Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2023-06-27 10:11:04
  Atakuje podstępnie. Może prowadzić do groźnych, nawet śmiertelnych powikłań. Z nazwy brzmi niewinnie, ale jest niełatwym przeciwnikiem. Cukrzyca to wielonarządowa choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że w Polsce cierpi z powodu cukrzycy ponad 3 mln osób, ale kolejny milion nawet nie wie, że choroba już niszczy ich organizm. Leczenie cukrzycy bez współpracy z pacjentem jest praktycznie niemożliwe. Do tej pory było to trudne, ale odkąd w gabinetach POZ lekarze prowadzą diabetyków w ramach opieki koordynowanej, zauważyli, że pacjenci zmienili podejście do leczenia. Są bardziej zdyscyplinowani i zaangażowani w proces leczenia.
  Cukrzyca jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakim zgłaszają się pacjenci do lekarza POZ. I bardzo słusznie, bo specjalista medycyny rodzinnej ma w ręku od kilku miesięcy niezbędne narzędzia do wczesnej diagnostyki, ale i do leczenia. Pomocne są także programy profilaktyczne - 40 PLUS i CHUK.
  Współczesna opieka specjalistyczna nad diabetykami wymaga podejścia kompleksowego. I takie umożliwia opieka koordynowana. Dlatego większość pacjentów z cukrzycą typu 2 powinna być leczona w ramach POZ.
  - Opieka koordynowana w POZ ma bardzo wiele do zaoferowania. Diabetycy traktowani są w ramach OK w sposób szczególny i oni to czują - mówi lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Efekt jest taki, że bardziej angażują się w sam proces leczenia. W ramach przychodni POZ w Radomiu regularnie spotykam się z chorymi na cukrzycę. Na początku co miesiąc. Rezerwuję więcej czasu na rozmowę, konsultację. Mam dobry kontakt z tymi pacjentami, bo z wieloma znam się od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. W ramach POZ oferuję im także konsultacje dietetyka.
  Ten wyższy standard opieki nad diabetykami zauważają też inni lekarze rodzinni. I widzą, jak procentuje.
  Lekarz Anna Osowska od ponad 30 lat edukuje w Sępopolu swoich pacjentów chorych na cukrzycę. Uczy, wyjaśnia, namawia. Prowadzi wykłady, szkolenia. Powtarza niezmiennie - podstawą jest zmiana nawyków żywieniowych, ruch na co dzień i stosowanie się do zaleceń lekarza.
  - W ramach opieki koordynowanej proponuję pacjentom poradę dietetyka, ale jedynie nieliczni z tego korzystają. Wielu twierdzi, że zna zasady diety cukrzycowej. Obiecują większe zaangażowanie i faktycznie na efekty nie trzeba długo czekać. Znajduje to odzwierciedlenie w wynikach pomiaru cukru w ciągu dnia, spadku masy ciała. Pacjenci analizują swoje wyniki, interpretują je, wyciągają wnioski. Fakt, w ramach opieki koordynowanej spotykam się z diabetykami częściej, ale są tego wymierne efekty, to daje mi dużą satysfakcję. Chorzy objęci opieką koordynowaną, angażują się w proces leczenia, ale jest to proces, zauważam to podczas kolejnych porad edukacyjnych - mówi lek. Anna Osowska, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie.
  Opieka koordynowana umożliwiła podniesienie standardu opieki nad pacjentem cukrzycowym. Najważniejsze - chory ma szybszy i łatwiejszy dostęp do lekarza POZ niż do specjalisty w AOS. Sprawniejsza jest komunikacja, prowadzenie chorego. Wizyty odbywają się częściej, gdy jest to potrzebne. Z poziomu POZ pacjent ma dostęp do nowoczesnej diagnostyki, terapii i leków, w tym do najnowszego systemu Libre. Pacjenci to wiedzą i bardziej sami angażują się w proces leczenia: więcej czytają na temat leczenia, bardziej dbają o siebie i pilnują zaleceń lekarskich.
  - My możemy być drogowskazem dla chorego na cukrzycę, ale w niczym pacjenta nie wyręczymy. Sam musi zrozumieć, co w tej chorobie jest ważne. I opieka koordynowana mu to uświadamia. POZ to jest to miejsce, gdzie możemy skutecznie leczyć chorych, dobrać im leki i nowoczesne terapie i najważniejsze - edukować ich. To do nas chorzy na cukrzycę powinni się zgłaszać. Gwarantujemy profesjonalne leczenie w gabinetach POZ - mówi Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej.
  A pacjenci? Zmienili podejście do leczenia. Są zaangażowani i ciekawi. Bardziej zdyscyplinowani i konsekwentni. Uczą się, chcą zdobywać rzetelną wiedzę o cukrzycy. Zmieniają swój styl życia, dietę, wprowadzają ruch, aktywność. Lepiej się czują, mają lepsze wyniki i to dodatkowo ich motywuje. Wszystko w ramach opieki koordynowanej w POZ.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl