2017-10-11 17:42:51
    Zespół chorwackich naukowców we współpracy z międzynarodowymi partnerami odkrył biomarkery służące do wczesnego diagnozowania, rozwoju i prewencji cukrzycy - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.
    Naukowcy z zagrzebskiego Fakultetu żywienia i biologii i z firmy Genos przeprowadzili badania, w których udowodnili, że pojedyncze biomarkery związane z glikanami mogą pomóc w odkryciu osób z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy.
    Badaniem objęto 15 tys. osób w ciągu ostatnich 20 lat. Rezultaty eksperymentu, w którym brało udział wielu naukowców, również z innych krajów, zostały opublikowane w czasopiśmie "Diabetologia" - jednym z wiodących periodyków dotyczących problemu cukrzycy.
    Dalsze badania kliniczne, które mają potwierdzić wiarygodność odkrytych biomarkerów, zostaną przeprowadzone w Niemczech, Chorwacji i Chinach.

Jak powiedział chorwacki naukowiec Gordan Lauc odkrycie mogłoby znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby chorujących na cukrzycę - chorobę w największym stopniu uzależnionym od stylu życia. Jeśli dzięki regularnym kontrolom marker wyśle nam ostrzeżenie o możliwości zachorowania, być może taka osoba zdecyduje się zmienić nawyki żywieniowe i w efekcie uniknie zachorowania. Naukowiec zaznaczył jednak, że test nie będzie w stanie wykryć choroby u każdego pacjenta, a tylko u około 15-20 proc. populacji, znajdującej się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Połowa z nich uniknęłaby zachorowania, jeśli po ostrzeżeniu zmieniłaby życiowe nawyki. A to oznacza, że test może zmniejszyć ryzyko zachorowania u 5-10 proc. ludzi na świecie, czyli u ok. 70 milionów osób.

źródło: www.naukawpolsce.pap.pl