:48
    Gdy ich matka wypije bądź zje coś słodkiego, nienarodzone dzieci kobiet z cukrzycą ciężarnych wolniej reagują na dźwięki.
    2015-10-14 08:38:32
    Gdańscy lekarze będą rozwijać metodę leczenia cukrzycy u dzieci. Naukowcy otrzymali 7 milinów złotych na budowę specjalistycznego laboratorium. Dotychczasowe badania dają bardzo obiecujące rezultaty. Część chorych odstawiła insulinę.
    2015-09-28 15:11:29
    Naukowcy z Gdańska opracowali szczepionkę, która hamuje cukrzycę.

    Dziennik Bałtycki podał, że dzięki nowatorskiej metodzie leczenia opracowanej przez naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego u 30 małych pacjentów z cukrzycą typu I, leczonych w Klinice Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii, udało się uzyskać remisję choroby.

    Wstępne wyniki terapii u dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 będących pod opieką Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii, kierowanej przez prof. dr hab. med. Małgorzatę Myśliwiec, udowodniły, że preparat jest skuteczny i bezpieczny.

    - Szczepionka Treg przeznaczona jest więc dla dzieci powyżej 9-10 roku życia (o wadze powyżej 30 kg) ze świeżo rozpoznaną cukrzycą - wyjaśnia prof. Myśliwiec. - Nie jest ona w stanie przywrócić życia zniszczonym już komórkom Beta trzustki, natomiast skutecznie chroni te, które pozostały.
    2015-09-26 11:59:39
    - Od wielu lat lekarze zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie organizują w swoich przychodniach szczepienia przeciwko grypie, nieustannie przekonując pacjentów, że szczepienia ochronne to jedno z największych osiągnięć medycyny – mówi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Wbrew niechlubnym statystykom, sami lekarze należący do PZ poddają się szczepieniom.
    2015-06-30 12:36:06
    Na świecie jest obchodzony 14 listopada w dzień urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantenga. W Polsce obchodzony jest przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków 27 czerwca - jest to dzień odkrycia insuliny.
    Celem obchodów tego dnia jest przede wszystkim zwiększenie świadomości społeczeństwa o skutkach jakie wywołuje ta choroba w organizmie oraz jakie zachowania mogą ją wywołać.
    To z kolei ma oddziaływać profilaktyczne, tak aby wraz ze wzrostem świadomości następował spadek zachorowań na tę uznawaną za społeczną chorobę.
    2015-05-07 15:30:29
    W dniu 18 kwietnia o godz. 10:00 rozpoczęliśmy wykładem inauguracyjnym wykłady w zakresie Szkoły Cukrzycy
    2015-02-11 16:38:52
    2014-12-30 13:08:49
    W 2014 roku pojawiła się nadzieja na poprawę opieki diabetologicznej w Polsce – oceniają pacjenci i wspierający ich edukatorzy diabetologiczni. Ministerstwo Zdrowia zaczęło rozważać wprowadzenie diabetologicznej porady edukacyjnej do tzw. koszyka świadczeń.
    2014-12-16 14:21:46
    Duża ilość cukru w diecie samców muszek owocowych niedługo przed zapłodnieniem samicy może powodować otyłość u przyszłego potomstwa, czego powodem są zmian, jakie zachodzą w ekspresji genów zarodka - wynika z badania opisanego w najnowszym numerze prestiżowego czasopisma „Cell Press”.
    2014-12-08 12:14:14
    V Rok Szkoły Cukrzycy Porozumienia Zielonogórskiego - specjaliści medycyny rodzinnej poszerzają wiedzę z diabetologii, kardiologii i psychologii i szeroko pojętej profilaktyki...aby po pracy, w ramach projektu SC, edukować swoich pacjentów.
    2014-11-18 14:28:25
    W leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2, która stanowi 95 proc. przypadków cukrzycy, Polska nie nadąża za standardami światowymi, w tym europejskimi – alarmowali eksperci w piątek w Warszawie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada 14 listopada.
    2014-11-12 14:10:58
    Corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W tym dniu budynki na całym świecie podświetlane są na niebiesko.
    2014-10-22 09:36:35
    16 października 2014 roku (czwartek) w Środzie Wielkopolskiej odbyła się uroczysta inauguracja Średzkiej Szkoły Cukrzycy. Spotkanie miało miejsce w Ośrodku Kultury o godz. 16:00. Patronat honorowy nad Szkołą objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Średzki i Burmistrz Miasta Środa Wlkp.
    2014-10-09 09:54:44
    W Warszawie ruszył Program Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych ''PoZdro!'' Fundacji Medicover. W pierwszej edycji przebadanych zostanie ok. 3 tys. uczniów pierwszych klas gimnazjów.
    2014-09-30 09:35:19
    Brak refundacji leków inkretynowych w Polsce obniża poziom leczenia cukrzycy w naszym kraju. Niestety nie stosujemy tych leków zgodnie ze wskazaniami, a zgodnie z „kieszenią” pacjenta - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Jacek Sieradzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
    2014-09-24 14:48:46
    Resort zdrowia we współpracy z wojewodami chce organizować szkolenia dla pracowników przedszkoli dotyczące cukrzycy u dzieci.
    2014-09-22 13:15:34
    Począwszy od 2006 r. połączenie zdrowszego trybu życia, lepszej i szerszej edukacji pacjentów, lepszego szkolenia lekarzy oraz lepszego dostępu do leczenia i sprzętu zmniejszyło liczbę zgonów z powodu cukrzycy w Europie o 10 000 rocznie.
    2014-09-15 13:19:40
    Jak każdego roku, we wrześniu tysiące dzieci rozpoczęło edukację szkolną i przedszkolną. Są wśród nich dzieci chore na cukrzycę. Czy szkoły są przygotowane na przyjęcie małych diabetyków? Teoretycznie personel placówki, do której uczęszcza diabetyk, powinien być przeszkolony w zakresie pomocy dziecku z cukrzycą. W praktyce bywa różnie.
    2014-09-09 09:37:15
    Nawet 12 miliardów kosztowała budżet w 2013 r. epidemia cukrzycy. 
Najnowszy raport Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego po raz pierwszy uwzględnił spadek wydajności chorych w pracy.

    2014-09-04 11:16:37
    Rada Przejrzystości uznała za zasadne objęcie refundacją, we wnioskowanych wskazaniach, produktów leczniczych: Janumet (sitagliptyna/metformina), Ristfor (sitagliptyna/ metformina), Ristaben (sitgliptyna), stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2.
    2014-08-27 09:33:00
    W związku z coraz większą liczbą nowych leków stosowanych w terapii cukrzycy, schematy leczenia są coraz bardziej skomplikowane. Choć ich skuteczność rośnie, na końcu każdego z nich i tak pojawia się jednak insulinoterapia. Dlatego naukowcy szukają sposobu na trwałe wyleczenie cukrzycy.
    2014-08-12 11:56:40
    Stres doświadczany w pracy może zwiększyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 nawet o 45 proc. - wynika z badań niemieckich naukowców, o których informuje serwis internetowy "EurekAlert".
    2014-08-08 09:01:34
    W czwartek (8 sierpnia) chorzy na cukrzycę przeszli ulicami Warszawy. Pacjenci udali się spod Kolumny Zygmunta do Ministerstwa Zdrowia, gdzie złożyli apel o refundację nowoczesnych leków inkretynowych, które nie powodują otyłości.

    2014-07-24 11:48:08
    Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pracują nad diagnozowaniem chorób na podstawie ludzkiego oddechu. Metoda ta ma umożliwić wykrycie nowotworów, cukrzycy, schorzeń wątroby czy nerek we wczesnym stadium rozwoju.
    2014-06-13 10:20:20
    U chorych na cukrzycę typu 2, leczonych doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi, przychodzi moment, gdy przestają one działać. Wtedy konieczne staje się codzienne podawanie insuliny. Niewielki stymulator żołądkowy, to wielka szansa dla diabetyków leczonych preparatami doustnymi. Wszczepienie pod skórę niewielkiego urządzenia pozwala skutecznie kontrolować cukrzycę.
    2014-05-28 22:25:46
    Musimy uchronić dzieci przed chorobami cywilizacyjnymi, bo będą żyły krócej niż ich rodzice - alarmowali eksperci w środę (28 maja) na konferencji w Warszawie z okazji inauguracji Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych "PoZdro!".
    2014-05-20 12:33:32
    Na cukrzycę typu 2, nazywaną też cukrzycą dorosłych, mogą zachorować nawet te osoby, które mają prawidłowy poziom cukru we krwi - ostrzegają naukowcy w raporcie opublikowanym na łamach "Diabetes Care".
    2014-05-13 15:54:35
    Właśnie ruszyła ósma edycja kampanii prasowo-internetowej "Jak żyć z cukrzycą"! W kampanii, oprócz wybitnych specjalistów medycznych z zakresu diabetologii, swojego głosu udzielają między innymi: znany aktor - Dariusz Gnatowski oraz Dorota Kośmicka-Gacke - producentka najpopularniejszych polskich seriali (m.in. "Kasia i Tomek", "Rodzinka.pl"), opowiadając o swoich obserwacjach dotyczących choroby oraz zmaganiach z nią.
    2014-05-02 11:07:09
    W ciągu kilkunastu ostatnich lat drastycznie wzrosła liczba kobiet cierpiących na cukrzycę ciążową. Wkrótce może być ich jeszcze więcej. Wszystko przez nowe kryteria rozpoznawania choroby i epidemię otyłości.
    2014-04-24 09:19:20
    Wysokie stężenie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 w surowicy krwi pomaga zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2 - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Wschodniej Finlandii w Kuopio. Źródłem tych kwasów są ryby i oleje rybne.
    2013-12-18 15:08:31
    - Co 10 sekund diagnozuje się na świecie cukrzycę u kolejnej osoby. W Polsce na schorzenie to cierpi ponad 3 mln osób, przy czym ponad 800 tys. nie wie, że choruje. Cukrzyca jest pierwszą chorobą niezakaźną, którą WHO uznała za epidemię XXI wieku, dlatego potrzebne są coraz większe nakłady finansowe i działania systemowe, aby powstrzymać falę zachorowań - podkreślali eksperci podczas sejmowej konferencji "Nowe otwarcie w diabetologii".
    2013-12-04 12:26:51
    Diabetolodzy apelują o zmiany w organizacji systemu i dostępność nowoczesnych terapii

    W Polsce dynamicznie wzrasta liczba chorych na cukrzycę, obecnie jest ich ok. 3 mln. Pacjenci są diagnozowani zbyt późno, mają też ograniczony dostęp do nowoczesnych leków. W efekcie, każdego roku w kraju przeprowadza się 13 tys. amputacji nóg, a leczenie powikłań kosztuje blisko 3 mld zł. Wprowadzenie obowiązku kontroli glikemii w ramach badań medycyny pracy pomogłoby zmienić te statystyki - apelują specjaliści.
    2013-11-21 10:00:47
    Możliwe jest przeszkolenie psów w taki sposób, aby ostrzegały osoby chore na cukrzycę o zbyt niskim lub wysokim poziomie cukru we krwi – donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu i Uniwersytetu w Dundee, którzy przeprowadzili badanie we współpracy z brytyjską organizacją charytatywną Medical Detection Dogs. Zauważyli oni, że u diabetyków korzystających z pomocy zwierząt stężenie krwi rzadziej przekracza normę, co skutkuje zminimalizowaniem ryzyka wystąpienia komplikacji zdrowotnych związanych z hipoglikemią.
    2013-11-14 13:05:47
    Prawie 371 milionów osób na świecie choruje na cukrzycę, w tym 3 mln w Polsce. Co 5 sekund ktoś na świecie dowiaduje się, że jest chory na cukrzycę, co 10 sekund ktoś umiera z powodu powikłań tej choroby. Specjaliści szacują, że w 2030 roku liczba chorych sięgnie 552 mln.

    14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. 14 listopada nie jest datą przypadkową, jest to bowiem dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, Kanadyjczyka doktora Fryderyka Bantinga (1891-1941).
    2013-10-11 10:17:19
    Szanowni Państwo,
    w dniu 26.09.2013 roku otrzymaliśmy postanowienie Marszałka Sejmu RP o przyjęciu zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
    2013-09-19 11:18:24
    W załączeniu publikujemy otwarty list z rekomendacjami polskich Ekspertów dotyczący profilaktyki grypy w sezonie epidemicznym 2013/2014.
    Tegoroczna konferencja FLU FORUM została poświęcona w szczególności zaangażowaniu pracodawców oraz przedstawicieli jednostek samorządowych do wypracowania optymalnych metod współpracy środowisk medycznych, samorządowych oraz pracowniczych w celu ograniczenia medycznych, społecznych oraz ekonomicznych skutków zachorowań na grypę.
    2013-09-09 15:41:56
    Na cukrzycę cierpią w Polsce już co najmniej 3 mln osób, ale u 1 mln z nich, czyli jednej trzeciej, choroba jest niezdiagnozowana – wynika z najnowszej edycji raportu pt. „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce”, do którego dotarła PAP.
    2013-09-05 12:34:12
    Co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny. 70 proc. tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Wiek diabetyków, którzy muszą poddać się tej operacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej, stale się obniża. Zdaniem specjalistów, wdrożenie profilaktyki i oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp chorych na cukrzycę mogłoby zmniejszyć liczbę amputacji nawet o dwie trzecie.
    2013-08-01 10:45:04
    Infekcje oddechowe we wczesnym dzieciństwie mogą być potencjalnym czynnikiem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 1, która jest chorobą autoimmunologiczną – informuje pismo „JAMA Pediatrics”.
    2013-07-11 10:05:57
    Gość senatorów - europosłanka Małgorzata Handzlik powiedziała, że ,,Polska jest cukrzycowym dinozaurem Europy". Dodała, że ta niepochlebna opinia wynika z tego, że publiczne i prywatne wydatki na leczenie cukrzycy w Polsce należą do najniższych w Europie.
    ,,Spośród krajów naszego regionu tylko Litwa i Łotwa przeznaczają na ten cel mniej niż Polska" - podkreśliła.
    2013-06-27 11:54:51
    w Chełmie 52 ososby ukończyły zajecia w ramach III edycji "Szkoły Cukrzycy". Tytuł członka honorowego stowarzyszenia otrzymał lek. med. Lech Łazuka.
    "Szkoła cukrzycy" realizowana była w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego, którego organizatorem jest Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
    2013-06-10 11:22:54
    Co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny. 70 proc. z tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Wiek diabetyków, którym trzeba amputować stopę z powodu zespołu stopy cukrzycowej stale obniża się. Zdaniem specjalistek wdrożenie profilaktyki i oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp chorych na cukrzycę mogłoby zmniejszyć ilość amputacji nawet o dwie trzecie.
    2013-06-04 10:01:19
    Silnie działające statyny - leki chroniące serce – mogą zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2 – informuje “British Medical Journal”.
    Badania kanadyjskich naukowców z Toronto objęły 1,5 miliona osób w wieku powyżej 66 lat.
    2013-05-16 09:45:16
    Blisko 2 mln osób były w ubiegłym roku leczone w Polsce na cukrzycę, kolejne 0,5 mln nie wie, że choruje – poinformował we wtorek w Katowicach prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) prof. Leszek Czupryniak.
    2013-05-08 11:42:10
    Cukrzycę monogenową, która występuje u 5 proc. diabetyków, można niekiedy leczyć wygodniej niż cukrzycę typową - czasem nawet odstawiając insulinę. Zespołowi badaczy z Łodzi udało się już zidentyfikować największą na świecie grupę dzieci z tą odmianą choroby.
    2013-04-26 14:51:44
    Picie napojów słodzonych grozi nie tylko otyłością. Naukowcy wykazali zależność między spożywaniem tego typu napojów z rozwojem cukrzycy typu 2.
    Picie więcej niż jednej puszki słodzonych napojów dziennie może być związane z ryzykiem zachorowania na cukrzycę - wynika z najnowszych badań.
    2013-04-13 16:47:04
    Jak wynika z raportu dot. refundacji leków dla chorych na cukrzycę w 2012 roku, przygotowanego przez firmę Sequence HC Partners Sp z o.o., NFZ oszczędza miliony na leczeniu cukrzyków. Okazuje się, że zgodnie z szacunkami w ubiegłym roku NFZ oszczędził 500 mln złotych na refundacji leków dla chorych na cukrzycę.
    2013-04-09 09:53:29
    Pod koniec 2012 roku Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) opublikowała najnowszy raport Diabetes Atlas, zawierający statystyki dotyczące występowania cukrzycy na całym świecie.
    2013-04-02 10:08:54
    Pierwszy na świecie udany przeszczep wysp trzustkowych pod śluzówkę żołądka z użyciem endoskopu przeprowadził u pacjenta polski zespół chirurgów z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie.
    2013-03-20 10:21:13
    18 marca odbyło się 7 posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostało przygotowane stanowisko w sprawie:

    oceny leku: Lantus (insulinum glargine) we wskazaniu: pacjenci z cukrzycą typu 2 leczeni insuliną NPH od co najmniej 6 miesięcy oraz HbA1c ≥8% i/lub co najmniej 1 epizodem ciężkiej lub nocnej hipoglikemii zarejestrowanym w tym czasie oraz leczenie cukrzycy typu 1 u dzieci w wieku od 2 do 6 lat
    2013-03-13 10:34:15
    Coraz więcej słońca po zimie wpływa na gospodarkę hormonalną i sprawia, że ludzie zaczynają czuć się lepiej, rozpoczynają poszukiwania partnerów, dbają o wygląd i zakochują się - mówią fizjologowie.
    Najkrótszy dzień w całym roku - kiedy nasz kontakt ze światłem dziennym ograniczył się do niespełna sześciu godzin - minął 21 grudnia. Kolejne dni były coraz dłuższe. Obecnie, w pierwszym tygodniu marca, dzień jest dłuższy od najkrótszego w roku o ok. 3,5 godziny, a przez chmury coraz częściej przebija się Słońce.
    2013-02-26 12:15:55
    Obecnie choruje na cukrzycę na świecie już ok. 366 mln osób; w Polsce, według różnych szacunków- od 2,5 do nawet 3,1 mln. Pomimo tak dużej liczby osób z cukrzycą, wielu z nich myli rzeczywistość z fikcją, dotyczącą tej choroby metabolicznej.

    Teraz nadszedł czas by uświadomić sobie i dowiedzieć się prawdy o cukrzycy!
    2013-01-15 09:59:16
    Po raz pierwszy udało się wykazać, że stres metaboliczny sprzyja wystąpieniu przedsionkowych zaburzeń rytmu – w tym migotania przedsionków – a niektóre leki na cukrzycę mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu zaburzeń rytmu - informuje pismo „Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology”.
    2013-01-02 13:10:26
    Przypomina zwykły alkomat, ale zamiast mierzyć zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, pomaga określić poziom acetonu i zdiagnozować cukrzycę. Pomysł inż. Artura Rydosza z AGH spowoduje, że wystarczy dmuchnąć w niewielki ustnik by znać poziom cukru we krwi.
    2012-12-10 13:58:07
    Relacja z obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą połączonego z drugim wykładem "Szkoły Cukrzycy" w Jarosławiu.
    14 listopada Koło Terenowe PSD w Jarosławiu zorganizowało obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. W tym dniu w mieście w dwu punktach na terenie miasta zorganizowano przy współpracy z Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu i Starostwem Powiatowym badania przesiewowe dla mieszkańców.
    2012-11-21 12:08:46
    Chorzy na cukrzycę częściej niż osoby bez tej choroby cierpią na zaburzenia słuchu i jest to niezależne od ich wieku czy narażenia na hałas – wynika z pracy na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” (JCEM).
    Zdaniem autorów artykułu wyniki te wskazują, że pacjenci z cukrzycą powinni być już w młodszym wieku poddawani badaniom oceniającym słuch. Gdyż wczesna diagnoza i zastosowana terapia mogą zapobiec takim skutkom upośledzenia słuchu, jak depresja czy demencja, czyli pogorszenie sprawności intelektualnej.
    2012-10-09 15:44:00
    Poważne ostrzeżenie dla nastolatków. Granie do późnych godzin nocnych negatywnie odbija się na ich zdrowiu. Narażają się nawet na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
    2012-10-09 15:40:15
    Zespół metaboliczny może powodować u nastolatków problemy z uczeniem się, a nawet zaburzenia neurologiczne - donoszą naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego, których wnioski ukazały się w piśmie "Pediatrics".
    2012-10-04 15:35:55
    Czarna kukurydza może pomóc w cukrzycy i chorobach nerek. Substancje zawarte w ziarnach czarnofioletowej odmiany kukurydzy mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz chorób nerek - informuje "American Journal of Physiology – Renal Physiology ".
    Uszkodzenie nerek - nefropatia cukrzycowa - to jedno z najpoważniejszych powikłań towarzyszących cukrzycy. Może doprowadzić do schyłkowej niewydolności nerek.
    2012-08-21 20:37:51
    Osoby, u których właśnie rozpoznano cukrzycę, a mają normalną wartość indeksu masy ciał (BMI) są bardziej narażone na poważne powikłania niż świeżo rozpoznani otyli diabetycy. Nie znaczy to jednak, że tyjąc można to zagrożenie zmniejszyć - informuje pismo "JAMA".
    2012-08-20 14:36:06
    W upalne dni jedzmy lekkostrawne posiłki, pijmy dużo wody i unikajmy alkoholu. Nie żałujmy czasu, żeby przed jazdą przewietrzyć samochód i starajmy się częściej odpoczywać - radzą eksperci. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne może się okazać noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń, np. sklepów. Pomóc mogą także regularne chłodne kąpiele lub prysznic.
    2012-08-09 13:29:55
    Badanie krwi pomoże ocenić ryzyko uszkodzenia nerek u cukrzyków. Mierzenie we krwi stężenia trzech związków pomoże przewidywać ryzyko uszkodzenia nerek u osób z cukrzycą, jeszcze zanim pojawią się jego widoczne objawy – sugerują amerykańskie badania.
    2011-09-21 12:43:26
    Przed rokiem zapraszaliśmy do program edukacyjnego "Szkoła Cukrzycy". Po przygotowaniach przyszedł czas na realizację. Właśnie dobiegła końca I ogólnopolska edycja "Szkoły Cukrzycy" Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

    W spotkaniach edukacyjnych w 104 "Szkołach Cukrzycy" w całej Polsce brało udział ponad 2500 zainteresowanych osób.
    Jesteśmy pełni podziwu dla wszystkich lekarzy, którzy włączyli się w prowadzenie spotkań edukacyjnych dla swoich pacjentów. Wasz trud przeprowadzenia wielomiesięcznego programu edukacyjnego jest dostrzegany i doceniany zarówno w Państwa lokalnych społecznościach, jak i w skali całego kraju. Mamy nadzieję, że realizacja tego programu przynosi każdemu z Państwa odrobinę radości i satysfakcji, a zainteresowani pacjenci poprawiają swoje wyrównanie metaboliczne cukrzycy i potrafią pełniej korzystać z nowoczesnych metod leczenia.
    2010-09-26 18:02:36
    Szanowni Państwo !

    Pragniemy serdecznie podziękować za możliwość spotkania się z Państwem na pierwszym z cyklu szkoleń w ramach programu "Szkoła Cukrzycy".
    Aktywny Państwa udział w tym interaktywnym szkoleniu od pierwszego do ostatniego wykładu wywarł wrażenie nie tylko na organizatorach ale również na członkach Rady Naukowej, zaproszonych gościach i wykładowcach. Wyrażamy nadzieję, że szkolenie spełniło również Państwa oczekiwania i pozwoliło na zapoznanie się z programem. Szkolenie to zaowocowało przystąpieniem już 100 praktyk do programu "Szkoła Cukrzycy". Jesteśmy zadowoleni z możliwości współpracy z tak wieloma partnerami. Wierzymy, że realizacja naszych wspólnych zamierzeń przyczyni się do dalszego rozwoju programu "Szkoła Cukrzycy" oraz będzie źródłem satysfakcji zarówno dla Państwa jak i wszystkich pacjentów.
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl