Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2023-08-17 10:51:20
  Zasady postępowania podczas upałów nie są skomplikowane, a jednak wiele osób nie zachowuje się rozsądnie i naraża swoje życie na niebezpieczeństwo. A wystarczyłoby zapamiętać kilka prostych zasad. Eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie radzą - dla zdrowia, a nawet życia, stosujmy się do nich.
  Przyszły pod koniec sierpnia zgodnie z zapowiedziami meteorologów. Upały w Polsce to ostatnio norma, a jednak każda kolejna fala zaskakuje tropikalnymi temperaturami. Bo co zrobić, gdy termometry pokazują 30-33 stopnie Celsjusza w cieniu- Czyli na słońcu jest ponad 40 stopni-
  - Takie temperatury są groźne dla zdrowia. Szczególnie źle upał znoszą osoby starsze i dzieci. Dlatego radzimy - nie wychodźmy wtedy z domu. Najgorsze są godziny między 11 a 16. Jeśli musimy wyjść - to unikamy słońca, korzystamy z cienia, konieczne jest nakrycie głowy i nawadnianie się. Podczas wysokich temperatur pijmy, co najmniej, 2 litry płynów - najlepiej wody - mówi dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

  Lekarze podkreślają - zbyt wysoka temperatura może zakłócić pracę organizmu. Przede wszystkim źle wpływa na układ krążenia, pokarmowy i oddechowy. Pod wpływem ciepła rozszerzają się naczynia krwionośne, przez to obniża się ciśnienie krwi i często dochodzi do omdleń. Wysoka temperatura wysusza śluzówki, więc gorzej się nam oddycha, a dla chorych na astmę lub POChP to dodatkowy problem i nasilenie objawów. Podczas upałów częściej dochodzi do zatruć pokarmowych. Nasilają się choroby przewlekłe - choroby układu krążenia, cukrzyca. Upały źle znoszą osoby z nadwagą i otyłe. Muszą wtedy zachować szczególną ostrożność.

  Podczas upałów nasz organizm pracuje na najwyższych obrotach, by zapewnić odpowiednią temperaturę organizmu. Nic więc dziwnego, że możemy odczuwać osłabienie i senność. Powinniśmy wtedy zwolnić, unikać nadmiernego wysiłku, bo to dodatkowo obciąża organizm. Sjesta - choć nie praktykowana w Polsce - przy tych temperaturach przydałaby się każdemu.

  I najważniejsze - koniecznie trzeba pić wodę. Podczas upałów intensywnie się pocimy - to skutecznie schładza organizm - ale możemy wtedy stracić nawet kilka litrów wody wraz z mikroelementami, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Grozi odwodnienie, przegrzanie organizmu, udar cieplny. Najlepiej pić wodę, ale też herbaty, soki, kompoty.

  Gdy wychodzimy z domu, koniecznie musimy mieć nakrycie na głowę - czapka, a jeszcze lepiej kapelusz z dużym rondem dającym cień ramionom. Pamiętajmy też o ochronie skóry - bezwzględnie smarujmy się filtrem. Nie tylko wtedy, gdy jesteśmy na plaży, ale przed każdym wyjściem z domu. To promienie UV odpowiedzialne są w znacznym stopniu za nowotwory skóry.

  Upał można bez szwanku na zdrowiu przeżyć, ale od nas zależy, jak to zrobimy.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl