Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Żyć z cukrzycą archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2013-05-06 16:41:30
  Cukrzyca może wydawać się chorobą skomplikowaną i przytłaczającą, pełną analiz wyników badań i skomplikowanego sprzętu medycznego, skoncentrowaną na profesjonalnej opiece medycznej.
  Poniżej przedstawiamy 5 prostych sposobów, które pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Lista ta, nie zawiera tych najbardziej oczywistych, ponieważ są one już dobrze znane. Przedstawiamy wskazówki, o których możesz jeszcze nie pomyślałeś.

  1. Ruszaj się

  Prosta odpowiedź jaką dają lekarze swoim pacjentom, by obniżyć poziom cukru we krwi brzmi: zażywać jak najwięcej ruchu. To działa!

  Lecz co zrobić jeśli nie jesteś typem sportowca? Co jeśli widok bieżni, rowerka treningowego czy butów do biegania przysparza cię o dreszcze? Wszystko w porządku, naprawdę. Może po prostu postarasz się część dnia spędzić w ruchu. Według badań proste aktywności takie jak zamiatanie podłogi, odkurzanie półek czy wychodzenie z psem na spacer są zdrowym sposobem by być aktywnym fizycznie. Spalisz kalorie i jednocześnie obniżysz poziom cukru we krwi.

  2. Pij wodę

  Uwierz lub nie, dowody sugerują, że nawodnienie organizmu może mieć wpływ na poziom cukru.

  Ponadto badania przedstawione przez "Times" pokazują, że jeśli ciało jest odwodnione, nerki pracują w trybie awaryjnym. Zatrzymują wodę oraz uwalniają hormon, który podnosi poziom cukru. Przypilnuj więc poziom nawodnienia organizmu. Obniżasz w ten sposób szansę na podwyższenie poziomu cukru.

  3. Unikaj stresu

  Każda osoba z cukrzycą typu 1-ego może potwierdzić, jeśli ma wzrost napięcia spowodowanego stresem, poziom cukru we krwi również się podnosi. Ta reguła dotyczy również osób z cukrzycą typu 2-ego oraz osób, które są zupełnie zdrowe. Jak donosi Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetyków, stres powoduje, że ciało reaguje agresywnie. Glukoza jest wrzucana do krwi, dając szybkie źródło energii.

  Ale to tak nie działa u ludzi z cukrzycą. U nich bez insuliny cukier zwyczajnie się gromadzi. Powoduje to oczywiście wysoki jego poziom we krwi. Zanim spanikujesz, weź kilka sekund na uspokojenie. Może spróbujesz kilku ćwiczeń oddechowych lub medytacji.

  4. Pilnuj wagi ciała

  Diabetycy słyszą ciągle jak udziela im się porad. A ty właśnie skończyłeś ćwiczenia. Cóż, jeszcze jedna rada: pilnuj wagi. Im więcej ważysz, tym więcej stoi przed tobą wyzwań przy walce z cukrem we krwi. Dla diabetyków typu 2-iego, waga jest jednym z głównych czynników rozwijających chorobę. Twoje ciało zmaga się z większym zagrożeniem.

  Lecz nikt nie powiedział, że trzeba zrzucić dziesiątki kilogramów na raz. Efekt jo-jo może wyrządzić większe szkody w organizmie. Powinieneś znać swoją wagę, jeśli ważysz za dużo, powinieneś popracować nad utratą kilku kilogramów. Odwołując się do badań utrata zbędnych kilogramów jest dobra dla kilku innych rzeczy. Może obniżać poziom ciśnienia krwi (jeszcze jeden z głównych problemów ludzi z cukrzycą) i obniżać zły cholesterol.

  5. Tylko zdrowe przekąski

  Już wiesz, że niektóre przekąski nie są dobre dla poziomu cukru we krwi. Cukierki i inne słodycze mogą spowodować, że poziom cukru we krwi skoczy poza kontrolę. Lecz nie znaczy to, że w ogóle nie możesz jeść słodyczy. Wiele warzyw- seler naciowy i brokuły na przykład zawierają węglowodany, które nie podnoszą cukier we krwi znacznie. Niektóre owoce, głównie jagody, posiadają węglowodany i niski indeks glikemiczny, co oznacza, że zawierają cukry, które powoli zostają wchłonięte.

  A to dopiero początek. Jest mnóstwo przyjaznych cukrzykom sposobów na przekąskę. Jajka, oliwki, różne rodzaje sera mają małą zawartość węglowodanów.
  Zapraszamy do działu z przepisami kulinarnymi dla diabetyków na naszej stronie.

  Podsumowanie

  Wszystkie powyższe sugestie nie powinny być zastąpione insuliną bądź innymi lekami zapisanymi przez lekarza. Jako diabetyk każda osoba potrzebuje planu działania w walce z chorobą. Cukrzyca typu 1-ego wymaga zażywania leków przez resztę życia. Wiele osób z cukrzycą typu 2-iego również.

  Podczas gdy jest wiele praktycznych i prostych sposobów na obniżenie poziomu cukru we krwi (czy utrzymujących go na stałym poziomie), nigdy nie odwracaj się od solidnego, naukowo udowodnionego leczenia. Zasługujesz na najlepszą z możliwych terapii.
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl