2019-02-18 11:26:34
    W Poznaniu trwa innowacyjny projekt wykorzystania sztucznej inteligencji do wykrywania zmian w siatkówce oka u osób chorych na cukrzycę. To pierwszy taki program w kraju.
    Pilotażowy projekt bezpłatnych przesiewowych badań okulistycznych dla mieszkańców Poznania pt. Skrining Retinopatii Cukrzycowej realizuje Fundacja OKULISTYKA 21 we współpracy z Urzędem Miasta Poznania.
    Projekt przewiduje przebadanie 1200 mieszkańców Poznania chorujących na cukrzycę pod kątem wczesnej diagnozy retinopatii cukrzycowej – powikłań cukrzycowych mogących doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.
    Jak informują realizatorzy projektu, innowacyjność badań polega na wykorzystaniu SI (sztucznej inteligencji) do analizy zdjęć dna oka pacjenta wykonanych specjalnym aparatem (funduskamera) przez przeszkolony personel pielęgniarski. Całe badanie trwa kilka minut, a pacjent otrzymuje wynik na miejscu wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszych wizyt kontrolnych u swojego okulisty. Zastosowanie oprogramowania IDx-DR skraca czas badania z 15 minut do 5 minut oraz nie wymaga obecności lekarza okulisty – zdjęcia dna oka pacjenta oraz wysyłka ich na serwer w celu analizy może być wykonywana przez odpowiednio przeszkolony personel pielęgniarski, przy okazji wizyty kontrolnej w gabinecie diabetologicznym.
    Retinopatia cukrzycowa występuje u pacjentów z cukrzycą typu 1 i u około 60 proc. chorujących na cukrzycę typu 2. Nieleczona może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Do końca ub. r. w ramach projektu "Skrining Retinopatii Cukrzycowej" przebadano 615 mieszkańców Poznania chorujących na cukrzycę. Do czerwca tego roku, badaniami zostanie objętych kolejnych 400 pacjentów diabetologicznych.