• Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2014-08-08 10:48:29
    Naukowcom ze Sanford-Burnham Medical Research Institute udało się przekształcić wydzielające glukagon komórki alfa trzustki w produkujące insulinę komórki beta. Czy możemy spodziewać się opracowania skutecznej terapii cukrzycy typu 1?
    W pierwszej fazie eksperymentu uczeni podawali zastrzyki z ceruleiny myszom ze zniszczonymi komórkami beta. U tych gryzoni (ale, co ciekawe, nie u zdrowych) ceruleina powodowała, że komórki alfa różnicowały się w produkujące insulinę komórki beta.

W drugim etapie naukowcy badali in vitro fragmenty tkanki trzustki pobrane od osób z cukrzycą typu 1. Okazało się, że ceruleina uruchamiała ten sam proces transformacji komórek, co myszy. Różnicowanie komórek alfa do beta zachodziło zarówno u młodych, jak i u starszych pacjentów, w tym chorujących na cukrzycę od dziesięcioleci.

Niestety, podawana ludziom ceruleina może powodować zapalenie trzustki, dlatego kolejnym krokiem będzie ustalenie, na jaką cząsteczkę bądź cząsteczki komórek alfa działa peptyd, uruchamiając przekształcanie w komórki beta. Umożliwi to opracowanie bardziej specyficznego i bezpiecznego leku.

Źródło: medexpress.pl