Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2021-03-16 10:26:41
  Pandemia koronawirusa niestety nie ustępuje, a ostatnio przybiera na sile, o czym dobitnie świadczy liczba wzrastających z dnia na dzień przypadków zachorowań. Dlatego jako pomysłodawcy i organizatorzy „Szkoły Cukrzycy” zmuszeni jesteśmy dla wspólnego bezpieczeństwa nadal odwoływać wszystkie grupowe spotkania edukacyjne.
  Polska i świat przeżywa pandemię zachorowań na koronawirusa . Nasze życie w kolejnych miesiącach zmienia się. Od marca 2020 pandemia koronawirusa wprowadziła obawę o nasze zdrowie i życie. Po kilku miesiącach mogło się niektórym wydawać, że zagrożenie minęło. Liczba zachorowań w Polsce nie była bardzo wysoka. Wielu z nas ominęły osobiste i rodzinne dramaty związane z wystąpieniem koronawirusa. Przez kilka miesięcy, kiedy dostęp do poradni lekarzy rodzinnych i poradni diabetologicznych dla wielu z Państwa był ograniczony, my lekarze prosimy abyście w okresie epidemii koronawirusa w jak najlepszy sposób wykorzystali wiedzę o życiu z cukrzycą uzyskaną podczas comiesięcznych spotkań w „Szkole Cukrzycy”. Prosiliśmy też, i nadal prosimy- abyście stosowali się ze szczególną starannością do wszystkich aktualnych zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Niestety nadzieje na zakończenie epidemii nie sprawdziły się. W ostatnich tygodniach i dniach liczba potwierdzonych zachorowań prawie codziennie bije nowe rekordy. Mamy wiele tysięcy nowych zachorowań dziennie. Liczba zgonów w Polsce osób zakażonych Covid19 jest obecnie jedną z najwyższych w Europie. Ciężki przebieg choroby nie omija też osób, które w swoim otoczeniu negowały zagrożenie i uporczywie ignorowały zalecenia medyczne. Ignorowały zalecenia dające szansę na uniknięcie zakażenia. Ciężki przebieg zakażenia i większa śmiertelność są niestety częściej stwierdzane u osób z chorobami przewlekłymi, w tym u osób z cukrzycą. Znana jest też sytuacja w szpitalach zajmujących się leczeniem osób z koronawirusem. Szpitale i oddziały przeznaczone do leczenia osób z Covid 19 naprawdę zapełniają się bardzo szybko. Konieczne jest tworzenie kolejnych oddziałów i uruchamianie szpitali tymczasowych. Spróbujmy nie narażać się na ciężki przebieg zakażenia i poszukiwanie wolnego łóżka szpitalnego.

  Do niedawna jedyna skuteczna metoda była zalecana dla wszystkich na całym świecie - a oznaczana skrótem DDM. DYSTANS od drugiej osoby najlepiej 1,5 do 2 metrów. DEZYNFEKCJA rąk po każdym kontakcie z innymi osobami ale też z przedmiotami, które mogły dotykać inne osoby. MASECZKA, – co najmniej medyczna chirurgiczna trzywarstwowa zasłaniająca usta i nos w każdym pomieszczeniu gdzie przebywają inne osoby oraz w każdej sytuacji, gdy nie można zachować dystansu, co najmniej 2 metrów od innej osoby (np. na ulicy, targowisku …).Obecnie zaleca się noszenie maseczek zasłaniających usta i nos praktycznie wszędzie poza własnym domem. Proszę chronić swoje zdrowie i życie, nawet, gdy „bliźni” patrzą na Państwa ze zdziwieniem …albo wręcz wyrażają swoje opinie i komentarze. Przecież to Państwo żyjąc przez wiele lat z cukrzycą a często jeszcze z innymi chorobami -wiecie ile jest w waszym życiu wyrzeczeń i poświęceń w celu zachowania zdrowia i życia. Jestem przekonany, że stosowanie DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka – to „łatwizna” przy wszystkich pozostałych wymaganiach stawianych przez cukrzycę. Poza tym kiedyś ta epidemia naprawdę się zakończy. Rok 2021 przywitaliśmy z nowa nadzieją. Na świecie pojawiły się szczepionki przeciw Covid 19. Ochrona przed ciężkim zachorowaniem na Covid 19 może nas chronić – DDMS- czyli DYSTANS-DEZYNFEKCJA-MASECZKA-SZCZEPIENIE. W Polsce szczepienia rozpoczęły się w tym samym dniu, co w całej Europie. Obecnie dostępnych jest już kilka rodzajów szczepionek. Problemem jest jeszcze ograniczona ilość dostępnych szczepionek. Jednak wszyscy wiemy, że jest to już tylko kwestia czasu, gdy kolejne grupy wiekowe będą zapraszane do - SZCZEPIENIA. Wielokrotnie lekarze spotykają się z pytaniem- czy mam się szczepić gdy choruję na cukrzycę , na serce, na nerki, na stawy …

  Odpowiedź jest jednoznaczna –TAK. Jeżeli chorujesz na chorobę przewlekłą to zdecydowanie powinieneś zaszczepić się p-Covid 19

  Na dzisiaj , zanim będziemy zaszczepieni …

  Bezpieczni jesteśmy w naszym mieszkaniu, domu, ogrodzie i to pod warunkiem ograniczenia wszelkich kontaktów towarzyskich – jedynie do osób, z którymi kontaktować się musimy. Zachęcamy do ograniczenia do minimum wizyt w sklepach, salonach, urzędach, przychodniach….

  Niestety nadal nie możemy zaprosić dużej grupy starszych osób z chorobami przewlekłymi na spotkania edukacyjne ani towarzyskie. Takie spotkanie byłoby, w naszym przekonaniu, absolutnie niepotrzebnym i niedopuszczalnym, dodatkowym narażaniem Państwa zdrowia i życia. Wiem, że Państwo rozumiecie tę sytuację.

  Wszystkim diabetykom i ich rodzinom życzymy zdrowia i jak najlepszego korzystania z wiedzy uzyskanej w „Szkołe Cukrzycy” – zgodnie z jej hasłem przewodnim „…chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej…”


  lek. Andrzej Paciorkowski – specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii
  Koordynator Programu „Szkoła Culrzycy”
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl