Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2023-09-13 11:00:23
  Czas biegnie szybko. Ledwo skończył się jeden sezon grypowy, a już za chwilę zacznie kolejny. Najczęściej trwa on od października do kwietnia. Zeszły rok był dramatyczny. Od września 2022 roku do kwietnia 2023 na grypę zachorowało prawie 6 mln. osób, zmarło 121. Jaki będzie ten sezon, w dużej mierze zależy od nas. Specjaliści medycyny rodzinnej z Porozumienia Zielonogórskiego zachęcają, by już teraz pomyśleć o profilaktyce ? czyli szczepieniach przeciw grypie, które w Polsce są dostępne dla każdego od 6-tego miesiąca życia.
  Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw grypie? W tym sezonie są refundowane także dla dorosłych ? 50-cio procentowa refundacja przysługuje osobom od 18. do 64. roku życia. Bezpłatne szczepionki przeciwko grypie są dostępne dla kobiet w ciąży, osób w wieku 65+ i dla dzieci od 6-tego miesiąca do 18-tego roku życia.
  ? Zachęcamy, by zaszczepić się przed rozpoczęciem sezonu grypowego, właśnie teraz ? we wrześniu, październiku, ale można to zrobić także w każdym innym momencie, nawet w lutym czy marcu, gdy zachorowań jest znacznie więcej ? mówi dr Agata Sławin, specjalistka medycyny rodzinnej, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. ? Cieszy mnie fakt, że w tym roku więcej jest zainteresowanych szczepieniami. Codziennie dzwonią pacjenci i pytają o zasady refundacji ? dodaje dr Agata Sławin.

  Lekarze podkreślają od lat ? szczepienie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę i co ważniejsze ? chroni przed powikłaniami groźnymi dla zdrowia, a nawet życia.

  ? Ja już w połowie sierpnia miałam pierwszy potwierdzony przypadek grypy typu B ? u dziecka ? mówi Joanna Szeląg, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. ? Najpoważniejsze konsekwencje tej choroby ponoszą osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami oraz dzieci. Nie wolno lekceważyć tej choroby np. chodząc do pracy, bo ? po pierwsze ? zarażamy innych drogą kropelkową. Po drugie ? grypa powoduje groźne dla życia powikłania m.in. zapalenie płuc, oskrzeli, uszkodzenia mięśnia sercowego, poważne zaostrzenie chorób przewlekłych ? astmy, POCHP, niewydolności serca. Dlatego przy okazji wizyty w naszej poradni zachęcam każdego ze swoich pacjentów do szczepienia.

  Jaki będzie rozpoczynający się sezon 2023/24? Specjaliści medycyny rodzinnej mają nadzieję, że w tym roku, dzięki refundacji, zaszczepi się więcej osób. Dotychczas mimo dostępności do szczepień z tej formy profilaktyki korzystało od 4 do 6 proc. uprawnionych dorosłych, dzieci zaledwie 1-2 proc. 
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl