Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2016-03-29 12:28:55
  Suplementy wspomagające odchudzanie są skuteczne, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami i stanową jedynie element uzupełniający ćwiczenia i dietę - przyznaje Maryla Bańkowska. Dodaje jednak, że samo łykanie tabletek nie przyniesie spodziewanego efektu.
  PAP Life: Czym są suplementy, produkty wspomagające odchudzanie?

  Maryla Bańkowska: Tego typu suplementy stanowią wsparcie dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy. Występujące na rynku suplementy wspomagające odchudzanie możemy podzielić na trzy podstawowe grupy: hamujące łaknienie, przyspieszające spalanie tłuszczu i blokujące jego wchłanianie. Pierwsza grupa specyfików przeznaczona jest dla osób, które mają problemy z powstrzymaniem się od jedzenia. Preparaty spalające tłuszcz wspomagają proces odchudzania u osób aktywnych fizycznie. Trzecia grupa suplementów odchudzających natomiast zmniejsza wchłanianie przyjmowanych przez organizm tłuszczów.

  PAP Life: Na ile są one skutecznym wsparciem, a na ile działają jak placebo?

  M.B.: Suplementy wspomagające odchudzanie są skuteczne, o ile są stosowane zgodnie z zaleceniami i stanową jedynie element uzupełniający ćwiczenia i dietę. Należy zawsze pamiętać, że samo łykanie tego typu preparatów nie przyniesie oczekiwanych skutków. Nie istnieje cudowny środek, który sprawi, że bez żadnych wyrzeczeń zgubimy zbędne kilogramy. Warto też pamiętać, że nie istnieje również środek, który spowoduje niemal natychmiastowy spadek wagi. Odpowiednio przyjmowane suplementy mogą być dużym wsparciem, ale nie załatwią za nas całej sprawy odchudzania.

  PAP Life: Jakie składniki najczęściej występują w takich preparatach – jakie jest ich zadanie?

  M.B.: Wszystko zależy od rodzaju specyfiku. Te hamujące łaknienie zazwyczaj zawierają kofeinę, guaranę, błonnik pokarmowy, ocet jabłkowy czy też tyrozynę. Zmniejszają one apetyt i sprawiają, że jesteśmy bardziej odporni na żywieniowe pokusy. Podstawowym składnikiem suplementów wspomagających spalanie jest L-karnityna. Produkty blokujące wchłanianie tłuszczu najczęściej zawierają chitynę, wyciąg z tamaryndowca lub fasolaminę – ekstrakt z fasoli. Składniki te wyłapują cząsteczki tłuszczów i utrudniają ich wchłanianie.

  PAP Life: Czy w ogóle można mówić o produktach „spalających” czy też „przyspieszających spalanie” tkanki tłuszczowej?

  M.B.: Tego typu produkty są skuteczne u tych osób, które prowadzą aktywny tryb życia. Mają one za zadanie jedynie potęgować spalanie, które i tak dokonuje się na skutek wysiłku fizycznego. Dlatego też dla osób stroniących od ćwiczeń stosowanie tego typu suplementów mija się z celem.

  Z Marylą Bańkowską z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum rozmawiała Monika Dzwonnik (PAP Life).

  Źródło: nauka.pap.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl