Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2016-10-06 10:30:26
  Jeszcze kilkanaście lat temu cukrzyca typu 2 dotyczyła przede wszystkim osób dorosłych, ale dziś coraz częściej dotyka także dzieci. Eksperci alarmują o zatrważających statystykach, ale też podkreślają, że na rozwój choroby ogromny wpływ mogą mieć rodzice.
  Cukrzyca typu 2 pojawia się przede wszystkim u dzieci otyłych, a ich liczba w Polsce rośnie.
  - My, lekarze, widzimy ten problem w naszej codziennej pracy – potwierdza lekarz rodzinny z Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda, która od lat prowadzi dla swoich pacjentów Szkołę Cukrzycy. - Organizuję zajęcia dla coraz młodszych pacjentów, niestety, są wśród nich także dzieci, znajdujące się w grupie ryzyka.
  Zdaniem lekarki, rodzice często nie dostrzegają otyłości swoich pociech lub nie zwracają na nią uwagi. Tymczasem to nie tyle kwestia estetycznego wyglądu, ile poważny problem, którego skutkiem mogą być choroby, z jakimi dziecko będzie się borykać także w wieku dorosłym. Cukrzyca jest jedną z nich. Niejedyną – ale bardzo poważną.
  Nadwaga i otyłość to przede wszystkim efekt nieprawidłowej diety. Symbolem walki ze „śmieciowym” jedzeniem było nie tak dawno tzw. „rozporządzenie sklepikowe”, które narzucało restrykcyjne zasady handlu w szkolnych sklepikach oraz żywienia dzieci w placówkach oświatowych. Czy osławiony powrót drożdżówki do sklepików zaprzepaścił działania na rzecz odchudzania polskich dzieci?
  - Nie tędy droga – uważa dr Małgorzata Stokowska-Wojda. – Żadne zakazy i ograniczenia nie przyniosą skutku, jeśli nie będzie świadomości problemu. Dziecko nie kupi batonika w sklepiku – pójdzie na przerwie do pobliskiego sklepu lub zabierze słodycze z domu. Rodzice muszą mieć pełną świadomość, jak ważne jest to, co podają dziecku do jedzenia na każdym etapie jego życia. Przekonujemy ich o tym m.in. podczas zajęć w Szkole Cukrzycy, gdzie poznają m.in. przepisy na zdrowe potrawy.
  Kolejna sprawa to brak ruchu, który stał się także społecznym problemem.
  - Przed laty trudno było dziecko „zapędzić” z podwórka do domu, a dziś odwrotnie, sztuką jest oderwać je od komputera czy telewizora – dodaje lekarka. - Zachęcam jednak do podejmowania tego trudu, bo to ważne dla zdrowia naszych dzieci.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl