Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2012-11-23 16:29:44
  Syntetyczny kanabinoid, odpowiednik aktywnego składnika marihuany pomaga łagodzić ból towarzyszący neuropatii cukrzycowej, tj. uszkodzeniu nerwów obwodowych u cukrzyków - wskazują badania kanadyjskie, które publikuje specjalistyczne pismo "Pain".
  Naukowcy z University of Calgary's Hotchkiss Brain Institute w Calgary (Kanada) doszli do takich wniosków po przeprowadzeniu badań wśród 60 chorych na cukrzycę, którzy cierpieli na neuropatię cukrzycową.
  Jest to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy. Polega na uszkodzeniu obwodowych nerwów czuciowych, ruchowych, ale też nerwów autonomicznych, które unerwiają wiele narządów wewnętrznych i regulują procesy fizjologiczne.

  Może się to objawiać zaburzeniami czucia (np. nieodczuwaniem bólu, dotyku, temperatury), drętwieniem, mrowieniem, pieczeniem, paleniem, osłabieniem siły mięśniowej i zanikami mięśni oraz bólem o różnym charakterze (tępy, rwący, powierzchniowy) i natężeniu.

  Neuropatia cukrzycowa może pogarszać tolerancję wysiłku fizycznego, opóźniać gojenie się ran, przyczyniać do zmniejszonej potliwości, obrzęków i powodować wiele innych problemów. Prowadzi ona do tzw. zespołu stopy cukrzycowej, który jest główną przyczyną amputacji nóg. Jeśli neuropatia dotyczy nerwów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie serca, może dojść do bezobjawowego zawału.

  Jak podają autorzy najnowszej pracy, około połowa pacjentów z cukrzycą cierpi na neuropatię cukrzycową, z czego połowa doświadcza skrajnie silnego bólu, zaburzeń snu i problemów z chodzeniem.

  W testach, które prowadzono przez 12 tygodni część badanych zażywała syntetyczny kanabinoid o nazwie nabilon, a część placebo.

  Na koniec okazało się, że pacjenci przyjmujący nabilon odczuwali mniej bólów oraz poprawę snu i redukcję lęków w porównaniu z osobami zażywającymi placebo.

  - Odczuwałam tak silny ból, że ledwo mogłam przejść kawałek drogi. Po zażyciu nabilonu mogę poradzić sobie z bólem i funkcjonować z dnia na dzień – komentuje jedna z uczestniczek badań Leslie Bonenfant, u której cukrzycę typu 2 rozpoznano pięć lat temu.

  Jak ocenił prowadzący testy neurolog dr Cory Toth, lek ten stanowi dobrą alternatywę w leczeniu bólu neuropatycznego spowodowanego cukrzycą, a przy okazji ma niewiele działań niepożądanych.

  - To badanie jest kolejnym, które wykazało potencjalne korzyści medyczne z zastosowania kanabinoidów w trudnych do leczenia dolegliwościach bólowych – komentuje dr Mark Ware z McGill University Health Centre w Montrealu, który nie jest współautorem pracy.

  Jego zdaniem wyniki uzyskane przez zespół dr. Totha są dla lekarzy potwierdzeniem praktyki klinicznej i dają im argumenty za tym, by rozważyć inne alternatywy w leczeniu bólu neuropatycznego.

  Nabilon jest szerzej stosowany w medycynie niż aktywny składnik marihuany (THC), gdyż daje mniej działań niepożądanych. Podaje się go m.in. chorym na nowotwory w celu łagodzenia wymiotów i nudności spowodowanych chemioterapią, pacjentom z ciężką dusznością związaną z innymi schorzeniami, stosuje się go też w anoreksji i u chudnących chorych na AIDS.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl