Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2022-10-07 10:09:41
  Sezon infekcji jesiennych już się zaczął. To już widać we wszystkich poradniach POZ w Polsce. Mimo, że mamy dopiero początek jesieni to od kilku dni trudno z dnia na dzień umówić się do specjalisty medycyny rodzinnej. Katar, kaszel, ból głowy, gardła, stan podgorączkowy, ogólne złe samopoczucie ? najczęściej z takimi właśnie objawami trafiają do poradni pacjenci. I to zarówno dorośli, jak i dzieci. Co zrobić, gdy zaczyna się infekcja?
  Scenariusz ? w przypadku dzieci ? na ogół wygląda tak: opiekunki z przedszkola informują rodziców, że dziecko jest chore ? ma katar, podwyższoną temperaturę i proszą o zabranie dziecka z placówki. Bardzo słusznie ? chodzi o to, by inne dzieci się nie zaraziły. Przestraszeni rodzice najczęściej jeszcze tego samego dnia umawiają się do przychodni. Z powodu kolejek mają termin za dwa, trzy dni. Tymczasem dziecko często już następnego dnia czuje się lepiej.

  ? Czasem wystarczy, że maluch zostanie 2 lub 3 dni w domu, dostanie leki przeciwgorączkowe, tabletki na ból gardła, ciepłą kąpiel i się wyśpi. Rodzice doskonale znają swoje dzieci i wiedzą kiedy jest naprawdę źle, dlatego jeśli nie ma wyraźnych powikłań, lepiej zostawić dziecko jeszcze kilka dni w domu do całkowitego wyzdrowienia niż prowadzić do lekarza na zasadzie ?mam wizytę, to skorzystam?, bo to często dzieciaki niepotrzebnie stresuje. W nasilonym sezonie musimy odpowiedzialnie korzystać z możliwości systemu opieki zdrowotnej ? mówi dr Agata Sławin, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wiceprezes Dolnośląskiego Związku Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców.

  Podobnie jest z dorosłymi. Nagle pojawia się katar, ból głowy i gardła. Złe samopoczucie mocno utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale najczęściej nie jest to powód, by od razu umawiać wizytę do lekarza POZ.

  ? Jeśli nie ma wysokiej temperatury, warto zacząć od obserwacji swojego organizmu i powszechnie dostępnych leków ? przeciwzapalnych, rozgrzewających, wzmacniających odporność. Po dwóch, trzech dniach bez poprawy samopoczucia można szukać pomocy u specjalistów medycyny rodzinnej. Wcześniej na ogół nie ma takiej potrzeby ? dodaje Joanna Szeląg, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie, wiceprezes Podlaskiego Związku Lekarzy Pracodawców PZ.

  Lekarze już teraz obawiają się, że tegoroczny jesienny sezon infekcji może być szczególnie trudny. Już teraz jest dużo więcej zakażeń koronawirusem niż było latem. Już teraz w poradniach POZ są kolejki do lekarzy, pacjentów z infekcjami grypowymi i innymi. Na wizytę do lekarza pacjenci nie mają praktycznie szans umówić się tego samego dnia. Muszą czekać 2, 3 dni. A to dopiero początek sezonu infekcyjnego. Kumulacja tych infekcji może być szczególnie trudna dla polskiego systemu opieki.

  Tymczasem nadal wśród pacjentów zainteresowanie szczepieniem przeciwko grypie jest bardzo słabe, mimo że to choroba powodująca wiele poważnych powikłań np. zapalenie płuc, oskrzeli, opon mózgowych, mięśnia sercowego. Grypa powoduje zaostrzenie chorób przewlekłych ? astmy, POCHP, niewydolności serca i krążenia. Jest równie niebezpieczna dla zdrowia, jak Covid-19. Warto więc na obie te choroby zaszczepić się i przeciwdziałać powikłaniom.

  Materiał filmowy:

  https://youtu.be/PwNZjQMaPrw
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl