2017-10-03 08:40:36
    „Diagnoza obecnej sytuacji i kierunki zmian: Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Cukrzyca 2017” - to tytuł konferencji, która odbyła się w tym tygodniu w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH.
    Podczas spotkania dr Roman Topór-Mądry z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przedstawił najnowsze dane dotyczące zachorowań na cukrzycę w Polsce: na obydwa typy tej choroby cierpi już prawie 3 miliony osób, co oznacza, że choruje 8 proc. Polaków. Niepokojące jest to, że leczy się zaledwie ok. 2,2 mln z nich, a ponad 700 tys. nie wie o swojej chorobie. Według statystyk medycznych, średnio od zachorowania do diagnozy mija u nas 5-6 lat.
    Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Maciej Małecki podkreślił, że wśród chorych, którzy leczą się z powodu cukrzycy, co najmniej 180 tys. cierpi na cukrzycę typu 1, a liczba ta od 1989 r. wzrosła prawie pięciokrotnie.
    Podejmowany był także problem refundacji leków, m.in. braku refundacji tzw. leków inkretynowych. Zdaniem prof. Maleckiego, Ministerstwo Zdrowia zwleka z ich refundacją, ponieważ prawdopodobnie czeka na pojawienie się tańszych generyków. Tymczasem leki inkretynowe w Polsce zażywa zaledwie 50-60 tys. chorych, których stać na płacenie za nie z własnej kieszeni.