2019-03-09 15:48:50
    „Programy polityki zdrowotnej w cukrzycy” - to tytuł projektu, który ma pomóc samorządom w tworzeniu lepszych programów profilaktyki zdrowotnej dla chorych na cukrzycę. Powstał on z inicjatywy Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów oraz Fundacji Eksperci dla Zdrowia. Jego podstawowym celem jest zmniejszenie przedwczesnej umieralności z powodu cukrzycy i towarzyszących jej powikłań, zwłaszcza chorób sercowo-naczyniowych, w tym zawałów serca i udarów mózgu.
    Twórcy projektu opracowali poradnik dla samorządów, z którego gminy, powiaty i województwa mogą zaczerpnąć informacje, jak tworzyć programy polityki zdrowotnej w cukrzycy w zgodzie z dobrymi praktykami, wytycznymi Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Obecnie często się zdarza, że AOTMiT negatywnie opiniuje programy zdrowotne samorządów, korzystanie z poradnika ma na celu ograniczenie takich sytuacji. Publikacja została zaprezentowana w Sejmie podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów w Sejmie. Projekt ma charakter pilotażowy i obejmuje województwa: lubelskie, małopolskie, podkarpackie, świętokrzyskie i wielkopolskie.

Po zmianach Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych samorządy mają możliwość uzyskania dofinansowania programów prozdrowotnych z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie od 40 do 80 proc. nakładów. Zdaniem twórców projektu, powinno to być dodatkowym bodźcem do angażowania się samorządów w działania prozdrowotne.