Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2015-10-30 08:46:51
  Europejskie Stowarzyszenie do Badań nad Cukrzycą (EADS) podało, że przyjmowanie witaminy D nie zwiększa elastyczności tętnic u osób cierpiących na cukrzycę typu 2, które mają dodatkowo niedobór tej witaminy – wykazały koreańskie badania.
  Witamina D bierze udział w regulowaniu pracy niemal każdego narządu naszego organizmu. Jej niedobór ma związek z wyższym ryzykiem wystąpienia m.in. chorób serca, depresji, schorzeń autoagresywnych i innych zaburzeń w pracy układu odporności, a także cukrzycy, niektórych nowotworów i wielu innych schorzeń.

  Jednak badania nad korzyściami płynącymi z uzupełniania niedoborów witaminy D przy pomocy suplementów diety nie przyniosły jak dotąd jednoznacznych wyników.

  Naukowcy z Koreańskiego Uniwersytetu Katolickiego w Seulu (Korea Południowa) sprawdzali, czy codzienne zażywanie witaminy D w dawce 1000 jednostek międzynarodowych (IU) może poprawić stan tętnic u osób z cukrzycą typu 2, które jednocześnie mają niedobór tej witaminy. U chorych z cukrzycą tętnice staję się często zbyt sztywne, co nadmiernie obciąża serce, które musi wykonywać większą pracę by pompować krew. Grozi to rozwojem choroby układu sercowo-naczyniowego.

  W badaniu udział wzięło 40 pacjentów (20 kobiet i 20 mężczyzn) z niedoborem witaminy D potwierdzonym w badaniu (poziom niższy niż 20 nanogramów na mililitr). Połowa grupy przez sześć miesięcy musiała zażywać codziennie witaminę D3, natomiast pozostali nie otrzymywali w tym czasie żadnego suplementu.

  Okazało się, że choć w grupie przyjmującej witaminę jej poziom we krwi istotnie się zwiększył, to nie przyczyniło się to do zmniejszenia sztywności tętnic, co potwierdzono mierząc dwa wskaźniki - prędkość fali tętna oraz współczynnik wzmocnienia ciśnienia.

  Zdaniem naukowców wskazuje to, że podawanie suplementów z witaminą D nie jest skuteczną metodą redukcji sztywności tętnic u chorych na cukrzycę typu 2.

  Źródło: PAP Nauka w Polsce/ rynekaptek.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl