Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2016-11-15 16:47:13
    W leczeniu cukrzycy wciąż nie w pełni wykorzystujemy w naszym kraju ogromny postęp terapeutyczny, jaki dokonał się w ostatnich latach - ocenili w poniedziałek (14 listopada) eksperci podczas konferencji prasowej "Diabetologia 2016" w Warszawie.
    Spotkanie zorganizowano w związku z przypadającym 14 listopada Światowym Dniem Walki z Cukrzycą.

    Kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Małgorzata Myśliwiec powiedziała, że najnowszym osiągnięciem w leczeniu cukrzycy jest system ciągłego monitorowania glikemii (CGM).

    - Polega on na tym, że do skóry mocowane są elektrody badające poziom glukozy w płynie śródtkankowym, dzięki czemu wykrywany jest wysoki lub zbyt niski jego poziom, który jest szczególnie niebezpieczny - wyjaśniała.

    System wykonuje w ciągu doby 288 pomiarów glukozy. W razie konieczności może zatrzymać podawanie insuliny przez pompę insulinową, żeby nie dopuścić do hipoglikemii (zbyt niskiego poziomu cukru we krwi), która diabetykom często zdarza się nocą. Skutkiem tego jest zmęczenie w ciągu dnia.

    - Aparat prawie całkowicie redukuje ryzyko hipoglikemii i zapewnia niemal stały, prawidłowy poziom glikemii, co chroni przed powikłaniami cukrzycy. Dlatego staramy się o jego refundację, na początek dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia z cukrzycą typu 1 - powiedziała prof. Myśliwiec.

    W rozmowie z PAP specjalistka dodała, że jest szansa, że system zacznie być refundowany z budżetu już wkrótce. - Mamy w tej sprawie pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - stwierdziła. Diabetycy z cukrzycą typu 1 do czasu osiągnięcia pełnoletności mają już refundowane pompy insulinowe.

    - Pompy nie działają jeszcze w pełni automatycznie, a już niedługo pojawi się na świecie pierwsza w pełni sztuczna trzustka, która monitoruje poziom glukozy i sama dawkuje insulinę - poinformowała prof. Myśliwiec.

    Eksperci ubolewali, że nie korzystamy z innych ważnych osiągnięć w leczeniu cukrzycy. Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska podkreśliła, że zaniedbywani są chorzy na cukrzycę typu 2.

    - W przypadku tej odmiany choroby refundacja nowych terapii w zasadzie od wielu lat się nie zmienia. Nie są dostępne zarówno stosowane od 10 lat nowej generacji leki przeciwcukrzycowe, z kolei insuliny długodziałające są refundowane jedynie w ograniczonym zakresie - podkreśliła.

    Prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przypomniał, że insuliny długodziałające, wygodne w użyciu, pozwalające lepiej kontrolować glikemię i zmniejszające ryzyko hipoglikemii, wykorzystywane są na całym świecie.

    więcej: http://www.rynekzdrowia.pl/Serwis-Diabetologia/Eksperci-za-malo-wykorzystujemy-postep-w-leczeniu-cukrzycy,167447,1016.html

    Źródło: www.rynekzdrowia.pl
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl