2023-09-13 11:00:23
    Czas biegnie szybko. Ledwo skończył się jeden sezon grypowy, a już za chwilę zacznie kolejny. Najczęściej trwa on od października do kwietnia. Zeszły rok był dramatyczny. Od września 2022 roku do kwietnia 2023 na grypę zachorowało prawie 6 mln. osób, zmarło 121. Jaki będzie ten sezon, w dużej mierze zależy od nas. Specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają, by już teraz pomyśleć o profilaktyce - czyli szczepieniach przeciw grypie, które w Polsce są dostępne dla każdego od 6-tego miesiąca życia.
    Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw grypie - W tym sezonie są refundowane także dla dorosłych - 50-cio procentowa refundacja przysługuje osobom od 18. do 64. roku życia. Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie są dostępne dla kobiet w ciąży, osób w wieku 65+ i dla dzieci od 6-tego miesiąca do 18-tego roku życia.
    - Zachęcamy, by zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu grypowego, właśnie teraz ? we wrześniu, październiku, ale można to zrobić także w każdym innym momencie, nawet w lutym czy marcu, gdy zachorowań jest znacznie więcej - mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Cieszy mnie fakt, że w tym roku więcej jest zainteresowanych szczepieniami. Codziennie dzwonią pacjenci i pytają o zasady refundacji - dodaje dr Agata Sławin.

Lekarze podkreślają od lat - szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę i co ważniejsze - chroni przed powikłaniami groźnymi dla zdrowia, a nawet życia.

- Ja już w połowie sierpnia miałam pierwszy potwierdzony przypadek grypy typu B - u dziecka - mówi Joanna Szeląg, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Najpoważniejsze konsekwencje tej choroby ponoszą osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami oraz dzieci. Nie wolno lekceważyć tej choroby np. chodząc do pracy, bo - po pierwsze - zarażamy innych drogą kropelkową. Po drugie ? grypa powoduje groźne dla życia powikłania m.in. zapalenie płuc, oskrzeli, uszkodzenia mięśnia sercowego, poważne zaostrzenie chorób przewlekłych ? astmy, POCHP, niewydolności serca. Dlatego przy okazji wizyty w naszej poradni zachęcam każdego ze swoich pacjentów do szczepienia.

Jaki będzie rozpoczynający się sezon 2023/24 - Specjaliści medycyny rodzinnej mają nadzieję, że w tym roku, dzięki refundacji, zaszczepi się więcej osób. Dotychczas mimo dostępności do szczepień z tej formy profilaktyki korzystało od 4 do 6 proc. uprawnionych dorosłych, dzieci zaledwie 1-2 proc.