Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2020-09-10 19:27:02
  W obowiązujących w 2020 r. zaleceniach dotyczące postępowania z chorymi na cukrzycę Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zwróciło uwagę na choroby przyzębia i inne choroby jamy ustnej.
  Eksperci dodali tę kwestię do tematyki rozdziału „Niektóre sytuacje szczególne i choroby występujące u chorych na cukrzycę”.

  W rozdziale tym podkreślono, że choroby stomatologiczne częściej występują u pacjentów z cukrzycą w porównaniu z ogólną populacją. Jednocześnie choroby przyzębia wpływają negatywnie na kontrolę metaboliczną cukrzycy i zwiększają ryzyko jej powikłań. Natomiast skuteczne leczenie chorób przyzębia poprawia wyrównanie metaboliczne cukrzycy. Dlatego eksperci zalecają, by każdy chory na cukrzycę miał raz do roku wykonane badanie stomatologiczne.

  Polskie Towarzystwo Diabetologiczne corocznie, od 2005 roku przygotowuje i publikuje zalecenia dotyczące postępowania z chorymi na cukrzycę. Jak podaje PTD, Zalecenia to praca zespołowa grupy ekspertów z wielu dyscyplin klinicznych, która liczy obecnie około 50 osób. Zalecenia odnoszą się do wielu kluczowych aspektów opieki klinicznej nad chorymi na cukrzycę i mają przyczynić się do poprawy w zakresie prewencji, diagnostyki i leczenia cukrzycy oraz jej powikłań w Polsce. W corocznym raporcie odzwierciedlenie znajduje postęp w diabetologii, wyniki kolejnych badań klinicznych i eksperymentalnych, dane z obserwacji epidemiologicznych oraz rejestrów diabetologicznych. Od początku zalecenia PTD opierają się na zasadach EBM, a zmiany wynikają z opartych na dowodach naukowych badań, mających istotne implikacje w praktyce klinicznej.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl