Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2014-08-27 11:42:23
  Laserowy, przezskórny pomiar poziomu cukru we krwi mógłby uwolnić osoby chore na cukrzycę od ciągłego nakłuwania opuszek palców – informuje pismo „Biomedical Optics Express”.
  Metodę opracował zespół Sabbira Liakata (Princeton University). Jeśli uda się zmniejszyć rozmiary urządzenia na tyle, by stało się przenośne, może zastąpić typowe nakłuwanie palców i wyciskanie kropelki krwi na pasek wkładany następnie do glukometru.

  Podczas eksperymentów naukowcy kierowali wiązkę lasera na dłoń badanej osoby. Światło (zakres bliskiej podczerwieni) przechodziło przez komórki skóry nie uszkadzając ich i było częściowo absorbowane przez cząsteczki cukru w płynie międzykomórkowym. Mierząc absorbcję światła badacze oznaczali poziom cukru w organizmie.

  Już pierwsza wersja urządzenia dawała wyniki z zadowalającą precyzją, zaś po poprawkach udało się osiągnąć dokładność rzędu 84 proc. Nadal trwają prace nad udoskonaleniem pomiarów.

  Na razie potrzebny do badań kwantowy laser kaskadowy, pracujący w zakresie średniej podczerwieni ledwie mieści się na średniej wielkości stole roboczym. Początkowo wymagał też rozbudowanego układu chłodzenia, ale udało się rozwiązać ten problem. Praktyczne zastosowanie metody będzie wymagało także miniaturyzacji urządzenia.

  W przypadku kwantowego lasera kaskadowego – w którym elektrony przechodzą przez "kaskadę" warstw półprzewodnika - częstotliwość emitowanego promieniowania może być w łatwy sposób zmieniana. Powinno to pozwolić na zastosowanie go także do innych medycznych pomiarów. (PAP)

  pmw/ mrt/

  Źródło: nauka.pap.pl
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl