Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2014-12-30 13:13:58
  Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. nie wprowadza istotnych zmian i utrzymuje status quo w zakresie dostępu do leczenia - ocenia IMS Health.
  W zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym dodano ogółem 89 produktów (wg kodów EAN). Dodane leki to substancje czynne obecne już na aptecznej liście refundacyjnej. Z kolei 29 produktów (wg kodów EAN) zostało usuniętych z wykazów. Na listach refundacyjnych znajdują się leki, które są odpowiednikami wszystkich usuniętych produktów.

  W okresie od stycznia do sierpnia 2014 roku, NFZ wydał na refundację leków blisko 7,7 mln zł. Zmiany dopłaty pacjenta dotyczą w sumie 436 pozycji leków (wg kodów EAN) i są na tyle niewielkie, iż nie wpłyną w znaczący sposób na wydatki ponoszone przez chorych na zakup leków refundowanych.

  Jeśli chodzi o programy lekowe, to od stycznia 2015 roku zmieni się liczba programów lekowych. Utworzono 3 nowe programy: - leczenie hormonem wzrostu niskorosłych dzieci urodzonych jako zbyt małe w porównaniu do czasu trwania ciąży; - leczenie dazatynibem ostrej białaczki limfoblastycznej z chromosomem Filadelfia (Ph+); - leczenie beksarotenem ziarniniaka grzybiastego lub zespołu Sezary’ego.

  Leki, które znalazły się w wyżej wymienionych programach były wcześniej dostępne w ramach innych programów (somatropina, dazatynib) lub były finansowane w trybie indywidualnych zgód w chemioterapii niestandardowej (beksaroten).

  Refundacją w ramach katalogu chemioterapii zostanie objęty lek zawierający nelarbinę we wskazaniu ostra białaczka limfoblastyczna T komórkowa lub chłoniak limfoblastyczny T-komórkowy w leczeniu pacjentów, u których nie było reakcji na leczenie lub wystąpiła wznowa po zastosowaniu co najmniej dwóch schematów chemioterapii, kwalifikujących się do przeszczepu macierzystych komórek krwiotwórczych.

  W wyniku pozostałych zmian wprowadzonych do projektu obwieszczenia (dodanie nowych wskazań refundacyjnych, rozszerzenie linii leczenia, zmiana w kryteriach włączenia do leczenia) zwiększy się dostępność terapii, głównie w chorobach onkologicznych, których leczenie jest już finansowane w ramach programów lekowych i chemioterapii - oceniają eksperci IMS Health.

  Podkreślają, że zmiany te wydają się być odpowiedzią na potrzeby wynikające z planowanego wprowadzenia od stycznia przyszłego roku pakietu onkologicznego.

  Źródło: IMS Health/Rynek Zdrowia
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatnoœci oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl