Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2013-11-12 14:48:11
  Pierwsze w Polsce Wirtualne Muzeum Cukrzycy rozpoczęło działalność w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Walki z Cukrzycą, który przypada 14 listopada. Można w nim znaleźć archiwalne zdjęcia oraz publikacje związane z historią rozwoju diabetologii.
  Internauci będą mogli również sami wzbogacić jego zbiory przesyłając materiały ilustrujące walkę z cukrzycą, takie jak archiwalne zdjęcia akcesoriów medycznych lub leków stosowanych w przeszłości w terapii cukrzycy, skany wycinków prasowych, tytułów dawnych opracowań medycznych, etc.

  Muzeum zostało stworzone przez firmę Sanofi. Można je odwiedzać pod adresem: www.muzeumcukrzycy.pl.

  Historia leczenia cukrzycy ma swój początek w 1921 r., kiedy to kanadyjski naukowiec Frederick Banting razem ze swoimi współpracownikami wyekstrahował insulinę z trzustek zwierzęcych i podał ją pacjentom z cukrzycą typu 1. W chorobie tej na skutek błędnego działania układu odporności dochodzi do zniszczenia komórek beta trzustki, które produkują insulinę. A ponieważ jest to hormon regulujący metabolizm glukozy, jego niedobory skutkują nadmiernym poziomem tego cukru we krwi.

  „W ciągu tych 90 lat, które minęły od okrycia insuliny leczenie chorych na cukrzycę typu 1 zmieniło się diametralnie. Wcześniej pacjenci ci umierali bardzo młodo, bo nie było dla nich żadnego leku. Odkrycie insuliny spowodowało, że zaczęli osiągać wiek dorosły. Wszelkie późniejsze modyfikacje i udoskonalenia preparatów insuliny doprowadziły do tego, że prawidłowo leczeni pacjenci z cukrzycą typu 1 mają szansę żyć równie długo, co ich rówieśnicy bez tego schorzenia” - powiedział PAP diabetolog prof. Grzegorz Dzida, konsultant w dziedzinie diabetologii dla województwa lubelskiego.

  O tym, jaką drogę musieli przejść pacjenci z cukrzycą oraz lekarze w walce o dzisiejsze standardy terapii można się dowiedzieć odwiedzając wirtualne muzeum.

  „Współcześnie największym problemem jest epidemia cukrzycy typu 2, która rozwija się na naszych oczach i z którą nie mieliśmy do czynienia jeszcze 30-40 lat temu. Przyczyniły się do tego rozpowszechnienie nadwagi i otyłości oraz znaczna redukcja wysiłku fizycznego wśród ludzi” - ocenił prof. Dzida.

  W Polsce żyje 2 mln osób, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2, ale szacuje się, że kolejny 1 mln ludzi cierpi na to schorzenie nic o tym nie wiedząc.

  „Diabetologia cały czas poszukuje nowych rozwiązań i możliwości terapeutycznych dla chorych na cukrzycę typu 2. Wiemy, że najlepiej byłoby zapobiegać tej chorobie poprzez kontrolowanie masy ciała, stosując dietę adekwatną pod względem kalorycznym do wysiłku fizycznego, ponieważ nadmiar kalorii odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej. Niezbędnym elementem tej profilaktyki jest też regularna aktywność fizyczna” - tłumaczył prof. Dzida.

  Zaznaczył, że na razie cukrzyca raz rozpoznana jest schorzeniem na całe życie.

  „W cukrzycy najważniejszą kwestią jest dobra kontrola choroby, czyli utrzymywanie w normie poziomu glukozy i innych parametrów fizjologicznych organizmu. Trzeba nauczyć się żyć z cukrzycą” - powiedział diabetolog. Służą temu m.in. podręczne aparaty do pomiaru glukozy we krwi, analogi insuliny, leki doustne (w cukrzycy typu 2) oraz pomoce technologiczne (jak pompy insulinowe dla pacjentów z cukrzycą typu 1).

  „Na razie nie możemy mówić o całkowitym wyleczeniu cukrzycy. Nie zapewniają tego nawet przeszczepy wysp trzustkowych u chorych na cukrzycę typu 1, które wykonuje się na świecie i które są też planowane w Polsce. Dzięki nim uzyskuje się poprawę, ale nie na stałe. Funkcja tych przeszczepów utrzymuje się kilka lat, a później trzeba je powtarzać” - powiedział prof. Dzida.

  PAP - Nauka w Polsce
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl