Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2014-09-24 11:05:51
  Łagodne zaburzenia poznawcze występują dwa razy częściej u osób chorych na cukrzycę typu 2 niż u osób bez zaburzenia metabolizmu glukozy – wykazało niemieckie badanie, które publikuje pismo „Journal of Alzheimer's Disease”.
  O łagodnych zaburzeniach poznawczych mówi się wówczas, gdy u danej osoby dochodzi do pogorszenia funkcji umysłowych (najczęściej pamięci), ale nie jest ono tak nasilone jak w otępieniu (demencji). Osoby z tego typu zaburzeniami zachowują swoją codzienną aktywność i funkcjonują samodzielnie.

  Badania wskazują, że łagodne zaburzenia poznawcze są związane z wyższym ryzykiem rozwoju demencji. Naukowcy poszukują czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo ich wystąpienia, w nadziei, że w przyszłości pomoże to lepiej zapobiegać znacznemu pogorszeniu sprawności umysłowej.

  Badacze niemieccy z Universitaet Duisburg-Essen oraz Universitaet Duesseldorf przeanalizowali dane zebrane wśród 560 osób, u których zdiagnozowano łagodne zaburzenia poznawcze (zarówno dotyczące pamięci, jak i innych funkcji umysłowych) oraz wśród 1376 osób, które nie miały tego typu problemów. Wszyscy byli uczestnikami wieloletniego studium pt. Heinz Nixdorf Recall.

  W analizie uwzględniono inne czynniki, które mogą mieć związek z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi, jak wiek badanych, ich wykształcenie, występowanie czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz depresji.

  Okazało się, że obecność cukrzycy typu 2 wiązała się z dwukrotnie wyższym ryzykiem występowania łagodnych zaburzeń poznawczych, niezależnie od ich typu. Związek ten był silniejszy w przypadku mężczyzn niż kobiet.

  Co ciekawe, obserwowano go jedynie w grupie pacjentów w średnim wieku – 50-65 lat, natomiast w grupie starszej wiekowo - 66-80 lat, nie był on widoczny. Ponadto, u kobiet cukrzyca była silniej związana z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi w zakresie pamięci (ryzyko wyższe o ok. 200 proc.), a u panów z łagodnymi zaburzeniami w zakresie innych funkcji poznawczych (160 proc.).

  Zdaniem autorów pracy sugeruje ona, że osoby w średnim wieku cierpiące na cukrzycę typu 2 są szczególnie podatne na występowanie łagodnych zaburzeń poznawczych. To potwierdza, jak ważne jest dobre leczenie cukrzycy, zwłaszcza u pacjentów w średnim wieku – nie tylko ze względu na niszczący wpływ tej choroby na układ krążenia, ale też dlatego, że może to zapobiec lub opóźnić wystąpienie zaburzeń poznawczych - podsumowują naukowcy. (PAP)

  Źródło; naukawpolsce.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl