Partnerzy Szkoły Cukrzycy     PSD Nasze oddziały Kontakt
"Chorzy na cukrzycę wiedzący najwięcej żyją najdłużej" (prof. Joslin)
 • Strona główna
 • Wiadomości
 • Rada Naukowa
 • Cukrzyca
 • Żyć z cukrzycą
 • Media o nas
 • Kontakt
 • Cukrzyca archiwum ›› NAJPOPULARNIEJSZE W TYM MIESIĄCU
  2013-03-13 10:40:42
  Nie ważne czy jesteś osobą chodzącą na randki, czy jesteś w poważnym związku, czy też masz za sobą kilka lat małżeństwa, cukrzyca jest istotnym elementem twojego życia i może mieć ogromny wpływ na twój związek. Dodatkowo przeanalizowano w jaki sposób cukrzyca wpływa na życie seksualne. Z badań wyłoniły się trzy sposoby jak cukrzyca może zamieszać w związku i czy można coś na to poradzić.  1.Ukrywanie cukrzycy

  Jeśli nie spotykasz się z ludźmi i uporczywie skrywasz fakt, że chorujesz na cukrzycę z uwagi na strach przed ich reakcją np. jeśli zauważą ślad po ukłuciu na palcu czy jak robisz sobie zastrzyk, tak postępując chowasz olbrzymią część swojego życia. Jeśli osoba, na której ci zależy nie czuje się komfortowo z twoją chorobą, czy też nie jest chętna by dowiedzieć się troszkę więcej na temat cukrzycy, wtedy związek z taką osobą jest z góry skazany na niepowodzenie. Takie zachowanie nieuchronnie doprowadzi do zaniedbania twojej cukrzycy, unikanie podawania insuliny czy godziny bez sprawdzania poziomu cukru we krwi jest niedobre.

  Rozwiązanie: Sposób w jaki przedstawiasz swoją chorobę nowym osobom pojawiającym się w twoim życiu ma wielki wpływ, jaka będzie ich reakcja. Jeśli przedstawiasz cukrzycę jako powód do wstydu i coś co należy ukrywać, ludzie odbiorą to jako coś dziwnego, nienaturalnego. Natomiast jeśli mówisz o cukrzycy jak o chorobie, której codziennie, odważnie stawiasz czoło, zmagasz się z własnymi słabościami i jesteś z siebie dumny, odbiorą twoją walkę o zdrowie jako coś imponującego i wartego podziwu.

  Podsumowując, jeśli nie jesteś atrakcyjny dla kogoś z powodu swojej choroby, z pewnością taka osoba nie będzie dla ciebie odpowiednim partnerem na dłużej. Zasługujesz na bycie z kimś, kto zaakceptuje i będzie cię wspierał we wszystkich aspektach twojego życia, włączając w to zdrowie.

  2.Odrzucenie pomocy od innych

  Nikt nie chce być powodem do narzekania, zwłaszcza przez kochających ludzi. Naturalne jest, że osoby, które cię kochają, chcą się tobą opiekować najlepiej jak potrafią. Należy poświęcić czas, by wytłumaczyć partnerowi jaki rodzaj pomocy chciałbyś otrzymać.

  Rozwiązanie: Dokładnie wytłumacz swojemu partnerowi, w jaki sposób może cię wspomóc w codziennej walce z cukrzycą. Na przykład: może nie lubisz jak ci się przypomina o sprawdzeniu poziomu cukru we krwi, ale nie masz nic przeciwko jeśli ktoś cię spyta o wynik pomiaru.

  3.Lekceważenie cukrzycy: krzywdzenie ludzi, którzy cię kochają

  Jeśli diabetycy zaniedbują swoje zdrowie, dotyka to nie tylko ich samych, ale również krzywdzi się kochające osoby. Im bardziej lekceważy się kontrole cukru we krwi, tym bardziej osoby wokół są dotknięte naszą chorobą. Każdy niski pomiar poziomu cukru we krwi niesie ze sobą zmartwienie, panikę i odpowiedzialność w stosunku do partnera. Każdy wysoki pomiar cukru we krwi sprawia, że czujemy się niedobrze i stajemy się zrzędliwi. Zaniedbując zdrowie w dłuższym okresie czasu, jesteśmy bardziej narażeni na komplikacje, które jeszcze bardziej zobligują naszych partnerów do opieki nad nami w przyszłości. Może wyglądać to bardzo egoistycznie z naszej strony, gdyż takie postępowanie rani bliskie nam osoby. Tu nie chodzi tylko o nas.

  Rozwiązanie: Jeśli zmagasz się z cukrzycą, jest to powód by poprosić o pomoc. W przypadku, gdy twój stan zdrowia wymaga zaangażowania partnera czy profesjonalnej pomocy medycznej, ignorancja tej części życia związanej z chorobą będzie głównym powodem negatywnego napięcia w związku. Jeśli potrzebujesz leczenia, pomocy przy badaniu poziomu cukru we krwi lub pomocy w organizacji życia codziennego, zrób krok i znajdź taką pomocy dla dobra swojego związku! Nikt nie powiedział, że życie z cukrzycą jest proste, lecz są ludzie, którzy mogą pomóc. Pomóż sobie i uratuj swój związek.

  Życie z cukrzycą nie jest łatwe, jest wyzwaniem, które osoby zdrowe mogą nigdy nie zrozumieć, ale jest ważne by poświęcić w związku trochę uwagi na chorobę. Im mocniej starasz się ukryć stan swojego zdrowia bądź lekceważysz terapię, tym więcej pojawi się problemów w twoim związku. Poświęć czas na edukację i wsparcie partnera, tak by w przyszłości mógł stać się oparciem i osobą, na której można polegać. Twój związek stanie się przez to lepszy!

  Źródło: Diabetes Daily Voices
  Szkoła Cukrzycy Al. Niepodległości 16 pok. 10, Telefon/fax: (068) 325 72 97, Zielona Góra 65-048 © Szkoła Cukrzycy - wszelkie prawa zastrzeżone
  Strona główna
  Wiadomości
  Rada Naukowa
  Patronat
  Cukrzyca
  Żyć z cukrzycą
  Kontakt
  Polityka prywatności oraz klauzule informacyjne
  Polityka-cookies

  projekt i realizacja www.e-Partner.pl