• Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2018-11-12 10:50:48
    Polskie Stowarzyszenie Diabetyków ruszyło ze szczególną akcją z okazji setnej rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zachęca do zasypania Ministerstwa Zdrowia kartkami pocztowymi, by zwrócić uwagę na brak refundacji igieł do penów. Polska jest bowiem jednym z zaledwie trzech krajów Unii Europejskiej, w których takiej refundacji nie ma.
    Kampania nosi nazwę „100 igieł na 100-lecie odzyskania niepodległości”. PSD przypomina, że w przypadku igieł do penów bezpłatne próbki przekazywane są dobrowolnie przez producentów insuliny w niewielkiej ilości, najczęściej 5 sztuk do jednego opakowania zawierającego 5 kartridżów insuliny. Natomiast igły insulinowe to „wyrób jednorazowego użytku”, czyli „przeznaczony do użycia tylko jeden raz przez pojedynczego pacjenta”. PSD zauważa, że w praktyce, głównie ze względów finansowych, chorzy używają wielokrotnie tych samych igieł, co powoduje m.in. utratę sterylności, niedokładne dawkowanie insuliny oraz jej krystalizację, ból, urazy i lipodystrofię u pacjenta. To nie tylko cierpienie chorego, ale także ryzyko komplikacji medycznych i schorzeń wtórnych, niezwykle groźnych dla osób z cukrzycą.
    „W związku z powyższym, chcemy kolejny raz zwrócić uwagę decydentów na brak refundacji igieł. Wyznacznikiem dla naszego poziomu refundacji mogłaby być regulacja chorwacka. Chorwacja jest ostatnim państwem z 28 członków, który wstąpił do UE i mimo skromniejszego od Polski budżetu wprowadziła refundację na poziomie 100 sztuk igieł miesięcznie dla pacjenta insulinozależnego, bez dopłaty własnej” - czytamy w informacji PSD.

Stowarzyszenie zamieściło na swojej stronie internetowej gotowe karty pocztowe, które wystarczy wydrukować, podpisać i wysłać. Kartki są dostępne pod adresem: https://diabetyk.org.pl/100-igiel-na-100-lecie-odzyskania-niepodleglosci/