Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2020-09-10 19:35:33
  Ospa wietrzna, różyczka, świnka oraz odra - to choroby, które mogą być przyczyną poważnej dekompensacji cukrzycy. Dlatego według obowiązujących w 2020 r. zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego osoby chore na cukrzycę powinny zostać zaszczepione przeciwko tym chorobom. PTD nie zmieniło swojego stanowiska ws szczepień przeciwko grypie: diabetycy powinni się na nią szczepić co roku od dziecka.
  W tegorocznym stanowisku PTD uaktualniono m.in. zalecenia dotyczące szczepień. Wskazano celowość szczepienia u osób nieuodpornionych przeciwko ospie wietrznej, różyczce, śwince oraz odrze, ponieważ te choroby mogą być przyczyną poważnej dekompensacji cukrzycy. Zmiany dotyczą też szczepień przeciwko HBV. W sytuacji gdy u wcześniej zaszczepionych przeciw HBV stwierdza się miano przeciwciał anty-HBs < 10 j.m./l, eksperci zalecają rewakcynacje 1–3 dawkami szczepionki. Jeżeli nie uzyska się ochronnego stężenia przeciwciał po podaniu 3 dawek szczepionki (4–12 tyg. od ostatniego szczepienia), odstępuje się od dalszych szczepień. Szczepienia przed podróżowaniem w rejony endemiczne powinny być przeprowadzone zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi państwa będącego celem podróży.

  Niezmienione zostają zasady określone w poprzednich latach. Według tych zaleceń, każde dziecko chore na cukrzycę powinno być szczepione zgodnie z aktualnym programem szczepień ochronnych (PSO). Obowiązkowe u osób z grupy ryzyka są szczepienia przeciwko Streptococcus pneumoniae od 2. do 5. roku życia (szczepionką 10- lub 13-walentną) oraz zalecane od 6. roku życia do starości szczepionką 13-walentną. Zaleca się coroczne szczepienie dzieci powyżej 6. miesiąca życia i osób dorosłych przeciwko grypie.

  PTD przypomina, że od 1996 roku wszystkie urodzone dzieci są objęte szczepieniem przeciwko WZW typu B, a od 2000 roku szczepiona jest także młodzież w 14. roku życia. Szczepienie jest zalecane wszystkim chorym. Obowiązuje aktywne wychwytywanie osób niezaszczepionych w każdym wieku oraz ich szczepienie według schematu 0, 1, 6 miesięcy.

  Polskie Towarzystwo Diabetologiczne corocznie, od 2005 roku przygotowuje i publikuje zalecenia dotyczące postępowania z chorymi na cukrzycę. Jak podaje PTD, Zalecenia to praca zespołowa grupy ekspertów z wielu dyscyplin klinicznych, która liczy obecnie około 50 osób. Zalecenia odnoszą się do wielu kluczowych aspektów opieki klinicznej nad chorymi na cukrzycę i mają przyczynić się do poprawy w zakresie prewencji, diagnostyki i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań w Polsce. W corocznym raporcie odzwierciedlenie znajduje postęp w diabetologii, wyniki kolejnych badań klinicznych i eksperymentalnych, dane z obserwacji epidemiologicznych oraz rejestrów diabetologicznych. Od początku zalecenia PTD opierają się na zasadach EBM, a zmiany wynikają z opartych na dowodach naukowych badań, mających istotne implikacje w praktyce klinicznej.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl