2018-06-05 14:50:01 Cukrzyca typu 1 nie powinna stanowić przeciwwskazania do uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego na każdym poziomie edukacji oraz w sporcie szkolnym. Dziecko z tą chorobą może działać w szkolnych związkach sportowych czy brać udział w zawodach na poziomie szkolnym - wynika ze wspólnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.
W tegorocznych zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę PTD dokonało jednak kilku znaczących poprawek w rozdziale dotyczącym dzieci i młodzieży. Podkreślono, że system
CGM jest szczególnie przydatny zarówno u dzieci, jak i dorosłych z nieświadomością hipoglikemii. Nowością jest akapit dotyczący organizowanych dla pacjentów poniżej 18. roku życia obozów i kolonii. Zdaniem PTD wskazane jest rozwiązanie prawne i wsparcie organizacyjne ze strony jednostek administracyjnych prowadzących opiekę nad dzieckiem z cukrzycą. Uzasadnione jest to faktem, że członkowie zespołu diabetologicznego sprawują w tym czasie opiekę medyczną włącznie z dyżurami nocnymi oraz edukację.
Dwa uzupełnienia dotyczą hipoglikemii u dzieci. Pierwsze to stwierdzenie, że glikemia < 54 mg/dl wskazuje na istotną klinicznie hipoglikemie. Drugie, że w przypadku stosowania CGM hipoglikemię rozpoznaje się przy utrzymywaniu się glikemii < 54 mg/dl przez ponad 20 minut. Ponadto PTD rekomenduje rozważenie badania genetycznego w kierunku rodzinnej hipercholesterolemii i ewentualnego zastosowania statyny u tych dzieci, u których stwierdzono hipercholesterolemię i brak efektu zmiany stylu życia. Wskazywany wiek dla takiego postępowania obniżono z powyżej 10 na powyżej 8 lat.
Według nowych zaleceń PTD monitorowanie stężenia cholesterolu frakcji LDL zalecane jest w zależności od wartości w momencie rozpoznania cukrzycy, czyli jeżeli stężenie jest niższe niż 100 mg/dl, kontrolę należy prowadzić co 2 lata, a w przypadku gdy wartość przy rozpoznaniu jest wyższa niż 100 mg/dl - corocznie. |