2018-03-09 10:13:20
    W Jarosławiu zainaugurowano kolejną edycję programu edukacyjnego Szkoła Cukrzycy, którego organizatorem jest Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”. W tym mieście w akcję włączyły się koło terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków i Stowarzyszenie Diabetycy Powiatu Jarosławskiego. Tym razem wykłady adresowane są przede wszystkim do młodzieży, osób chorych na cukrzycę, ale też wszystkich, którzy chcą poznać przyczyny i skutki tej choroby.
    Słuchacze Szkoły Cukrzycy będą mogli wysłuchać ośmiu wykładów, z których każdy poprowadzi lekarz innej specjalności. Tegoroczną edycję rozpoczęła diabetolog dr Jadwiga Bujny, która w wykładzie pt. „Cukrzyca – co to za choroba? Jak rozpoznać? Dlaczego dobrze leczyć?” przedstawiła najważniejsze informacje na temat tej choroby. W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, było też spore zainteresowanie ze strony młodzieży szkolnej. Przed spotkaniem chętni mogli zbadać m,in. poziom cukru oraz ciśnienie tętnicze.

Patronat honorowy nad jarosławską Szkołą Cukrzycy objęli: europoseł Elżbieta Łukacijewska, burmistrz Jarosławia Waldemar Paluch i starosta Tadeusz Chrzan.
    Kolejne spotkania zaplanowano w terminach: 16 marca, 24 kwietnia, 23 maja, 13 i 24 września, 8 października. Zakończenie tegorocznej edycji odbędzie się 14 listopada i będzie połączone z obchodami Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.