2013-09-05 12:34:12
    Co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny. 70 proc. tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Wiek diabetyków, którzy muszą poddać się tej operacji z powodu zespołu stopy cukrzycowej, stale się obniża. Zdaniem specjalistów, wdrożenie profilaktyki i oglądanie przez pielęgniarkę w poradni stóp chorych na cukrzycę mogłoby zmniejszyć liczbę amputacji nawet o dwie trzecie.
    Cukrzyca - zarówno typu 1, jak i typu 2 - to schorzenie przewlekłe, które zmienia diametralnie życie chorego. Jednak nawet najlepsze leczenie farmakologiczne na niewiele się zda, jeśli pacjent nie będzie wiedział jak radzić sobie z cukrzycą na co dzień. Dlatego w tej chorobie bardzo ważna jest edukacja.

Żadne broszury ani książki nie są w stanie wyedukować diabetyka, do tego potrzebni są dobrze przygotowani edukatorzy. W Polsce zarówno lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, jak i diabetolog nie ma czasu ani możliwości, żeby gruntownie nauczyć swojego pacjenta jak dobrze żyć z cukrzycą, to rola dobrze wyszkolonej pielęgniarki. Jednak pielęgniarek diabetologicznych brakuje w Polsce i dlatego edukacja kuleje, a trzeba pamiętać, że na cukrzycę zapada coraz więcej Polaków.

Źródło: Rynek Zdrowia
    więcej po kliknięciu