2017-03-15 19:17:52
    Południowokoreańscy naukowcy z Seoul National University opracowali alternatywny sposób oceny poziomu glukozy - w pocie.
    Jak informuje pismo „Science Advances”, nie było to łatwe, ponieważ pot zawiera mniej glukozy niż krew. Ponadto takie jego składniki, jak kwas mlekowy, mogą zakłócać pomiar.
    Badacze zastosowali zestaw czujników umieszczonych na porowatym, elastycznym podłożu, mocowanym do skóry. Trzy z nich mierzą poziom cukru, cztery - kwasowość, a czujnik wilgotności ocenia ilość wytworzonego potu. Wyniki przekazywane są do przenośnego komputera, który pozwala określić dokładnie poziom glukozy.
      Jak wykazały eksperymenty z udziałem ochotników (badanie poziomu glukozy przed i po posiłku), nowa metoda daje wyniki zgodne z tradycyjnym badaniem krwi. Do pomiaru wystarczy jedna milionowa litra (0,001 mililitra) potu. Podczas badań na myszach, u których sztucznie wywołano cukrzycę, sensor został także podłączony do zestawu mikroskopijnych igieł, automatycznie wstrzykujących odpowiednią dawkę leku dla cukrzyków.
      Badanie jest w fazie testów.
    (źródło: naukawpolsce.pap.pl)