2012-12-10 13:58:07
    Relacja z obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą połączonego z drugim wykładem "Szkoły Cukrzycy" w Jarosławiu.
    14 listopada Koło Terenowe PSD w Jarosławiu zorganizowało obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. W tym dniu w mieście w dwu punktach na terenie miasta zorganizowano przy współpracy z Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu i Starostwem Powiatowym badania przesiewowe dla mieszkańców.
    Takie badania pod kątem zbadania poziomu cukru u młodzieży odbyły się też w trzech szkołach ponadpodstawowych w Jarosławiu. Oprócz tych badań mieszkańcy mogli w tym dniu zapoznać się ze sprzętem rehabilitacyjnym, książkami, butami, skarpetami itp. dla diabetyków.
    Główne obchody Światowego Dnia Walki z cukrzycą odbyły się w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji. Naszymi gośćmi w tym dniu byli:
    Poseł na Sejm RP – Tomasz Kulesza,
    Burmistrz Miasta Jarosławia – Andrzej Wyczawski,
    Naczelnik wydziału Zdrowia ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu – Paweł Bartkiewicz,
    Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta – Barbara Mordawska,
    Prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD w Rzeszowie – Janusz Bereś wraz z sekretarzem panią Teresą Rybak,
    Lekarz Poradni Diabetologicznej i zarazem prowadzący naszą „Szkołę cukrzycy” – doktor n. med. Hubert Żak,
    Właściciel Restauracji „Klasyczna”- Tadeusz Słowik (nasz sponsor),
    Właścicielka „Galerii Zdrowia”- Małgorzata Piotrowicz,
    Prezes Polskiego Związku Niewidomych w Jarosławiu – Ewa Bednarczyk,
    Prezes Polskiego Związku Niewidomych w Lubaczowie – Zygmunt Florczak.
    Z kołami PZN w Jarosławiu i w Lubaczowie prowadzimy bardzo owocną współpracę.
    Na salę przybyli bardzo licznie nasi członkowie, mieszkańcy miasta i zaproszona młodzież szkolna.
    Po przywitaniu zaproszonych gości prezes naszego Koła Grzegorz Graboń oddał głos pani psycholog Joannie Bronickiej z Firmy ABBOTT, która wygłosiła drugi wykład „Szkoły cukrzycy” pt. Cele i zasady samokontroli. Rola wysiłku fizycznego. Jak żyć z cukrzycą. Spojrzenie psychologa.
    Po wykładzie odbyła się część oficjalna, wiceprezes naszego Koła Leon Paszko przeczytał okolicznościowy referat, następnie Prezes Oddziału Wojewódzkiego PSD J.Bereś wręczył honorowe odznaki „za zasługi dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków”. Dostali je: poseł na Sejm RP Tomasz Kulesza, doktor Hubert Żak i właściciel Restauracji „Klasyczna„ Tadeusz Słowik.
    Złotą odznakę dostanie na następnym spotkaniu „Szkoły cukrzycy” burmistrz miasta Jarosławia Andrzej Wyczawski.
    Po wystąpieniach zaproszonych gości odbyła się część artystyczna w wykonaniu Kabaretu Związku Nauczycielstwa Polskiego „ Bakalarus”.
    Na zakończenie tego dnia już tylko dla naszych członków odbył się konkurs nt. zdobytej do tej pory na dwu spotkaniach „Szkoły cukrzycy” wiedzy o cukrzycy. Każdy chętny odpowiadał na wylosowane przez siebie pytanie, odpowiedzi były nagradzane drobnymi upominkami.