• Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2020-10-19 12:30:33
    W tegorocznych zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zmieniło rekomendacje na temat zespołu stopy cukrzycowej. W klinicznej klasyfikacji tej choroby oprócz klasyfikacji PEDIS uwzględniono klasyfikację SINBAD. Dodano także system stratyfikacji ryzyka IWGDF dotyczący częstości badań prewencyjnych stóp w zależności od stopnia ryzyka powstania rany.
    Eksperci podkreślają, że diagnostykę obrazową oraz rewaskularyzację należy rozważyć, jeżeli pomimo standardowego postępowania nie ma postępu gojenia rany w ciągu 4 tygodni. Celem rewaskularyzacji powinno być w opinii PTD odtworzenie dopływu krwi przynajmniej do jednej tętnicy, najlepiej tej zaopatrującej anatomiczny obszar owrzodzenia. PTD zaleca ponadto rozważenie zastosowania opatrunków w technologii TLC-NOSF w niezainfekowanych ranach o etiologii neuropatyczno-niedokrwiennej (ale bez cech krytycznego/istotnego niedokrwienia), niegojących się pomimo optymalnego leczenia standardowego. Podkreśla jednocześnie, że przed każdą amputacją konieczne jest przeprowadzenie oceny ukrwienia kończyny.

Według PTD w regionalnych (wojewódzkich, uniwersyteckich) ośrodkach diabetologicznych należy tworzyć wielospecjalistyczne gabinety stopy cukrzycowej, a przy poradniach diabetologicznych podstawowe gabinety stopy cukrzycowej zajmujące się kontynuacją terapii ustalonej w poradni wielospecjalistycznej. Ich struktura i zadania powinny być zgodnie z Programem Wsparcia Ambulatoryjnego Leczenia Zespołu Stopy Cukrzycowej Ministerstwa Zdrowia. Zdaniem specjalistów, skuteczne leczenie zespołu stopy cukrzycowej możliwe jest jedynie w ramach wielodyscyplinarnych poradni - w takiej strukturze, która zapewnieni choremu możliwości konsultacji wymaganych specjalistów posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie leczenia stopy cukrzycowej oraz tworzących zespół, który pozostaje w stałej komunikacji. Wymaga także okresowych badań prewencyjnych (m.in. w kierunku zaburzeń czucia i niedokrwienia), regularnych zabiegów podiatrycznych (usuwanie modzeli i hiperkeratozy, a także stosowania przez chorych odpowiedniego obuwia i skarpet oraz systematycznej edukacji, dotyczącej właściwej i bezpiecznej pielęgnacji oraz higieny stóp i prewencji owrzodzeń. PTD zaleca ponadto edukację i systematyczne leczenie innych czynników ryzyka, takich jak: palenie tytoniu, nadwaga, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, wyrównanie metaboliczne cukrzycy.