2013-12-04 12:26:51
    Diabetolodzy apelują o zmiany w organizacji systemu i dostępność nowoczesnych terapii

W Polsce dynamicznie wzrasta liczba chorych na cukrzycę, obecnie jest ich ok. 3 mln. Pacjenci są diagnozowani zbyt późno, mają też ograniczony dostęp do nowoczesnych leków. W efekcie, każdego roku w kraju przeprowadza się 13 tys. amputacji nóg, a leczenie powikłań kosztuje blisko 3 mld zł. Wprowadzenie obowiązku kontroli glikemii w ramach badań medycyny pracy pomogłoby zmienić te statystyki - apelują specjaliści.
    O poprawie sytuacji diabetyków rozmawiali uczestnicy debaty Rzeczpospolitej: "Czy Polska powie stop powikłaniom cukrzycy?". Specjaliści zwracali także uwagę, że do wcześniejszego wykrywania cukrzycy mogłyby się przyczynić obowiązkowe badania poziomu cukru we krwi u osób po 45. roku życia, podobnie jak u pacjentów otyłych lub z nadciśnieniem.

Aby nie doszło do zawału serca lub amputacji, cukrzyca musi być prawidłowo leczona. Diabetolodzy wskazują, że prawę wyników leczenia cukrzycy można osiągnąć przede wszystkim dzięki lepszej organizacji systemu opieki zdrowotnej. Cukrzycy mają liczne powikłania, toteż potrzebują opieki wielu specjalistów: diabetologa, kardiologa, okulisty czy nefrologa.

W opinii ekspertów w kraju trzeba poprawić dostępność i zmodyfikować świadczenia kompleksowej opieki specjalistycznej nad tymi pacjentami, należy także zadbać o dostępność nowoczesnych terapii. Chodzi o leki inkretynowe GLP-1 oraz inhibitory DDP-4, których NFZ na razie nie refunduje.

Szacuje się, że w najbliższych 15-20-latach liczba chorych na cukrzycę podwoi się. Stan tzw. przedcukrzycowy, który jest zaburzeniem metabolizmu glukozy predysponującym do cukrzycy typu 2, ma w naszym kraju co najmniej 2,5 mln osób. W ciągu najbliższych pięciu lat co najmniej milion z nich rozwinie pełnoobjawową cukrzycę.

Diabetolodzy od kilku lat apelują o stworzenie i realizację narodowego programu walki z cukrzycą. Jak tłumaczył prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) umożliwiłby on prowadzenie intensywnej edukacji społecznej na temat możliwości zapobiegania cukrzycy typu 2 poprzez zdrowy styl życia oraz zorganizowanie badań przesiewowych, które pozwalają wcześnie wykryć chorobę - zwłaszcza w grupach zagrożonych cukrzycą, tj. wśród osób otyłych lub obciążonych rodzinnym ryzykiem zachorowania.

Źródło: Rynek Zdrowia