2019-12-13 11:51:41
    Po informacjach Europejskiej Agencji Leków o zanieczyszczeniu niektórych leków zawierających metforminę silnie trującym związkiem nitrozoaminy (NDMA),
    minister zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny i krajowy konsultant ds diabetologii uspokajają pacjentów, zalecając nieprzerywanie leczenia. Także według Europejskiej Agencji Leków, poziom wykrytego zanieczyszczenia jest na tyle jest niski, że pacjenci powinni kontynuować przyjmowanie leków. Ryzyko ich odstawienia znacznie przewyższa wszelkie ewentualne skutki, związane z zawartością szkodliwego związku. W Polsce metforminą leczonych jest 2,3 mln pacjentów.
    Rzeczniczka Komisji Europejskiej poinformowała w ub. tygodniu, że w niektórych lekach na cukrzycę z metforminą wykryto NDMA. Poproszono firmy produkujące leki metforminowe w UE o zbadanie ich pod kątem NDMA, bo choć ryzyko związane z obecnością tej substancji było dotąd bardzo małe, należy unikać jej w lekach.

Po informacjach o zanieczyszczeniu głos zabrał minister zdrowia Łukasz Szumowski. Stwierdził, że nie ma konieczności wycofania z rynku metforminy ani rekomendowania pacjentom zaprzestania przyjmowania leku. Wyjaśnił też, że śladowe ilości nitrozoamin w leku na cukrzycę to efekt naturalny w procesie produkcji i znajdowały się one w lekach zawsze. Jednak obecne Europejska Agencja Leków wykonuje badania nowymi, dokładniejszymi metodami. Minister zapewnił także, że w razie stwierdzenia przekroczonego stężenia NDMA ponad poziom bezpieczeństwa w jakiejś serii leków, zostaną one wycofane.

Zdaniem Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa
    metformina, znajdująca się w lekach na cukrzycę, daje chorym więcej dobrego niż złego. Natomiast doniesienia o zanieczyszczeniach powinny stać się punktem wyjścia do zastanowienia się nad dywersyfikacją produkcji leków metforminowych, tak by były one dostępne w razie nieprzewidzianych sytuacji. Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek poinformował, że zalecenia dotyczące stosowania metforminy nie zmieniły się i lek nie powinen być odstawiany.

Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego przyznaje, że obecnie wypisując metforminę, pyta pacjenta, czy słyszał informacje o zanieczyszczeniach. Chodzi o to, by pacjent był w pełni wiadomy. Natomiast nie radzi odstawiania leku.