• Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2018-10-26 15:19:17
    Chorzy na cukrzycę typu 1 nie są wykluczeni ze sportowej aktywności, ale wymaga to spełnienia odpowiednich warunków. Zasady bezpiecznej kwalifikacji zostały opracowane przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne we współpracy z Polskim Towarzystwem Medycyny Sportowej i opublikowane w tegorocznych „Zaleceniach klinicznych dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę” PTD.
    W dokumencie czytamy, że chorzy na cukrzycę typu 1 po uzyskaniu pozytywnej opinii diabetologa mogą zostać zakwalifikowani przez specjalistę medycyny sportowej do uprawiania dowolnej dyscypliny sportu, poza dyscyplinami wysokiego ryzyka (np. sporty motorowe, wodne, lotnicze, wspinaczkowe). Jednym z warunków uzyskania tej kwalifikacji jest leczenie za pomocą intensywnej czynnościowej insulinoterapii i rozumienie jej zasad. PTD zaleca sportowcom z cukrzycą leczenie z zastosowaniem pompy insulinowej, która umożliwia bardziej fizjologiczne podawanie insuliny. Eksperci podkreślają, że obowiązkiem sportowca z tą chorobą jest systematyczna kontrola glikemii za pomocą glukometru, minimum 6 razy na dobę, z dodatkowymi pomiarami podczas treningów i zawodów sportowych. Ponadto zalecają stosowanie systemów ciągłego monitorowania glikemii lub monitorowania glikemii opartego na metodzie skanowania, które dodatkowo wspierają leczenie i zwiększają bezpieczeństwo sportowca. W dokumencie PTD określono także szczegółowo przeciwwskazania do uprawiania sportu przez dzieci i osoby dorosłe z cukrzycą typu 1, wymagające orzeczenia specjalisty medycyny sportowej.

Choć PTD nie zaleca uprawiania sportów wysokiego ryzyka, w których hipoglikemia stanowi szczególnie wysokie zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjenta i otoczenia, to jednak i tu dopuszcza wyjątki, min. dla bardzo dobrze wyedukowanych i świadomych pacjentów. Jednocześnie eksperci podkreślają, że cukrzyca typu 1 nie powinna stanowić przeciwwskazania do uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego na każdym poziomie edukacji oraz w sporcie szkolnym. Dziecko chore na cukrzycę może więc być aktywne np. w szkolnych związkach sportowych.