Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
  • Strona główna
  • Wiadomości
  • Rada Naukowa
  • Cukrzyca
  • Żyć z cukrzycą
  • Media o nas
  • Kontakt
  • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2019-07-26 12:58:24
    Poparzenia skóry, udar cieplny to najczęstsze przykre konsekwencje, jakie mogą nas spotkać podczas nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Jednak czasami nie trzeba zbyt dużo słońca, by doszło do problemów. Jednym z nich jest reakcja fototoksyczna, wywołana zwykle połączeniem promieni UV z lekami, ziołami lub nawet kosmetykami.
    - Powszechnie wiadomo, że wrażliwość skóry na promienie słoneczne zwiększa popularny dziurawiec - mówi lekarka Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. - Niestety, na tym najczęściej ta powszechna wiedza się kończy. Tymczasem czynników fotouczulających jest znacznie więcej. Takie działanie mają także bergamotka, arcydzięgiel czy nagietek. Herbatki z tych roślin lub okłady na skórę należy latem stosować bardzo ostrożnie, a najlepiej w ogóle z nich zrezygnować o tej porze roku. Może się to skończyć poparzeniem skóry i reakcją fototoksyczną, objawiającą się plamami, rumieniem lub pęcherzami.
    Podobne skutki mogą spowodować także niektóre leki, zarówno te przyjmowane doustnie, jak i w postaci maści na skórę. Antybiotyki, leki neurologiczne, przeciwcukrzycowe i wiele innych w połączeniu ze słońcem stanowią groźną mieszankę.
    - Szczególną uwagę należy zwrócić na maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, bo sporej części z nich nie wolno stosować, jeśli planujemy przebywanie na słońcu - przestrzega Małgorzata Stokowska-Wojda. - Warto czytać dokładnie ulotki, na których producent musi umieścić wszelkie ostrzeżenia, także te związane z ekspozycją na promienie UV.
    Lekarka dodaje, że trzeba być ostrożnym nawet wówczas, gdy nie leżymy przez wiele godzin plackiem na plaży. Kiedy spacerujemy, relaksujemy się przejażdżką rowerową, pływamy - promienie słoneczne także do nas docierają i reakcja fototoksyczna może wystąpić tak samo, jak wówczas gdy spędzamy dzień bez ruchu. Pamiętajmy też, że przed promieniowaniem UVA nie ochroni nas szyba, więc po herbatce z dziurawca nie będziemy bezpieczni nawet w samochodzie.
    Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
    Strona główna
    Wiadomości
    Rada Naukowa
    Patronat
    Cukrzyca
    Żyć z cukrzycą
    Kontakt
    Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
    Polityka-cookies

    projekt i realizacja www.e-Partner.pl