Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2019-10-25 18:25:00
  Zarząd Województwa Mazowieckiego poinformował o wynikach konkursu na działania związane z wczesnym wykrywaniem i profilaktyką cukrzycy u osób powyżej 60. roku życia. Zdecydowano o przyznaniu na realizację 17 projektów łącznie prawie 10 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zostaną one zainwestowane w badania przesiewowe i działania edukacyjno-informacyjne oraz szkolenia lekarzy i pielęgniarek.
  Skąd taki cel?
  Zarząd województwa tłumaczy, że cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i społeczną, uznaną przez ONZ za epidemiczną ze względu na skalę i zagrożenia. Liczba zachorowań na cukrzycę wciąż wzrasta powodując poważne konsekwencje zdrowotne i społeczne. Wiele osób z cukrzycą nie ma świadomości swojej choroby. Zjawisko to występuje szczególnie u osób starszych, u których objawy są słabiej wyrażone niż u młodszych bądź zamaskowane przez objawy innych chorób. Dlatego Regionalny Program Zdrowotny w zakresie wczesnego wykrywania i profilaktyki cukrzycy wśród mieszkańców województwa mazowieckiego na lata 2019-2022 skierowany jest do osób po 60 roku życia. Zwiększenie poziomu wykrywalności choroby, ograniczenie występowania jej powikłań i promowanie zdrowego stylu życia to cele Regionalnego Programu Zdrowotnego, które realizować będą wybrane w rozstrzygniętym konkursie przedsięwzięcia.
  Ze wsparcia dostępnego w 17 dofinansowanych projektach skorzystają mieszkańcy województwa mazowieckiego w wieku powyżej 60 roku życia, u których dotychczas nie diagnozowano cukrzycy. Zwycięskie projekty będą realizowane m.in. w powiatach: białobrzeskim, ciechanowskim, garwolińskim, grodziskim, grójeckim, makowskim, mińskim, mławskim, otwockim, płońskim, pruszkowskim, przasnyskim, przysuskim, pułtuskim, siedleckim, sokołowskim, szydłowieckim i wołomińskim, a także w Radomiu i Warszawie.
  Każdy z projektów będzie składał się z trzech modułów. Działania rozpoczną się od akcji informacyjnej o cukrzycy, jej objawach i konsekwencjach nieleczenia, a także o realizowanym projekcie. Beneficjenci będą je prowadzić m.in. w mediach, internecie, przez ośrodki pomocy społecznej, uniwersytety trzeciego wieku, kluby seniora, a także za pomocą ulotek i plakatów. W drugim module osoby po 60. roku życia, u których nie diagnozowano cukrzycy, wezmą udział w badaniach i konsultacjach lekarskich. Przewidywany zakres badań obejmie m.in. oznaczenie glikemii przygodnej, pomiar wskaźnika BMI i pomiar ciśnienia tętniczego oraz ocenę ewentualnych wykrytych powikłań cukrzycy. Pacjenci skorzystają również z działań edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia, szczególnie diety i aktywności fizycznej. Adresatami trzeciego modułu będą lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, którzy zostaną przeszkoleni z profilaktyki, rozpoznawania i leczenia cukrzycy.
  (źródło: www.funduszedlamazowsza.eu)
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl