Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Wiadomości archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2016-02-09 11:47:50
  Każda dodatkowa godzina spędzona w ciągu dnia na siedzeniu, np. przed komputerem czy telewizorem, zwiększa znacznie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 - wynika z badania, które publikuje pismo "Diabetologia".
  Naukowcy z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych, które zebrano wśród blisko 2,5 tys. osób o średniej wieku 60 lat. Przez kolejne osiem dni 24 godziny na dobę wszyscy nosili na nadgarstku przyspieszeniomierz, który klasyfikował zachowanie jako siedzące, wykorzystując m.in. dane na temat postury ciała.

  Badacze podliczyli, ile czasu każda osoba spędza na siedząco w ciągu dnia, w tym ile razy siedzi 30 minut lub dłużej, ile ma przerw w siedzeniu. Aby sprawdzić występowanie cukrzycy typu 2 bądź jakichkolwiek zaburzeń metabolizmu glukozy u wszystkich badanych wykonano doustny test obciążenia glukozą.

  Okazało się, że 56 proc. uczestników badania miało prawidłowy metabolizm glukozy, u 15 proc. stwierdzono jakieś zaburzenia w metabolizowaniu tego cukru, predysponujące do cukrzycy typu 2, a u 29 proc. stwierdzono cukrzycę typu 2.

  Porównując te trzy grupy naukowcy wyliczyli, że każda dodatkowa godzina przesiedziana w ciągu dnia zwiększa o 22 proc. ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Osoby z tym schorzeniem większość dnia spędzały siedząc. Nie odnotowano istotnej zależności między występowaniem cukrzycy typu 2 a liczby przerw w siedzeniu, liczby okresów dłuższego siedzenia w ciągu dnia oraz czasu ich trwania.

  Zdaniem autorów pracy sugeruje to, że siedzący tryb życia odgrywa znaczną rolę w rozwoju cukrzycy typu 2, niezależnie od podejmowanej w ciągu dnia intensywnej aktywności. Dlatego w programach profilaktyki cukrzycy typu 2 w społeczeństwie powinno się uwzględniać strategie, które ograniczają czas spędzany w pozycji siedzącej.

  Badania ostatnich lat jasno wskazują, że czas spędzany w pozycji siedzącej jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka poważnych chorób (w tym cukrzycy typu 2 i wielu nowotworów), a nawet przedwczesnego zgonu. Co ważne, ryzyka zdrowotnego związanego z długotrwałym siedzeniem nie niwelują nawet regularnie podejmowane ćwiczenia fizyczne. Potwierdziła to m.in. kanadyjska analiza 47 badań, której wyniki opublikowano w styczniu 2015 r. na łamach pisma "Annals of Internal Medicine". Jej autorzy ocenili, że siedzenie szkodzi zdrowiu przede wszystkim dlatego, że zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2.


  Źródło: PAP
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl