Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2014-11-13 10:41:50
  W nocy z 13 na 14 listopada w centrum stolicy z okazji XXIII Światowego Dnia Cukrzycy zorganizowany zostanie Wielki Nocny Bieg. Uczestnicy będą biegać wokół Ronda Dmowskiego przez 23 minuty, a za każdy przebiegnięty kilometr sponsorzy przekażą pieniądze.
  Jak poinformowali PAP organizatorzy biegu, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony corocznie 14 listopada w celu zwiększenia świadomości ryzyka cukrzycy i rosnącego zagrożenia dla zdrowia, jakie ta choroba za sobą niesie.

  Zapoczątkowany w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną, Światowy Dzień Cukrzycy jest obchodzony w tym roku po raz 23. Myślą przewodnią tegorocznej edycji jest "Zdrowy styl życia i cukrzyca".

  Podczas organizowanego w nocy z 13 na 14 listopada biegu (zbiorka o godz. 1:30 przed Rotundą, przy Rondzie Dmowskiego), pierwsze 500 osób otrzyma niebieskie koszulki, aby podczas biegu stworzyć błękitne koło - symbol walki z cukrzycą - wyjaśnili organizatorzy.

  W biegu mają wziąć udział dwukrotna medalistka olimpijska Sylwia Gruchała oraz szef kuchni i prezenter programów kulinarnych Karol Okrasa.

  Uczestnicy przez 23 minuty będą biegali wokół Ronda Dmowskiego. "Będziemy zbierać przebiegnięte podczas 23 minut kilometry i za każdy zapłacimy złotówkę, a zebraną kwotę przekażemy na ważny cel związany z walką z cukrzycą" - zapewnili organizatorzy. Pieniądze mają być przekazane do przedszkola Cukierkowo - przeznaczonego dla dzieci z cukrzycą, które prowadzi Fundacja na rzecz dzieci i młodzieży z cukrzycą "Cukierkowo" .

  Celem biegu ma być m.in. wsparcie osób chorych na cukrzycę, ale także zamanifestowanie, jak ważna w walce z tą chorobą jest profilaktyka m.in. poprzez aktywność fizyczną. Bieg zorganizowano na rondzie, aby podkreślić, że sport trzeba uprawiać na okrągło.

  Bieg organizowany jest przez Fundację Medicover i Program PoZdro!. Program PoZdro! to program profilaktyczny obejmujący badania przesiewowe, opiekę specjalistyczną i program edukacyjny skierowany do uczniów pierwszych klas szkół gimnazjalnych. Obecnie jest realizowany w Gdyni i Warszawie przez Fundację Medicover.

  Cukrzyca zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, związanych z trybem życia i dietą. Ok. 90 proc. wszystkich przypadków tej choroby stanowi cukrzyca typu 2, której główne przyczyny to nadwaga i otyłość, brak ruchu i starzenie się społeczeństwa.

  Cukrzyca typu 2 rozwija się najczęściej w wieku średnim lub starszym i jest ściśle związana z siedzącym trybem życia, zbyt kaloryczną dietą i otyłością.

  Z kolei cukrzyca typu 1 to autoimmunologiczne schorzenie, na które zapadają głównie dzieci i młodzież.

  Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (IDF) wynika, że na świecie na cukrzycę cierpi ok. 366 mln ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz IDF liczba chorych na cukrzycę będzie rosła - w 2030 r. może ich być 550 mln, a w Polsce 4,8 mln.

  Eksperci szacują, że obecnie w Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób.

  W rankingu IDF Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem częstości występowania cukrzycy - za Rosją, Portugalią i Cyprem.(PAP)

  Źródło: wyborcza.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl