Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2017-10-20 11:37:08
  Specjaliści kilku dziedzin medycyny wzięli udział w sesji poświęconej cukrzycy podczas VI Kongresu Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, we Wrocławiu. W wyniku jej powikłań dochodzi do zaburzenia pracy wielu narządów. Są to m.in. choroby układu krążenia, niewydolność nerek czy retinopatia cukrzycowa.
  Sesji pt. „Cukrzyca interdysplinarnie” na kongresie PTMR przewodniczyła prof. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Kliniki Okulistyki Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Poruszano m.in. problem powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2, powikłania choroby u dzieci czy pułapek diagnostycznych i oceny neuropatii. Tematem prezentacji szefowej Kliniki Okulistyki było współczesne postępowanie w retinopatii cukrzycowej, czyli powikłaniu cukrzycy, doprowadzającemu to patologicznych zmian w siatkówce, które nieleczone może spowodować ślepotę.
  – W krajach rozwiniętych właśnie retinopatia cukrzycowa jest wiodącą przyczyną ślepoty wśród osób w wieku produkcyjnym - wyjaśnia prof. Marta Misiuk-Hojło. - Jest to powikłanie, które prędzej czy później rozwija się u większości chorych na tę chorobę. Warto też podkreślić, że upośledzenie funkcji widzenia może być pierwszym objawem cukrzycy typu 2. To ważny wskaźnik diagnostyczny, bo choroba rozwija się długo nie dając objawów. Dlatego często się zdarza, że chory dowiaduje się o problemie podczas rutynowej wizyty u okulisty.
  Wśród czynników ryzyka retinopatii cukrzycowej wymienia się przede wszystkim niewyrównaną cukrzycę, przewlekłą hiperglikemię, dyslipidemię, nadciśnienie tętnicze. Jest to także wysoka wartość masy ciała czy brak aktywności fizycznej, a więc to, na co mamy wpływ. Dlatego w profilaktyce retinopatii cukrzycowej oraz samej cukrzycy podkreśla się ogromną wagę stylu życia.
  Nie ma jednej metody leczenia retinopatii cukrzycowej. Postępowanie zależy od wielu czynników, także od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się m.in. laseroterapię, czy iniekcje doszklistkowe odpowiednimi lekami. Metody leczenia retinopatii wciąż się rozwijają i są coraz bardziej skuteczne. Jednak w większości przypadków skuteczność ta polega na zahamowaniu procesu pogarszania się wzroku. Rzadko udaje się poprawić widzenie. Dlatego tak ważne jest, by wykryć chorobę jak najwcześniej, gdy zmiany są jeszcze niewielkie. Absolutnie niezbędne jest regularne i rutynowe wykonywanie okulistycznych badań przesiewowych u chorych na cukrzycę.
  – Zapobieganie i skuteczne leczenie cukrzycy i jej powikłań to jedno z ważniejszych wyzwań współczesnej medycyny – dodaje prof. Marta Misiuk-Hojło. – Prognozy przewidują, że do 2035 r. rozpowszechnienie cukrzycy w skali globalnej wzrośnie o ponad 50 proc.

  (źródło: USK we Wrocławiu)
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl