• Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2021-06-25 10:40:42
    W dzisiejszym materiale skupimy uwagę na przygotowaniu pacjentów z cukrzycą typu 1 do systematycznego prowadzenia zeszytu samokontroli.
    Samokontrola pozwala choremu na poznanie swojego organizmu, dzięki niej ma możliwość oceny jak na jego glikemię może wpłynąć np. stres, większy wysiłek, różnego rodzaju pokarmy. W przypadku cukrzycy typu 1 koniecznością są częste pomiary glikemii gdyż brak własnej insuliny wymusza jej zewnętrzne podawanie. Te badania i poczynione po nich zapisy w zeszycie samokontroli są podstawą decyzji pacjenta nie tylko co do ilości insuliny, ale mają również wpływ na wiele aspektów jego życia od aktywności fizycznej po bezpieczny sen. Załączony materiał w prosty sposób pokazuje pacjentowi jak poprawnie prowadzić taki zeszyt, oraz na co powinien zwrócić szczególną uwagę. Dokładnie i systematycznie prowadzony zeszyt samokontroli jest doskonałą bazą wskazówek dla lekarzy i pielęgniarek aby w trakcie wizyty mogli mieć pełny obraz pacjenta i dzięki temu prowadzić skuteczną terapię . Dzienniczek został opracowany przez Polskie Stowarzyszenie Dla Badań i Terapii Cukrzycy u Dzieci. Zeszyt opracowali prof. dr hab. med. Piotr Fichna, dr n med. Bogda Skowrońska, dr n o zdr. Sabina Przewoźniak z Kliniki Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego.