Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2019-09-26 14:00:37
  Na polskim rynku jest już dostępna pierwsza partia szczepionek przeciwko grypie. Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego jak co roku zachęcają do skorzystania z tej najbardziej skutecznej formy zabezpieczenia przed zachorowaniem, szczególnie zaś osoby chorujące na cukrzycę.
  - Chorzy na cukrzycę są podwójnie zagrożeni - wyjaśnia lekarka Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda, od wielu lat prowadząca wśród swoich pacjentów unikatowy program federacji, czyli „Szkołę Cukrzycy. - Z jednej strony, powikłania pogrypowe zdarzają się u nich częściej niż u osób zdrowych i mają cięższy przebieg. Z drugiej strony, grypa - tak jak i inne choroby z gorączką - wpływają negatywnie na przebieg cukrzycy, zwiększając ryzyko kwasicy, zaburzeń czynności nerek i układu sercowo-naczyniowego i pogarszając wyrównanie metaboliczne. Dlatego jest to grupa pacjentów, których szczególnie zachęcamy do szczepień ochronnych, i to właśnie teraz, zanim jeszcze sezon grypowy będzie w pełni. Im wcześniej się zabezpieczą przed zachorowaniem, tym mniejsza groźba infekcji i jej skutków, które dla diabetyków są wyjątkowo groźne.

  Szczepienia diabetyków zalecają m.in. Światowa Organizacja Zdrowia oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Eksperci wskazują, że chorzy na cukrzycę są 3-6 razy bardziej narażeni na hospitalizację z powodu grypy i jej powikłań, a także sześciokrotnie częściej z tego powodu umierają. Jednocześnie dowiedziono w badaniach naukowych, że szczepienia przeciw grypie wśród chorych na cukrzycę zmniejszyły o 56 proc liczbę zgonów, a liczbę hospitalizacji nawet o 70 proc.

  W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3,5 miliona osób. Według danych NIZP-PZH w sezonie 2018/2019 (do 15 września br.) liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wyniosła ponad 4,5 mln osób. Ponad 17 tysięcy chorych z tego powodu trafiło do szpitala, a zmarło 150 z nich (trzykrotnie więcej niż w poprzednim sezonie).


  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl