Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2014-10-27 15:14:11
  Umiarkowana ilość promieniowania ultrafioletowego spowalnia rozwój otyłości i cukrzycy u myszy karmionych dietą o wysokiej zawartości tłuszczu - wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie "Diabetes".
  Zespół angielskich i australijskich naukowców postanowił sprawdzić, czy światło słoneczne (a dokładnie promieniowanie UV) może wywierać korzystny wpływ na zwierzęta zagrożone otyłością i cukrzycą. Rezultaty badania pokazały, że tak. Zaobserwowano, iż myszy karmione wysokotłuszczową dietą po wystawieniu na umiarkowane działanie promieni ultrafioletowych wolniej przybierały na wadze i wykazywały mniej objawów towarzyszących cukrzycy (obejmujących insulinooporność oraz wysokie ciśnienie krwi).

  Na podstawie dalszych eksperymentów stwierdzono, że za pozytywny efekt zdrowotny nie odpowiadała witamina D, produkowana w skórze pod wpływem promieni UV, lecz tlenek azotu, który jest uwalniany przez skórę po wystawieniu na działanie promieni słonecznych.

  Powyższy wniosek wyciągnięto na podstawie obserwacji, że otyłość i cukrzyca wolniej rozwijały się u myszy nasmarowanych kremem zawierającym tlenek azotu. Nie stwierdzono takich zmian u gryzoni, które otrzymywały suplementy z witaminą D.

  Eksperci zazwyczaj ostrzegają przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne sugerując, że grozi to zachorowaniem na raka skóry. Istnieje jednak wiele badań, które dowodzą, iż słońce ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, np. przyczynia się do ochrony serca lub poprzez produkcję tlenku azotu obniża ciśnienie krwi. Niniejsze badanie wspiera te doniesienia.

  ,,Te obserwacje ponownie wskazują, że uwalniany ze skóry tlenek azotu może mieć korzystny wpływ nie tylko na serce i naczynia krwionośne, ale również na sposób, w jaki nasze ciało reguluje metabolizm>> - komentuje dr Martin Feelisch z Uniwersytetu Southampton w Wielkiej Brytanii. (PAP)

  Źródło: money.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl