• Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
    2014-05-01 13:47:09
    Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2014. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Etap 1

Lekiem pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2 pozostaje metformina.
    Nowe zalecenia rozszerzają też rekomendacje dla tego leku w stanie przedcukrzycowym, zwłaszcza przy współwystępowaniu IFG i IGT (nieprawidłowa glikemia na czczo, nietolerancja glukozy).
    W przypadku nietolerancji albo przeciwwskazań do stosowania metforminy można jako lek pierwszego rzutu zastosować: pochodne sulfonylomocznika, gliptyny, inhibitory SGLT-2 gliflozyny) lub pioglitazon.

Etap 2

W przypadku nieskuteczności monoterapii metforminą jako lek drugi, który powinien być dodany do metforminy, zaleca się: pochodną sulfonylomocznika, lek inkretynowy, inhibitor SGLT-2 albo pioglitazon.

Etap 3

Terapia wielolekowa – oprócz leków wymienionych w etapie 2, należy zastosować insulinę bazową.

Etap 4

W poprzednich zaleceniach rekomendowano terapię metforminą w skojarzeniu z dwoma wstrzyknięciami insuliny (bazowej lub mieszanek insulinowych) lub terapię metforminą w skojarzeniu z intensywną insulinoterapią. Nowością w przypadku nieskuteczności takiej terapii jest zalecenie zastosowania dodatkowego leku hipoglikemizującego: inkretynowego albo gliptyny, albo inhibitora SGLT-2, albo pioglitazonu bądź kilku z tych leków.

Źródło: mp.pl