2014-10-22 09:36:35
    16 października 2014 roku (czwartek) w Środzie Wielkopolskiej odbyła się uroczysta inauguracja Średzkiej Szkoły Cukrzycy. Spotkanie miało miejsce w Ośrodku Kultury o godz. 16:00. Patronat honorowy nad Szkołą objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Średzki i Burmistrz Miasta Środa Wlkp.
    Odpowiednia wiedza pozwala na wczesne rozpoznanie cukrzycy, jej ustabilizowanie i przeciwdziałanie powikłaniom. Dlatego od 10 lat prowadzone są zajęcia edukacyjne znane jako „Średzka Szkoła Cukrzycy". Jej organizatorem jest Federacja Porozumienie Zielonogórskie we współpracy ze Stowarzyszeniem Średzkich Diabetyków.

Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i obejmują 8 spotkań, na których w sposób metodyczny i kompleksowy przedstawiana jest wiedza na temat cukrzycy i jej powikłań, sposobów jej zapobiegania, zdrowego trybu życia itd.

Wykłady prowadzą specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz kierownik Poradni Diabetologicznej w Środzie Wielkopolskiej dr Andrzej Paciorkowski. Patronat honorowy nad akcją objęła prof. dr hab. med. Bogna Wierusz - Wysocka - Konsultant Województwa Wielkopolskiego w zakresie diabetologii.

To według specjalistów diabetologów najlepsza inicjatywa edukacyjna w Polsce. W I edycji (rok 2005) w wykładach uczestniczyło średnio około 30 osób, a w roku 2011 średnio 150-180 osób. Wypracowano skuteczne mechanizmy gwarantujące odpowiednią frekwencję i przyswajanie wiedzy. Opracowano odpowiednie materiały merytoryczne kompleksowo traktujące wiedzę o cukrzycy, jej rozpoznawaniu, leczeniu i powikłaniach.

Średzka Szkoła Cukrzycy stała się wzorem dla skutecznie realizowanej w latach 2010/2014 (w ponad 100 miejscowościach) ogólnopolskiej Szkoły Cukrzycy pod patronatem Federacji Porozumienie Zielonogórskie.