2018-01-23 14:30:31
    W całej Polsce ( z wyjątkiem województwa wielkopolskiego i łódzkiego) w ostatnich tygodniach wzrosła liczba chorych na grypę. Według danych PZH, w okresie od 8 do 15 stycznia br. zarejestrowano blisko 156 tys. zachorowań i podejrzenia zachorowań na grypę. Ci, którzy się nie zaszczepili i wbrew zaleceniom lekarzy nie zamierzają tego zrobić, powinni uważać szczególnie – najnowsze badania wykazały, że wirus roznoszony jest poprzez sam oddech, a nie – jak sądzono – przez kichanie i kaszel.
    O badaniach przeprowadzonych przez kilka amerykańskich instytutów pod kierunkiem naukowców z University of Maryland School of Public Health i opublikowanych łamach czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" informuje radio RMF.fm. Podczas badań wykorzystano aparaturę o nazwie Gesundheit II, pozwalającą dokładnie przeanalizować skład powietrza wydychanego przez osoby cierpiące na infekcje górnych dróg oddechowych. W eksperymencie wzięły udział 142 osoby cierpiące na grypę. Badano liczbę wirusów wydychanych w kolejnych dniach infekcji, przy normalnym oddychaniu, w trakcie mówienia, kaszlu i kichania. Pobierano także wymazy z nosa i gardła i poddawano analizie. Okazało się, że znacząca liczba badanych osób uwalniała wirusy już w trakcie oddychania. Ani kaszel, ani kichanie nie były konieczne, by osoby chore wydzielały zawiesinę zawierających wirusy kropelek.
    Wniosek jest taki, że higiena rąk i unikanie osób, które kaszlą i kichają nie daje nam całkowitej ochrony przed grypą. Najważniejsze, by chorzy pozostawali w domu.