Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2023-07-19 10:43:12
  Dziś wszyscy nazywają to cudem medycyny, niesamowitym momentem, punktem zwrotnym, ale trzeba pamiętać, że to nie był cud.
  To ciężka, wieloletnia praca naukowców w kanadyjskich laboratoriach dokładnie 100 lat temu dała - rzeczywiście można to potwierdzić - efekt spektakularny. Wynalezienie insuliny przez dwóch młodych naukowców bez większego dorobku naukowego uratowało życie wielu milionom chorych na cukrzycę. To wydarzyło się w 1922 roku w Toronto. W szpitalu, na jednym z oddziałów, leżały dzieci, którym lekarze nie mogli pomóc. Mali pacjenci chorowali na cukrzycę. Ich stan był prawie beznadziejny - cierpieli na cukrzycową kwasicę ketonową. To poważne powikłanie cukrzycy powodujące hiperglikemię, hipertonię. Na oddziale słychać było tylko płacz zrozpaczonych rodziców, którym nikt nie dawał nadziei na uzdrowienie ich chorych dzieci. Mogli tylko bezsilnie patrzeć jak ich dzieci kolejno umierają. Ale zdarzyło się coś niezwykłego. Na oddział weszli lekarze, naukowcy z Toronto, którzy ostatnie dwa lata spędzili w laboratorium . Tam próbowali najpierw wyodrębnić, a potem wystarczająco dobrze oczyścić nowy, nikomu wtedy nieznany hormon ze zwierzęcej trzustki ? insulinę. Podali ten nieznany wtedy lek umierającym dzieciom. I wtedy stał się cud ? bo gdy ostatni pacjent dostawał nieznaną wtedy substancję ? pierwszy budził się ze śpiączki, wracał do życia. To sprawiła insulina ? hormon, której zadaniem jest obniżenie poziomu cukru we krwi chorego. Za swoje odkrycie dr Frederick Banting już rok później - w 1923 roku - dostał nagrodę Nobla. Bo to on i jego asystent pominięty przy przyznawaniu nagrody ? Charles Best- odkryli insulinę i przywrócili do życia cały oddział dzieci, a w kolejnych latach ? miliony chorych cierpiących na cukrzycę typu 1.To było 100 lat temu i dziś wszystkim wydaje się normalne, że tak leczy się tę poważną chorobę, ale wtedy był to cud, bo cukrzyca prowadziła wprost do śmierci.Dzięki insulinie z choroby śmiertelnej cukrzyca stała się chorobą przewlekłą. Dr Fredrick Banting - kanadyjski lekarz, filozof, malarz - urodził się 14 listopada 1891 roku. Za jego odkrycie co roku, właśnie 14 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl