2016-11-15 21:07:52
    Obchodzony jest co roku 14 listopada w zasadzie jest to dzień urodzin Fredericka Bantinga
    urodził się 14 listopada 1891 roku, w wiejskim domu niedaleko Alliston, Ontario. Był najmłodszym z pięciorga dzieci William Thompson Banting i Margaret Grant.
    Kanadyjski fizjolog, odkrywca insuliny, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
    Studiował medycynę na University of Toronto. W czasie I wojny światowej służył w kanadyjskim korpusie medycznym. Po wojnie dokończył studia i pracował jako lekarz, prowadził prywatną praktykę oraz współpracował ze szpitalem dziecięcym w Toronto. Był także wykładowcą na University of Toronto. Od 1921 roku prowadził tam badania w instytucie naukowym. Zajmował się działaniem hormonu wytwarzanego w trzustce zwierzęcej. W 1922 roku wspólnie z asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę, co wkrótce okazało się przełomem w leczeniu cukrzycy.

W 1923 roku za odkrycie insuliny otrzymał Nagrodę Nobla. Razem z nim wyróżniono nagrodą jego zwierzchnika z instytutu, Johna Macleoda, natomiast pominięto Besta. W tej sytuacji Banting dobrowolnie podzielił się premią pieniężną z Nagrody Nobla ze swoim asystentem. W 1934 roku król Anglii Jerzy V nadał Bantingowi tytuł szlachecki Sir.

Zginął w wypadku lotniczym w trakcie lotu do Anglii, kiedy samolot Lockheed Hudson, którym podróżował, rozbił się na Nowej Fundlandii.

Warto to pamiętać aplikując sobie kolejną dawkę insuliny.

Źródło: Wikipedia