Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2022-11-10 10:18:55
  NIELECZONA CUKRZYCA ZABIJA. WARTO SIĘ BADAĆ!

  To poważna i bardzo podstępna choroba. Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią co najmniej 3 mln osób, ale milion jeszcze o tym nie wie. Jak to możliwe? Wiele osób nie zgłasza się na czas do lekarza, nie wykonuje badań profilaktycznych, które mogłyby wykryć cukrzycę. I ignoruje sygnały, które wysyła organizm. A nieleczona cukrzyca jest śmiertelnie groźną chorobą.
  - Powoduje poważne powikłania - uszkadza wzrok, nerki, serce, układ krwionośny i nerwowy. Jest przyczyną zawałów serca, udarów mózgu, amputacji nóg. Cukrzyca to poważna choroba, cierpi na nią coraz więcej osób, często młodych, aktywnych zawodowo. To dla wielu osób szok. A przecież można jej zapobiec, wykryć na wczesnym etapie - mówi dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

  Cukrzyca nawet 10 lat może rozwijać się potajemnie, "tlić się" zanim ujawni się w postaci pełnoobjawowej choroby. Aby temu zapobiec w poradniach POZ lekarze mają do dyspozycji programy profilaktyczne - CHUK czy 40 PLUS lub po prostu badania dla pacjenta, który co najmniej raz w roku powinien odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Szczególnie zagrożeni są pacjenci z nadwagą lub otyli - kobiety, które w pasie mają 80 cm i więcej oraz mężczyźni z obwodem pasa 94 cm i więcej.

  - To świadczy o tym, że jest zbyt dużo tkanki tłuszczowej trzewnej - najbardziej niebezpiecznej dla zdrowia. Bo to nie jest niewinny, nadmierny tłuszczyk. To tkanka, która produkuje substancje hormonalne, a one blokują działanie insuliny powodując, że nie jest możliwe wprowadzenie cukru, glukozy do komórek. I ten zbyt wysoki cukier utrzymuje się we krwi, narasta i prowadzi do cukrzycy - wyjaśnia dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie, specjalistka medycyny rodzinnej.

  Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zaniepokoić powinno nas przewlekłe zmęczenie, zmiany skórne, zbyt sucha skóra, trudno gojące się rany, suchość w jamie ustnej, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu i utrata wagi ciała. Nie są to charakterystyczne objawy, dlatego pacjenci często je bagatelizują i trafiają do lekarza, gdy choroba już niszczy organizm, czasem nawet od lat. A wystarczyłoby raz w roku odwiedzić specjalistę medycyny rodzinnej i wykonać proste badania - oznaczenie poziomu cukru we krwi, szczególnie osoby z nadwagą i otyłe.

  Cukrzycę z powodzeniem mogą leczyć specjaliści medycyny rodzinnej, ale najważniejsza - zaraz po diagnostyce, jest edukacja chorego na cukrzycę pacjenta.

  - Cukrzyca to wymagająca choroba, pacjent musi się jej nauczyć. Potrzebna jest pomoc dietetyka, fizjoterapeuty - całego zespołu. Takie możliwości daje opieka koordynowana, ale wprowadzenie tego programu wymaga czasu. Dopiero w kilkumiesięcznej perspektywie będziemy mogli zaoferować chorym na cukrzycę bardziej kompleksową opiekę - dodaje dr Agata Sławin.

  W Polsce cukrzyca jako bezpośrednia przyczyna śmierci powoduje trzykrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe.

  Więcej na ten temat znajdziecie Państwo w załączonym materiale filmowym:

  https://www.youtube.com/watch?v=1sIVJIerpTQ
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl