2019-09-26 14:00:37
    Na polskim rynku jest już dostępna pierwsza partia szczepionek przeciwko grypie. Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego jak co roku zachęcają do skorzystania z tej najbardziej skutecznej formy zabezpieczenia przed zachorowaniem, szczególnie zaś osoby chorujące na cukrzycę.
    - Chorzy na cukrzycę są podwójnie zagrożeni - wyjaśnia lekarka Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda, od wielu lat prowadząca wśród swoich pacjentów unikatowy program federacji, czyli „Szkołę Cukrzycy. - Z jednej strony, powikłania pogrypowe zdarzają się u nich częściej niż u osób zdrowych i mają cięższy przebieg. Z drugiej strony, grypa - tak jak i inne choroby z gorączką - wpływają negatywnie na przebieg cukrzycy, zwiększając ryzyko kwasicy, zaburzeń czynności nerek i układu sercowo-naczyniowego i pogarszając wyrównanie metaboliczne. Dlatego jest to grupa pacjentów, których szczególnie zachęcamy do szczepień ochronnych, i to właśnie teraz, zanim jeszcze sezon grypowy będzie w pełni. Im wcześniej się zabezpieczą przed zachorowaniem, tym mniejsza groźba infekcji i jej skutków, które dla diabetyków są wyjątkowo groźne.

Szczepienia diabetyków zalecają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Eksperci wskazują, że chorzy na cukrzycę są 3-6 razy bardziej narażeni na hospitalizację z powodu grypy i jej powikłań, a także sześciokrotnie częściej z tego powodu umierają. Jednocześnie dowiedziono w badaniach naukowych, że szczepienia przeciw grypie wśród chorych na cukrzycę zmniejszyły o 56 proc liczbę zgonów, a liczbę hospitalizacji nawet o 70 proc.

W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3,5 miliona osób. Według danych NIZP-PZH w sezonie 2018/2019 (do 15 września br.) liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła ponad 4,5 mln osób. Ponad 17 tysięcy chorych z tego powodu trafiło do szpitala, a zmarło 150 z nich (trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie).