Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2015-11-17 08:11:52
  22 października Stowarzyszenie Diabetyków Średzkich inaugurowało XI Edycję „Średzkiej Szkoły Cukrzycy”. Sala w Ośrodku Kultury wypełniona była po brzegi. Podczas spotkania odbył się wykład dr. Andrzeja Paciorkowskiego oraz występ zespołu „Szczęśliwa 13”.

  Na samym wstępie gości powitali Prezes Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich Andrzej Lewandowski, Dyrektor Ośrodka Kultury Jolanta Sołtysiak oraz Kierownik Poradni Diabetologicznej Andrzej Paciorkowski. Jednocześnie podziękowali samorządom za okazane wsparcie i pomoc przy organizacji spotkań. Wśród gości znaleźli się: Poseł Tadeusz Tomaszewski, zastępca Starosty Piotr Kasprzak, zastępca Burmistrza Ernest Iwańczuk, Przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Kusik, Komendant Powiatowy Policji Paweł Wawrzyniak, Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Danuta Wieczorek, przedstawiciel Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Lidia Kisielewska, Dyrektora Muzeum Ziemi Średzkiej „Dworu w Koszutach”, Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku Edward Formanowicz oraz przedstawiciele Stowarzyszenia „Hospicjum im. Piotra Króla”.

  Podczas spotkania Andrzej Lewandowski wygłosił przemowę dotyczącą strachu przed cukrzycą. Można z tą chorobą żyć, trzeba jednak wiedzieć jak – mówi Prezes Stowarzyszenia Diabetyków Średzkich. Podkreślił rolę edukacji, którą Stowarzyszenie oferuje w ramach swojej działalności oraz spotkań.

  Przez pół roku przeprowadzano badania przesiewowe, z których korzystało średnio od 100 do 200 osób - łącznie dając liczbę około tysiąca zdiagnozowanych. Miały one miejsce w Szkole Podstawowej nr 2, podczas Średzkich Sejmików Kultury, w Krzykosach na przeglądzie kapel podwórkowych, w Sulęcinku oraz na Dożynkach Gminnych, gdzie badaniu poddał się Burmistrz Wojciech Ziętkowski. Oprócz tego prowadzono grupowe ćwiczenia relaksacyjne i organizowano wycieczki, m. in. do Biskupina czy Darłówka. Aktywność Diabetyków Średzkich pozwoliła także na przeprowadzenie badań słuchu i licznych Warsztatów Terapii Ruchowej, które są jednym z najważniejszych elementów w walce z cukrzycą.

  Podczas przemówień zastępca Burmistrza Ernest Iwańczuk pogratulował prężnego działania i podziękował za zaproszenie, po czym przyszła kolej na wykład dr. Andrzeja Paciorkowskiego. Wykład przybliżył nam chorobę jaką jest cukrzyca. Dane na 2013 r. wskazują, że jest 382 mln diabetyków, z których połowa nie ma pojęcia o swojej chorobie. W Polsce w 2014 r. ustalono liczbę takich osób na 3 mln. W leczeniu najważniejsze są: dieta, wysiłek, edukacja i odpowiednie podejście. Przy cukrzycy bardzo często występują też problemy psychiczne – depresja, stany nerwowe i wahania nastrojowe- dlatego tak ważne jest odpowiednie podejście do chorego, gdyż źle leczona cukrzyca uszkadza przede wszystkim serce, mózg, nerki i oczy, a także doprowadza do amputacji kończyn. Diabetycy muszą więc stosować się do zaleceń lekarzy i pilnować się. Wykazano również, że w 2013 r. rząd polski przeznaczył 7mld zł na leczenie powikłań po cukrzycy. Po wykładzie przyszła pora na występ zespołu „Szczęśliwa 13”, który to umilił zaproszonym gościom resztę czasu.

  Autor: Marta Machowiak
  Źródło: www.sroda.wlkp.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl