Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2017-10-11 17:42:51
  Zespół chorwackich naukowców we współpracy z międzynarodowymi partnerami odkrył biomarkery służące do wczesnego diagnozowania, rozwoju i prewencji cukrzycy - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.
  Naukowcy z zagrzebskiego Fakultetu żywienia i biologii i z firmy Genos przeprowadzili badania, w których udowodnili, że pojedyncze biomarkery związane z glikanami mogą pomóc w odkryciu osób z wysokim ryzykiem rozwoju cukrzycy.
  Badaniem objęto 15 tys. osób w ciągu ostatnich 20 lat. Rezultaty eksperymentu, w którym brało udział wielu naukowców, również z innych krajów, zostały opublikowane w czasopiśmie "Diabetologia" - jednym z wiodących periodyków dotyczących problemu cukrzycy.
  Dalsze badania kliniczne, które mają potwierdzić wiarygodność odkrytych biomarkerów, zostaną przeprowadzone w Niemczech, Chorwacji i Chinach.

  Jak powiedział chorwacki naukowiec Gordan Lauc odkrycie mogłoby znacząco wpłynąć na zmniejszenie liczby chorujących na cukrzycę - chorobę w największym stopniu uzależnionym od stylu życia. Jeśli dzięki regularnym kontrolom marker wyśle nam ostrzeżenie o możliwości zachorowania, być może taka osoba zdecyduje się zmienić nawyki żywieniowe i w efekcie uniknie zachorowania. Naukowiec zaznaczył jednak, że test nie będzie w stanie wykryć choroby u każdego pacjenta, a tylko u około 15-20 proc. populacji, znajdującej się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Połowa z nich uniknęłaby zachorowania, jeśli po ostrzeżeniu zmieniłaby życiowe nawyki. A to oznacza, że test może zmniejszyć ryzyko zachorowania u 5-10 proc. ludzi na świecie, czyli u ok. 70 milionów osób.

  źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl