Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2018-06-05 14:50:01
  Cukrzyca typu 1 nie powinna stanowić przeciwwskazania do uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego na każdym poziomie edukacji oraz w sporcie szkolnym.
  Dziecko z tą chorobą może działać w szkolnych związkach sportowych czy brać udział w zawodach na poziomie szkolnym - wynika ze wspólnych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej.

  W tegorocznych zaleceniach klinicznych dotyczących postępowania u chorych na cukrzycę PTD dokonało jednak kilku znaczących poprawek w rozdziale dotyczącym dzieci i młodzieży. Podkreślono, że system
  CGM jest szczególnie przydatny zarówno u dzieci, jak i dorosłych z nieświadomością hipoglikemii. Nowością jest akapit dotyczący organizowanych dla pacjentów poniżej 18. roku życia obozów i kolonii. Zdaniem PTD wskazane jest rozwiązanie prawne i wsparcie organizacyjne ze strony jednostek administracyjnych prowadzących opiekę nad dzieckiem z cukrzycą. Uzasadnione jest to faktem, że członkowie zespołu diabetologicznego sprawują w tym czasie opiekę medyczną włącznie z dyżurami nocnymi oraz edukację.

  Dwa uzupełnienia dotyczą hipoglikemii u dzieci. Pierwsze to stwierdzenie, że glikemia < 54 mg/dl wskazuje na istotną klinicznie hipoglikemie. Drugie, że w przypadku stosowania CGM hipoglikemię rozpoznaje się przy utrzymywaniu się glikemii < 54 mg/dl przez ponad 20 minut. Ponadto PTD rekomenduje rozważenie badania genetycznego w kierunku rodzinnej hipercholesterolemii i ewentualnego zastosowania statyny u tych dzieci, u których stwierdzono hipercholesterolemię i brak efektu zmiany stylu życia. Wskazywany wiek dla takiego postępowania obniżono z powyżej 10 na powyżej 8 lat.

  Według nowych zaleceń PTD monitorowanie stężenia cholesterolu frakcji LDL zalecane jest w zależności od wartości w momencie rozpoznania cukrzycy, czyli jeżeli stężenie jest niższe niż 100 mg/dl, kontrolę należy prowadzić co 2 lata, a w przypadku gdy wartość przy rozpoznaniu jest wyższa niż 100 mg/dl - corocznie.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl